Kozmické žiarenie odhalilo skrytú komoru vo Veľkej pyramíde

Častice kozmického žiarenia dopadajú na povrch atmosféry, kde sa zrážajú s  molekulami atmosféry a produkujú sekundárne častice. V ich zrážkach s molekulami atmosféry vznikajú ďalšie častice a efekt sa lavínovite šíri, vzniká jav nazývaný časticová spŕška. Ak je energia pôvodnej častice kozmického žiarenia dostatočne vysoká častice spŕšky dopadajú až na povrch Zeme.

Nepovedali by ste, že sa to dá využiť v archeológii a že to prinesie senzáciu v egyptológii, no stalo sa. V dnešnom vydaní Nature vyšiel článok oznamujúci nález prázdneho priestoru v Chufuovej pyramíde nazývanej aj Veľká pyramída pri Gíze.

Mióny tvoria časť týchto časticových spŕšok a vieme ich pomerne presne registrovať. Ak rozmiestníte v pyramíde detektory miónov tak zachytíte mióny, ktoré prešli vrstvami kamenných blokov nad nimi. Ak je v pyramíde nad detektormi prázdny priestor, tak z týchto miest príde viac miónov. Výskumný tím Kunihira Morishimu z Nagojskej Univerzity rozmiestnil sériu miónových detektorov v Kráľovninej komore Veľkej pyramídy v decembri 2015. Po pár mesiacoch meraní objavili  vo výsledkoch anomáliu, náznak prázdného priestoru v pyramíde. O overenie svojich výsledkov požiadali ďalšie dve pracoviská, ktoré výsledok overili inými typmi miónových detektorov. Výsledok sa zhodoval.

Merania troma odlišnými typmi miónových detektorov ukázali existenciu veľkého asi 30 metrov dlhého prázdneho priestoru nad Veľkou galériou pyramídy. Účel priestorov ani ich presný tvar nie je známy. Podľa egyptológa Aidana Dodsona z Bristolskej univerzity je nulová šanca, že by šlo o ďalšiu pohrebnú komoru. Objav však môže priniesť nové informácie o tom ako bola Veľká pyramída postavená.

Pripomeňme, že od 19. storočia nebol vo Veľkej pyramíde objavený žiaden nový vnútorný priestor.

 

