SpaceX dopraví ľudí na Mesiac

NASA rozhodla, že ľudí na Mesiac dopraví SpaceX.

Vesmírny program Artemis naberá reálnejšie kontúry a prvou spoločnosťou, ktorá dopraví ľudí na Mesiac bude SpaceX, ktorú vlastní Elon Musk. Projekt zahŕňa aj stavbu pristávacej plochy, pričom aj túto zákazku vyhrala Muskova spoločnosť. Suma, ktorú získa SpaceX za tento projekt je 2,42 miliardy eur. Rozhodnutie NASA spôsobilo aj menší šok, keďže namiesto dvoch dodávateľov, vesmírna agentúra vybrala len jedného. O druhom dodávateľovi sa špekulovalo, že ním bude spoločnosť Blue Origin, ktorá patrí zakladateľovi Amazonu - Jeffovi Bezosovi. K samotnému podpisu zmluvy medzi NASA a SpaceX by malo dôjsť 1. mája 2021.

Víťazný kontrakt zahŕňa: bezposádkový let a pristátie s posádkou na Mesiaci. Následné náklady budú dodatočne vyčíslené po úspešnom uskutočnení projektu. Muskova spoločnosť dopraví ľudí na náš prirodzený satelit pomocou novej vesmírnej lode - Starship. Od tejto lode sa očakáva, že okrem posádky vynesie do vesmíru aj 100 ton nákladu a zároveň má dokázať pristáť na povrchu Mesiaca alebo Marsu.

Americká vesmírna agentúra NASA, musela nakoniec vybrať len jedného uchádzača aj kvôli výmene vládnej garnitúry na čele s novým prezidentom Bidenom. Ten totiž finančne "osekal" projekt Artemis, ktorý započal za vlády exprezidenta Trumpa. V rámci tohto programu má byť prvou osobou na povrchu Mesiaca žena inej farby pleti, nakoľko doteraz po povrchu nášho prirodzeného satelitu chodili len "bieli" muži. Tejto misie sa má zúčastniť až osemnásť astronautov.

 

Zdroj: TheVerge, Logos-world.net,

Pridať nový komentár
TOPlist