Twitter mení programátorské termíny. Údajne sú rasistické

Protesty proti rasizmu v spoločnosti, ktoré odštartovalo zabitie Afroameričana Georga Floyda, v menšej či väčšej miere ovplyvňujú dianie v rôznych oblastiach nášho života. Boj proti rasizmu neobišiel ani technologickú oblasť, kde sa najnovšie v hľadáčiku aktivistov objavili zaužívané termíny z programátorskej oblasti.

Spojenia ako master a slave, teda pán a otrok, už roky patria k zaužívaným termínom. Ich pôvod siaha až do otrokárskeho systému, a preto by podľa Twitteru mali byť nahradené neutrálne znejúcimi termínmi primary a replica, teda niečo v zmysle pôvodný a duplikát. Rovnaký osud čaká aj termín blacklist, ktorý bude nahradený významovo rovnakým termínom denylist.

 

 

Inžinieri zo spoločnosti Twitter pracujú na zmenách v problematických termínov od januára tohto roku a pripojili sa tak k open-source komunite, ktorá už pracuje na podobnej iniciatíve. V zdrojových kódoch aplikácií či webových stránok by sme sa tak mali postupne stretávať s novými, výrazovo neutrálnymi termínmi. Prerobiť však tisíce či milióny riadkov zdrojového kódu nebude určite jednoduchá úloha a bude skôr behom na dlhú trať.

Zdroj: The Verge
 

Komentáre (8)
Drewo

No akoze im to uz vsade dobre ...

MJKE

... keď šialenstvo "aktivistov" dostáva nezaslúženú pozornosť ...

q

marginalizovaný rezeň

Matej

Nezmysel! Master a Slave je skôr vo význame Hlavný a Podriadený, ale rozhodne nie DUPLIKÁT.

Dunco2

som zvedavy ci takto premenuju aj serial Blasklist a podobne...

Peter

zabudli na black friday, je to choré a bude "húř" ...

Martin

nech ti premenuju na master a padawan

jursky

Súhlasím. :D

Pridať nový komentár
TOPlist