Zdroj: www.nature.com

Komentáre (7)
stalkervan
no na reklamu pre turizmus celkom dobre. ale i tak je tam pisane ze len potencialne su mozne tie priestory tam. a este v dost velkom rozsahu,nieje to presne. invazivnou metodou im to odhalit/potvrdit nikdy nedovolia,ziadne vrtanie ci ine..?) ked presne miesto nieje urcene. vetracie sachty nepomozu. inak zas sa potvrdzuje unikatnost tej civilizacie. iked civilizovnany az tak neboli. ale s dneskom sa len zmenili metody)) technologia co to odhalovala je dostupna inak,ziadne sci fi)) "vedci" si urobili reklamu. neviem ci sa da v sucasnosti ist do vnutra na prehliadky, ak ano idem. treba si to pozriet lebo ziadna buduca civilizacia nic take uz nepostavi. ani nic ine co by vydrzalo.tak dlho.
m2fizy
"potvrdzuje unikatnost tej civilizacie. iked civilizovnany az tak neboli" to tvrdenie o "necivilizovanosti" si porovnaval s cim ? dnesnym svetom ? ... kedy sa napr. niekde v rumunsku da "kupit" sex so zvieratom ? ... alebo kedy si KIM hadze atomovky kam chce ? ... alebo s akou spolocnostou ? resp. akym vekom ? ... aztekmi ? ... vsak ty zabijali ludi ako ludske obete bohom ? ... krestanstvom ? ... vsak ty upalovali ludi za "carodejnictvo" ... alebo NAZI ? ty zabijali a zotrocovali ludi koli rase a nabozenstvu ... alebo ? ... boli urcite viac civilizovany ako ktory kolvek priklad ktory som vyssie uviedol ... vsak pre nic za nic by ich civilizacia netrvala okolo 3000 rokov ... ... kolko je tu krestanstvo ? 2000 rokov ani nie ... a to je len "presvedcenie" nie "vladny system" resp. republika ... alebo statne zriadenie. NAZI tu boli kolko ? max 200 rokov a to len ako "myslienka" ... skutocne "zriadenie" iba max 10 rokov a to som extra prehnal ... takze este raz kto bol civilizovanejsi ?
Hrochy
Myslim si, ze mas voci Starovekemu Egyptu dost nekriticky pristup. Bolo to kralovstvo, teda diktatura. Upalovanie ci napichovanie na kôl bolo aj v Egypte ako standardny hrdelny trest. Sud bol skor fraska s pohybujucou sa sochou (podla obdobia). Podobne ako mucenie na ziskanie priznania. No a to vsetko sa robi dodnes :\.
passco
Skor to poulazovalo na pychu toho vladara.. kedy boli tak plhrduly na seba ze skoro hned po narodeni riesili svoju hrobku a polka ich naroda im ju stavala. Nic prebratne skor obrovske plytvanie zdrojom. Keby poujladame sutre na kopu(nie ytong) tak tiez to vydrzi x rokov.Inak sujlasim ze doba tychto 200rokov ide naramne technologicky popredu ale moralne a ludsky totalne dozadu ale to je zase druha strana pychy mysliet si ako sme pokrocili kedy ludia maju xy techniky a povedia si aky su borci co vsetko vedia a este nevedia ale ked pridu domov nevedia ani so svonou zenou sa.porozpravat ;)
m2fizy
"zrážajú s molekulami" = medzera naviac ... medzi s a molekulami. "meraní objavili vo výsledkoch" = medzera naviac ... medzi objavili a vo.
Omeno
Mne to skôr vyzerá ako odraz tej existujúcej chodby (galérie) v zmysle interferencie vĺn odrazených od jej stropu a dna (skokové závažnej zmeny hustoty prostredia). Proste, ako "duchovia" v TV obraze. Z celej pyramídy je evidentne zaujímavá iba tá "studňa" na jej dne - Boh vie aké strašné svinstvo skrýva, keď si tí starí trpáci dali tú neskutočnú robotu, aby nad ňou postavili taký ohromný "sarkofág" - teraz narážam na Černobyl. Pričom každéu technikovi stačí jediný pohľad, aby jasne rozoznal, že Cheopsova pyramída nie je žiaden sakrálny objekt, ale technologické zariadenie. Akurát stále nevieme aké. Ostatné pyramídy boli postavené neskôr, keď sa už nedochovala informácia o tom, čomu vlastne slúžila tá prvá. Ich stavitelia mýlne prišli k rovnakému záveru, ako dnešní odborníci a tak ostatné pyramídy už sakrálnymi objekatmi skutočne sú. To je dôvod prečo Cheopsova pyramída nemá internú výzdobu. Zjavne však fungovala - alebo aspoń raz zafungovala - lebo reaktorová nádoba ("sarkofág") v "královskej" hrobke je poškodený tak, že nejaký proces evidentne prebehol. Pravdepodobne však bol iný, než želaný a celá vec asi napokon bola fiasko. Každopádne tie pohádky o "odlahčených" stropoch rezonančnej komory sú naozaj veselé :) By ma zaujímalo, ako by archológovia posudzovali magnetron z mikrovlnnej trúby, keby im nikto nepovedal, čo je to. Zrejme ako kultový objekt z doby medenej, snažiaci sa svojimi pravidelnými dutinami primitívne znázorniť slnečnú sústavu. Teda až dokiaľ by niekto nezapol prúd ... A ten "prúd" sa možo zapne, keď to teraz rozryjú :) Že nás čaká katastrofa ? Ale prd, "magnetron" je dávno rozbitý a preto nefunkčný. Signifikantné prvky rozkradnuté. Vzhľadom na fenomenálny rozsah stavby - oproti vtedajšiemu HDP - sa však u Cheopsovej pyramídy muselo jednať o niečo mimoriadne významné - vec života a smrti národa - možno metódu, ako zastaviť globálne otepľovanie, ktoré vytvorilo po rozpustení európskeho ľadovca Saharu a z prosperujúceho imperiálneho Egypta spravilo krajinu treťoradého významu ...
karol@azet.sk
Pravdu máš o tej pyramíde. A tak ako k magnetronu chýbajú ďalšie súčiastky a návod na uvedenie do prevádzky, tak aj pyramídam to chýba. Bez širších súvislostí a poznatkov je to pre nás nepoužitelné. Na druhej strane to možno stále funguje len my nevieme využiť ten potenciál .... a možno existuje skupinka ludských zasvetencov čo to využiť vedia a smejú sa nám z lietajúcich tanierov...
Pridať nový komentár
TOPlist