Výskum ukázal masívnu škálu veľkosti Mayskej civilizácie

Výskumníci z Tulane University, ktorí dokumentujú objav desiatok starobylých miest v severnej Guatemale pomocou technológie, ktorá preniká džungľou (technológia detekcie a merania dĺžky svetlom), publikovali svoje výsledky v prestížnom časopise Science.

Článok zahŕňa prácu riaditeľa Stredoamerického výskumného ústavu v Tulane Marcella Canuto a Francisca Estrada-Belliho riaditeľa archeologického projektu Holmul od roku 2000. Pracovali s profesorom antropológie Thomasom Garrisonom z Ithaca College, ako aj ďalšími vedcami, na svojich objavoch v Peténovom pralese Guatemaly.

Konzorciu 18 výskumníkov z amerických, európskych a guatemalských inštitúcií, vrátane Ministerstva kultúry a športu, bolo povolené vo forme Fundación PACUNAM (Nadácie pre Mayské dedičstvo a prírodu) analyzovať lidarove údaje, ktoré pokrývajú plochu viac ako 2100 kilometrov štvorcových rezervácie Maya Biosphere Reserve.


Credit: American Association for the Advancement of Science

"Keďže technológia LiDAR je schopná preniknúť cez hustý lesný baldachýn a mapovať prvky na zemskom povrchu, môže sa použiť na vytvorenie pozemných máp, ktoré nám umožňujú identifikovať znaky ľudskej činnosti na zemi, ako sú steny, cesty alebo budovy" Povedal Canuto.

Iniciatíva PACUNAM LiDAR (PLI) je najväčším lidarovým prieskum v histórii mezoamerickej archeológie. Spoločné vedecké úsilie poskytlo kvantitatívne údaje s vysokým rozlíšením bezprecedentného rozsahu na upresnenie dlhotrvajúcich diskusií týkajúcich sa povahy starobylého Mayského urbanismu. Konkrétne kľúčové údaje tejto štúdie sú:
 

  • 61 480 starých štruktúr v oblasti prieskumu, čo viedlo k odhadovanému počtu obyvateľov vo výške 7 až 11 miliónov na vrchole neskorého klasického obdobia (650-800 n.l.). Štruktúry zahŕňajú izolované domy, veľké paláce, slávnostné centrá a pyramídy.
  • 362 štvorcových kilometrov terás alebo inak upraveného poľnohospodárskeho terénu a ďalších 952 kilometrov štvorcových úrodnej poľnohospodárskej pôdy, čo dokazuje krajinu silne upravenú pre intenzívne poľnohospodárstvo, ktoré je nevyhnutné pre udržateľnú podporu masívnej populácie po mnoho storočí.
  • 106 kilometrov štvorcových ciest v mestských centrách a medzi nimi aj početné rozsiahle obranné zemné práce. Táto značná investícia do infraštruktúry poukazuje na vzájomné prepojenie miest a zázemí, ako aj rozsah mayských vojen.

Obaja Canuto a Estrada-Belli poznamenali, že objavy boli urobené za niekoľko minút, v porovnaní s tým, čo by trvalo niekoľko rokov terénnych prác bez technológie LiDAR.

"Celé terasy a zavlažovacie kanály, nádrže, opevnenia a chodníky odhaľujú úžasné množstvo modifikácii krajiny, ktoré Mayovia urobili na celom svojom území v takej mierke, ktorá bola predtým nepredstaviteľná," povedala Estrada-Belliová.

Autor tlačovej správy: Barri Bronston

Zdroj: news.tulane.edu

 


 

Komentáre (2)
spirit710
no si predstavte daždove pralesi vtedy vyrubali celkom
spirit710
si predstav už vtedy boli vyrubane daždove pralesy
Pridať nový komentár
TOPlist