Svet má novú najvýkonnejšiu raketu

Po desaťročiach od letov Saturnov a Energie má svet opäť superťažký raketový nosič. A je o rád lacnejší než boli predchádzajúce superťažké nosiče. A nielen to, jeho let stojí asi štvrtinu toho čo predvčerom stál let na nízku orbitu najvýkonnejším ťažkým nosičom na svete raketou Delta IV Heavy, čo pre kilogram dáva asi osminovú cenu. Zoznámme sa s letom prevereným Falconom Heavy spoločnosti SpaceX. 

Falcon Heavy dokáže na nízku orbitu Zeme vyniesť 63800 kilogramový náklad. Ako boostery, tak aj centrálny prvý stupeň sú znovupoužiteľné. Jeho let stojí približne 90 miliónov dolárov a cena bude s rastúcou znovupoužiteľnosťou pravdepodobne ešte klesať.

Elon Musk inauguračným letom Falconu Heavy opäť potvrdil, že vie meniť paradigmy v oblastiach kde každý hovorí že to nejde. Ostatným vesmírnym agentúram, ktoré predávajú lety do vesmíru začalo ťažké obdobie, prišiel čas znovupoužiteľných nosičov. Trh s dopravou na orbitu Zeme sa v posledných rokoch radikálne menil. Podiel SpaceX narástol a pokrýva väčšinu koláča. Tradiční účastníci trhu to videli, ale včera mohli ešte dúfať, že im v prípade neoptimálneho výsledku letu Falconu Heavy ostane dlhší čas na prispôsobenie sa. Ale nestalo sa, budíček na zobudenie sa im zazvonil ešte silnejšie. Na druhej strane, SpaceX im ukazuje cestu, za ktorou sú dvere k revolúcii nie k stagnácii, ktorou trpel vesmírny priemysel v posledných rokoch.

Včerajší let Falconu Heavy bol spektakulárnym divadlom. Moment pristávania dvoch boosterov na Floridských pristávacích zónach, spolu, simultánne a s hladkým pristátim by zapadol do najlepších filmov Spielberga či Ridleyho Scotta. Červená Tesla Roadster je na ceste k pásu asteroidov, s ňou aj uterák ako odvolávka na Stopárovho sprievodcu Galaxiou. Douglas Adams by bol s včerajšim scenárom veľmi spokojný.

Na pc.sk sme sledovali príbeh SpaceX od prvého letu, od štartu Falconu 1 v roku 2009 a stálo to za to :)

Vychutnajte si záznam včerajšieho štartu v nasledujúcom videu.

Pohľad z Tesla Roadsteru naživo:

Trajektória Tesly v Slnečnej sústave:

 

Vcerajší, utorokový priamy prenos zo štartu

Aktualizácia, utorok 22:50 

Falcon Heavy úspešne odštartoval. Oba boostery vzorovo pristáli  a Tesla Roadster je na ceste do hlbokého vesmíru :)

 

Rocket LZ 1 and 2

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

 

 

 

Článok z utorka 6.2.2018: Priamy prenos: Sledujte prvý štart novej najvýkonnejšej rakety na svete

Dnes sme sa dočkali prvého štartu Falconu Heavy. Sledujte ho s nami v priamom prenose.

Aktuálne je čas štartu naplánovaný na 21:05 21:45 stredoeurópskeho času.

Priamy prenos už beží a nájdete ho ako youtube streamované video nižšie v tomto článku.

Falcon Heavy je nosič odvodený z Falconu 9. Je poháňaný 27 motormi Merlin 1D, čo mu dáva výkon s ktorým viac než dvojnásobne prekonáva najvýkonnejší súčasný nosič Delta IV Heavy. Európsku Ariane V prekonáva viac než trojnásobne. Pokiaľ Delta IV Heavy dokáže na nízku orbitu (na ktorej lieta napríklad Medzinárodná vesmírna stanica ISS) vyniesť 28790 kg nákladu, Ariane V 21000 kg nákladu, tak Falcon Heavy vynesie na nízku orbitu náklad až 63800 kg. K Marsu dokáže FH poslať skoro 17 tonový náklad a k Plutu tri a pol tonový,

Inauguračné lety nových nosičov zvyknú niesť len skúšobnú záťaž, atrapu, ktorá svojimi rozmermi a hmotnosťou simuluje skutočný náklad. Falcon Heavy je v tomto poplatný tradícii SpaceX, robiť veci inak. Falcon Heavy má v svojom nákladovom priestore elektromobil Tesla Roadster. Ten nosič vypustí do vesmíru na orbitu okolo Slnka. Tesla bude obiehať Slnko v podobnej vzdialenosti ako Mars :)

 

Starman in Red Roadster

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Navyše, prvý stupeň Falconu Heavy je rovnako ako u Falconu 9 plne znovupoužiteľný. Rovnako sú znovupoužiteľné aj jeho dva bočné boostery. Ak dnešný štart nebude preložený a ak pôjde všetko dobre tak uvidíme pristávanie troch rakiet, centrálneho prvého stupňa a dvoch bočných boosterov. To je pohľad, aký história kozmonautiky ešte nezažila. Určite si ho nenechajte ujsť ;)

Falcon Heavy dnes štartuje z Kennedyho vesmírneho strediska, z rampy LC-39A. Štartovací komplex bol pôvodne postavená pre Mesačný Saturn V, potom slúžil pre štarty raketoplánov a teraz ho má v 20 ročnom prenájme SpaceX. Dnešok zavŕši očakávania FH, ktorý Elon Musk po prvý krát spomenul v roku 2005.

