Tesla má problém s ich autami kvôli opotrebovaným NAND pamäťovým čipom

Tesla má problém so svojimi autami, konkrétne zlyhávajú niektoré súčasti infotainmentu ako parkovacie kamery, prípadne nedochádza ku zvukovej indikácii smeroviek a iných upozornení, ovplyvnená môže byť aj funkčnosť rôznych asistentov a systému autopilot. Dokonca môže byť nefunkčný systém odhmlievania čelného okna. 


Podľa výrobcu ide až o 159 tisíc áut, konkrétne Tesla Model S a Model X, vyrobené medzi rokmi 2012 a 2018. Spomenuté modely používajú infotainment systém založený na NVIDIA Tegra 3 čipe, ktorý obsahuje 8 GB eMMC NAND pamäte. Tento druh úložiska je používaný kvôli svojej nízkej cene najmä v základných notebookoch a telefónoch. Problém nastáva, keď sa pamäťové bunky opotrebujú. K tomu časom dôjde, pretože každá disponuje len určitým obmedzeným počtom ich opätovných prepisov, kedy ešte fungujú spoľahlivo. Keď radič už nie je schopný nájsť fungujúce NAND bloky, na takéto úložisko nie je možné uložiť dáta bez chýb a strát.

Podľa organizácie Uncle Sam's National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) až 30% infotainment systémov, vyrobených v určitom období, má problémy kvôli opotrebovaným pamäťovým čipom. Tie sa väčšinou dostavia 3 až 5 rokov od začiatku používania vozidla.

Tesla obdržala viac ako 16 tisíc takýchto sťažností a uviedla, že vydala aktualizáciu softvéru aby nedochádzalo k tak častému prepisovaniu dát. Uvádza ale, že nakoniec aj tak dôjde k úplnému opotrebovaniu pamäťových čipov a pomôže jedine výmena.

Tento problém sa už netýka novších modelov, ktoré nepoužívajú Tegra 3 čip so vstavanou eMMC flash, ale hardvér založený na Intel platforme.

Zdroj: The Register
Obrázok: Tesla

Komentáre (1)
jaaaaaaaaaaaaj

A čo by ste cheli za ten peniaz...

Pridať nový komentár
TOPlist