Problémový štart Sojuzu, po núdzovom pristáti je posádka v poriadku

Sojuz nemal problém už veľmi dlho. Až pri dnešnom štarte sa niečo pokazilo. Posádka nedosiahla orbit. Aktuálne je vo vesmíre a prebiehajú prípravy na núdzové pristátie. Po núdzovom pristáti je posádka v poriadku.

Udalosť sme komentovali v nasledujúcej reportáži naživo:

Dnešný start pilotovanej kozmickej lode Sojuz MS-10:

Pri štarte nastali problémy pri oddelení prvého a druhého stupňa. V dôsledku čoho loď nebola dostatočne urýchlená a nedosiahla plánovaný orbit. Teraz sa nedokáže dostať k svojmu plánovanému cieľu Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Na palube je posádka tvorená americkým astronautom Nickom Hagueom, a ruským kozmonautom Alexejom Ovčininom.

Podľa tweetu spred pár minút (11:07) sú záchranné tímy už vo vzduchu na ceste k očakávanému miestu pristátia. Aktuálne (11:12) sú približne hodinu a pol od predpokladaného miesta pristátia.

 

Pripomeňme si, že Sojuz mal naposledy problém pred 35 rokmi, v roku 1983. Vtedy vybuchol na štartovacej rampe, záchranný systém LES včas, dve sekundy pred výbuchom odpálil kabínu aj s dvomi kozmonautmi a posádku zachránil.

11:30 Sojuz úspešne pristál. Posádka je v poriadku. Záchranne tímy sú na ceste k miestu pristátia.
Sojuz pristál 20 kilometrov od Kazachstanského mestečka Jezkazgan.

Ruská vesmírna agentúra vytvára komisiu na prešetrenie udalosti. Na svojom Twitter účte o tom informuje generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

 

 

 

12:12 Záchanný tím dorazil na miesto pristátia. Vo svojom reporte potvrdili, že posádka je v poriadku a už mimo pristávacej kapsuly.

 

 

12:37 Obaja kozmonauti sa po úspešnom pristáti spolu so záchrannými tímami vracajú na Bajkonur.

 

 

Priamy prenos:

Pridať nový komentár
TOPlist