Podpísaná Hawkingova dizertačka v dražbe

Na pleciach gigantov: Newton, Darwin, Einstein, Hawking. Tak sa volá online dražba, ktorá práve prebieha v aukčnom dome Christie's. V dražbe sú memorabílie z histórie vedy súvisiace so Stephenom Hawkingom, Newtonom, Darwinom a Einsteinom.

Stephen Hawking obhájil svoju dizertačnú prácu v roku 1966. Práca sa volala Vlastnosti expandujúcich vesmírov a v dobe obhajoby už viac než 2 roky trpel Amyotrofickou laterálnou sklerózou. Teraz sa jedna z jej podpísaných kópii bude dražiť v aukcii organizovanej aukčnou spoločnosťou Cristies. 

Digitálnu verziu práce si môžete pozrieť na webe Cambridgskej univerzity na tomto linku. V predávanom origináli je Hawking dva krát podpísaný, raz pod rukou napísaným textom v ktorom uvádza "This disertation is my original work". Aktuálna cena dizertačky je 70 tisíc libier (79 tisíc eur).

V akucii je celkovo 52 predmetov, 22 od Hawkinga. Medzi nimi je scenár dielu Simpsonovcov, v ktorom sa Hawking objaví za 2200 libier, sada ocenení a medailí, ktoré získal v rokoch 1975 až 1999 za 14 tisíc libier, Hawkingovým odtlačkom prsta podpísané vydanie jeho bestselleru Stručná história času, či pozvanie pre cestovateľov v čase, alebo jeho motorizovaný invalidný vozík. Nie všetky veci sú dražené za desatisícové, či tisícove sumy. Pár predmetov má vyvolávaciu cenu medzi 300 a 500 libier.

Isacom Newtonom podpísaná pôžička má aktuálne cenu 9500 libier. Newton bol medzi rokmi 1700 a 1727 prednostom Kráľovskej mincovne (najvyššia pozícia v Kráľovskej mincovni) a dražený dokument patrí medzi vyhlásenia, ktoré podpísal v tejto funkcii. Všimnite si, že vyhlásenie má dátum 24. december 1718, deň pred jeho 76 narodeninami, keďže sa narodil priamo na Prvý sviatok vianočný :)  Druhý predmet v dražbe od Isaca Newtona je sedemstranové ručne písane pojednanie o alchýmii približne z roku 1670 s vyvolávacou cenou 80 tisíc libier. 

List Charlesa Darvina obhajujúci princíp prirodzeného výberu je v aukcii za 15 tisíc libier. Jeho rukou písané listy na rôzne témy od odporúčaní, poznámok k výskumu po ďakovné listy za udelenie titulov sú jednotlivo dražené za ceny niekoľko tisíc libier. 

Podpísaná fotografia Alberta Einsteina z roku 1929, keď mal 50, je v dražbe za vyvolávaciu cenu 8500 libier. V aukcii je ďalších 12 predmetov Alberta Einsteina ako napríklad kópia jeho nobelovskej prednášky, odporúčací list či ďalšie rukou písané listy.

Aukcia trvá do 8 novembra. Do aukcie sa môžete zapojiť na tejto stránke, nekúpte si nový iPhone a môžete mať doma kúsok z histórie svetovej vedy :)

Zdroj: www.christies.com

Komentáre (4)
Anonymný
...a majiteľom dizertačnej práce a ďalších memorabilií Stephena Hawkinga sa stáva Sheldon Cooper, doktor Sheldon Cooper!
Pjetro de
DUFAM ze sa p. Danko inspiruje a na drazbu/dracku bude aj "jeho praca" !!! pozn.: v uvodzovkach ma byt "jeho" aj "praca" :)
roob
nie, snad si nemyslis, ze chvilu po zmiznuti prace z archivu sa nejaka objavi v drazbe.. to bude ta ista :)
prezyvka
Danko kupi tu Hawkingovu a povie ze je to jeho.
Pridať nový komentár
TOPlist