Microsoft nakupoval a nebolo to lacné

Microsoft znova nakupoval. Vráti sa vďaka tomu Cortana?

Americká spoločnosť z Redmontu - Microsoft, chce naďalej posilňovať svoju pozíciu na trhu s umelou inteligenciou, preto kúpil spoločnosť venujúcu sa vývoju AI a reči - Nuance. Táto akvizícia bude stáť tvorcu operačného systém Windows 16,5 miliardy eur. Vďaka tejto kúpe sa o niečo viacej otvoria dvere Microsoftu na poli zdravotníctva, kde pôsobí kúpená spoločnosť. Technologická firma Nuance sa venuje vývoju umelej inteligencie s názvom Dragon, ktorá dokáže previesť písaný text na hovorené slovo.

Nuacne zároveň predáva licencie na tento softvér, ktorý používajú mnohé spoločnosti, medzi nimi aj Cupertínska spoločnosť Apple. Tam túto umelú inteligenciu môžete poznať pod názvom Siri, ale nie je veľmi známe do akej miery používa Apple AI Dragon a ani ako táto akvizícia ovplyvní budúcnosť spomínanej hlasovej asistentky. Microsoft si touto kúpou posilní aj svoje miesto na poli cloud computingu, kde by mohol integrovať technológie Nuance, prípadne produkty akvizovanej spoločnosti ponúkať ako doplnkové služby v rámci Azure.

Microsoft si okrem umelej inteligencie Dragon posilní trhový podiel aj v oblasti zdravotníctva, kde Nuance taktiež pôsobí. Ešte pred kúpou obe spoločnosti oznámili v roku 2019 partnerstvo, vďaka ktorému zamestnanci Microsoftu získali digitalizáciu zdravotných záznamov. Teraz Redmontská spoločnosť získa aj platformu Dragon Medical One, ktorá dokáže identifikovať lekársku terminológiu. Túto technológiu používa už takmer pol milióna lekárov po celom svete, z toho 77 percent je na území Spojených štátov amerických.

V prípade Microsoftu ale nejde o najväčšiu akvizíciu. Tou bola kúpa sociálnej siete LinkendIn za 21,7 miliárd eur.

Zdroj: TheVerge, Logos-World.net,

Pridať nový komentár
TOPlist