 

Priamy prenos:

 

Animácia zobrazujúca štart:

 

Letový profil:

 

Flight profile #FalconHeavy #SpaceX

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

 

Komentáre (21)
martin12
keď je to naživo, kde sú všetky satelity? skúste mi to vysvetliť. není to ironická otázka
redakcia
Ktore satelity mate na mysli?
martin12
telekomunikačne, meteorologické atď. ktoré obiehajú okolo zeme. A hlavne, veď okolo zeme je neskutočný bordel
Pavol Bobik
Vsetky objekty, ktore su na orbite su v tak velkej oblasti, v takom ohromnom objeme, ze uvidiet ich pri prenose z letu niektoreho nosica je v podstate nemozne. Podla wikipedie (https://en.wikipedia.org/wiki/Space_debris) je na orbite: ~170 million kuskov mensich nez 1 cm ~670,000 kuskov od jedneho do 10 cm ~29,000 kusov vacsich nez 10 cm Plocha Zeme je 510 milionov stvorcovych kilometrov. Z toho si mozte urcit nad akou plochou Zeme priemerne je jeden ulomok. Jeden mensi nez 1 cm pripada na 3 km^2. To okom nemozte vidiet aj keby vsetky lietali v rovnakej vyske, co nelietaju :)
Merlin
Nie svet, ani USA, ani NASA, ale firma space X, inak teda Elon Musk, ma najvykonnejsi raketovy nosic. Je to hanba pre vsetky staty sveta, ze sukromna komercna firma, postavila jeden z najvykonnejsich nosicov dneska. Rovnako cesta ku Marsu a mesiacu, po miliardach USD, zo zdrojov danovych poplatnikov, v 50 a 60tych rokoch, kde sa vyuzival odpad z jadrovych nosicov, aby sa osparavedlnili obrovske naklady na zbrojenie. Smutne je, ze dnes jedine sukromy sektor, dokaze vyrabat nieco, co svet posunie dalej, po rokoch stagnacie. Je to v podstate reklama pre firmu, taky reklamny let, pre reklamu druhej Muskovej firmy Tesla. Ale ucel svati prostriedky.
Samueljhj
Nieje to hanba a nieje to smutné práve naopak je to veľký krok dopredu keď sa vesmír stáva komerčne dostupný a už to nieje len doménou veľkých štátnych agentúr ako NASA, ESA, Roscosmos... ale zapája sa do toho vo vlastnej réžii aj súkromný sektor :)
jrpasmo
Ako, bolo to pekne divadlo, ale de je zmienka o tom co sa stalo zo strednym boosterom ?;-)) Zaber na lod,zrazu buum..kopec dymu a ako nahodou sa prerusilo spojenie a moderator o tom,ze otrasy mozu toto sposobit a bla bla, cakame na spravu o pristati a bla bla a prerusujeme prenos ;-) Vsak to nebula hanba,ze ten jeden im capol nekontrolovane a rozbil sa...
Nor8
Zda sa, ze to neprezil https://twitter.com/SpaceRef/status/961013036164231174
Michal1111
Centralny kus asi neprezil. Co nie je az taky problem. Iný ho rovno hadzu do mora ani sa ho nesnazia zachranovat. nabuduce sa im to mozno podari.
Samueljhj
Nebolo by to dobé PR výbuch v priamom prenose, novinári by sa toho hneď chytili a zveličili na úkor obrovského úspechu zvyšku a podstatný bol práve ten zvyšok.
Robo7
Páči sa mi nápad Elona, spraviť z letov na obežnú dráhu cestovku ktorá na tom zarobí....bohatých ktorý si zaplatia slušné preťaženie cestou nahor v oceľovej rúre ktorá sa opakovane premaľuje... a spraví zopár obletov okolo modrej guľe je dosť, Everest prestane lákať...šerpovia prídu o job.
Katarína
Tu sa môžete dočítať aj podrobné informácie. Dočítate sa tam aj čo sa stalo s centrálnym prvým stupňom - https://goo.gl/B4M1zh
havko
Preco let stoji az 90 milionov dollarov? Co vsetko treba vymenit/opravit? Link na rozbor nakladov nemate?
havko
https://www.reddit.com/r/spacex/comments/62sq7z/cost_calculation_for_falcon_9_falcon_heavy/
Samueljhj
Pretože je cena1 za štart novej rakety. Keď sa bude mnohonásobne používať má byť schopná v najnovšej verzii Block 5 až 10 letov bez väčších opráv a až 100 s výmenami v prípade že bude mať konkurenciu vedia ísť s cenou dole ešte viac. Mimochodom doteraz najvýkonnejšia (aktuálne už druhá) Detla IV Heavy stojí 400-500 miliónov.
fantomaas
1. Čím su naplnené pneumatiky ak vo vákuu nestrelili? (asi plná guma) 2. Akým bitrate a čím je prenášané Live video z Tesly???
SpQx
Tiež by ma zaujimalo...
redakcia
Pokial vieme, tak oficialna informacia k tomu nie je k dispozicii. Ale prebera sa to napriklad v tomto vlakne na reddite : https://www.reddit.com/r/SpaceXLounge/comments/7ns0gj/have_the_spacex_engineers_lowered_the_red_tesla/?st=jded1omw&sh=d4759e02
SpQx
Skor ten prenos je zaujimavy
mikkael
Same grcky a ludia to zeru viac ako americke ovce propagandu :D
besedick
Ja by som tam nesadol, ešte to nefunguje
Pridať nový komentár
TOPlist