Xiaomi Mi Mix Alpha 5G: 108 MP fotoaparát a 360° surround displej

O tom, že Xiaomi chystá nový model z rodiny Mi Mix, sa vedelo nejaký čas. Doterajšie úniky spomínali najmä 108 MP fotoaparát, no dnešné predstavenie novej vlajkovej lode spoločnosti Xiaomi odhalilo oveľa viac nových a originálnych riešení.

Displej a dizajn

Mi Mix Alpha 5G prichádza s úplne novým typom displeja. Ten je zahnutý okolo celého smartfónu a prerušený je iba úzkym zvislým pásikom, v ktorom sa nachádza trojica fotoaparátov. Podľa Xiaomi screen-to-body ratio, teda pomer obrazovky voči ploche zariadenia dosahuje 180,6%. Myslený je pomer podľa doteraz zaužívaného pomeru obrazovky voči ploche prednej strany, ktorý sa s príchodom Mi Mix Alpha 5G na trh zmení.

Rámiky na bočných stranách sú tak minulosťou, prítomné zostali iba 2,15 mm tenké rámiky na vrchnej a spodnej časti, kde sa budú nachádzať konektory a senzory.

Skonštruovať tenké zariadenie s takýmto druhom displeja údajne nebolo vôbec jednoduché. Vnútorná konštrukcia je z ľahkej a pevnej zliatiny titánu. Zvislý pásik, v ktorom sú umiestnené fotoaparáty, je z keramiky. Okrem fotoaparátov sa tu ukrývajú antény mobilnej 5G siete a Wi-Fi. O ochranu fotoaparátov sa starajú zafírové sklíčka.

Nový druh displeja prináša nové výzvy, ako vyriešiť ovládanie. Dotyková plocha sa nachádza na celej ploche displeja a tak Xiaomi implementovalo algoritmus, ktorý sa postará o deaktiváciu detekcie neaktívnej plochy obrazovky.

Mi Mix Alpha 5G taktiež nemá žiadne fyzické tlačidlá na bokoch. Ovládanie hlasitosti je vyriešené pomocou vrstvy citlivej na tlak, ktorá sa nachádza na bočných častiach. O spätnú väzbu sa postará výkonný lineárny vibračný motor, podobný tomu čo používa Apple alebo Huawei. Výzvou bolo vyriešiť aj prenos zvuku reproduktora cez displej a implementáciu ultrazvukového proximity senzora.

108 MP fotoaparát

Poriadnym skokom vpred je nový fotoaparát, ktorý používa 108 MP snímač ISOCELL Bright HMX od Samsungu. Ten vznikol pri vzájomnej spolupráci spoločností Xiaomi a Samsung a bol predstavený ešte v auguste. Nie je teda až takým prekvapením, že prvý smartfón s týmto snímačom je práve nový Mi Mix Alpha 5G.

Okrem obrovského množstva megapixelov má snímač aj poriadnu veľkosť, a to až 1/1,33". Xiaomi si vybralo na porovnanie "typický 13 MP snímač" s veľkosťou 1/3", oproti ktorému má viac než štvornásobnú plochu pre zachytenie svetla. To je rozhodne obrovský skok vpred. Výsledné snímky dosahujú rozlíšenie 12032 x 9024 bodov a aj pri 8x crope fotky zachytávajú veľké množstvo detailov.

Hlavnému fotoaparátu bude sekundovať 12 MP telefoto s 2x zoomom a 20 MP ultra-široký fotoaparát so 117° širokým uhlom záberu. Ultra-široký fotoaparát zastáva aj úlohu makro fotoaparátu so zaostrovaním od 1,5cm.

Okrem toho je fotoaparát vybavený 4-osou optickou stabilizáciou, laserovým automatickým zaostrovaním a detekciou blikania (flicker detection).

A čo selfie?

Istotne sa pýtate, kam sa podela selfie kamera. Nie, že by tu vôbec nebola, len jej úlohu zastáva trojica fotoaparátov na zadnej strane smartfónu, vedľa ktorej sa zobrazí vaša tvár. Existuje snáď lepšie riešenie?

O plynulý bez systému a funkcií sa postará čipset Snapdragon 855+ s 12 GB RAM a 512 GB internou pamäťou pripojenou cez rýchle rozhranie UFS 3.0 a bude podporovať 5G dual SIM. Napájanie má na starosti batéria s kapacitou 4050 mAh, čo pri tak veľkej ploche displeja nevyzerá na plnohodnotnú celodennú výdrž. To čiastočne kompenzuje prítomnosť super rýchleho 40 W rýchlonabíjania.

Cena a dostupnosť

Xiaomi Mi Mix Alpha na nejaký čas zostane konceptom, ktorý bude vystavený vo viacerých Mi obchodoch v domovskej Číne a spočiatku bude iba v skúšobnej výrobe. Xiaomi si za novinku zapýta 19999 CNY, čo je takmer 2600 €. Ak sa v budúcnosti ukáže výroba ako perspektívna, začne Xiaomi s masovou produkciou už koncom tohto roku.

 

Zdroj: Gizmochina

Komentáre (1)
somar

Kupim to.

Pridať nový komentár
TOPlist