TSMC výrazne investuje do výroby

TSMC investuje až 84 miliárd eur do výroby čipov, aby uspokojil dopyt.

Taiwan Semiconductor Manufacuring Company nedávno vo svojom vyhlásení priznala veľkú investíciu v hodnote takmer 84 miliárd eur, ktorú chce využiť do troch rokov na rozšírenie výroby. Spoločnosť tak reagovala na rastúci dopyt čipov, ktorý zasiahol každé odvetvie, ktoré ich používa. Aktuálne ním trpí automobilový priemysel, priemysel venujúci sa výrobe smartfónov, ale aj iné priemyselné odvetvia.

Spoločnosť TSMC sa týmto rozhodla reagovať na nedávno ohlásenú investíciu spoločnosťou Intel, ktorá chce investovať 17 miliárd eur do výstavby dvoch nových závodov. Tie by mali stáť v americkom štáte Arizona. Intel si od investície sľubuje významné navýšenie výroby. Americký výrobca chce zároveň reagovať na zníženie závislosti na ázijských výrobcoch, ktorých čipy sa používajú hlavne v automobilovom priemysle.

TSMC si chce takto udržať náskok a udržať status najväčšieho a najvyspelejšieho výrobcu čipov na svete. Zároveň chce výrobca reagovať na dopyt automobilových spoločností, ktoré patria k veľkým odberateľom. Spoločnosť sa ďalej vyjadrila, že jej továrne aktuálne pracujú na plnú výrobnú kapacitu. Zatiaľ nie je jasné, kde budú stáť nové závody, ale výrobca ešte minulý rok uviedol, že plánuje investovať 10 miliárd eur do závodu, ktorý má v Spojených štátoch amerických.

Výrobu čipov neovplyvňuje len aktuálne prebiehajúca pandémia Covid-19, ale aj extrémne suchá, keďže toto výrobné odvetvie je veľmi závislé na vode. Minulý rok bol na Taiwane mimoriadne suchým oproti posledným 56 rokov a to vďaka tajfúnom, ktoré neprišli. Nádrže na vodu, tak zostali na historických minimách.

Zdroj: Techxplore,

Komentáre (1)
Pjetro de

Aho ho, zrazu sa tych necelych 20 miliard $ co investuje Intel, stava pomerne smiesnymi, nakolko TSMC zhruba tolko v poslednych rokoch investovalo (na rozdiel od Intelu) a zo strany Intelu sa jedna len o dobiehanie totalne ujdeneho vlaku od roku pana 2015.
Ale s tymito 84 miliardami v pripade TSMC sudruhovia v Inteli asi nepocitali...

Pridať nový komentár
TOPlist