Huawei P40 by mal ponúknuť „iba“ 52 MPx snímač Sony

Samsung Galaxy S20 Ultra a Xiaomi Mi 10 Pro sa nám už predstavili so svojimi 108 MPx hlavnými fotoaparátmi a zdá sa, že ultra vysoké rozlíšenie senzora sa stáva novým trendom. Otázkou je však či bude séria Huawei P40, známa svojimi špičkovými fotografickými zručnosťami, postupovať rovnakou cestou. Podľa posledných informácií pravdepodobne nie.

Posledné správy totiž naznačujú, že nadchádzajúca séria Huawei P40 môže byť vybavená senzormi Sony IMX700 CMOS. Tento senzor by mal mať rozlíšenie 52 MPx, takže menej ako polovica z rozlíšenia predtým spomenutých Galaxy S20 Ultra a Xiaomi Mi 10 Pro. Senzor by stále používal rovnaký farebný filter RYYB, aký sme videli u Huawei P30 Pro. Sony IMX700 má veľkú 1/1,33 senzorovou oblasť s podporou 16-pixelovou binning technológie (4×4). Inými slovami, najväčšia jednotka veľkosti fotocitlivých pixelov môže byť kombinovaná na približne 4,48 μm. Pre porovnanie, senzor Galaxy S20 Ultra podporuje integráciu 9 pixlov (3×3) v hlavnom snímači, s jediným veľkým pixelov až 2,4 μm. V prípade Xiaomi senzor HMX podporuje integráciu 4 pixlov (2×2), s veľkosťou jedného pixelu 1,6 μm.

Podľa informácií, ktoré sa doteraz objavili, by teda budúca vlajková loď Huawei P40 mala mať výhodu oproti ostatným nedávno oznámeným dvom telefónom. Senzor od Sony s väčšou veľkosťou jedného pixelu 4,48 μm by skutočne mal byť schopný produkovať lepšie snímky za zhoršených svetelných podmienok. V porovnaní s 2,4 μm a 1,8 μm od spoločnosti Samsung. Navyše P40 Pro by mal ponúknuť taktiež ultraširokouhlý 40 MPx objektív a TOF. Aké sú očakávania a predpoklady? Bude opäť Huawei kraľovať v mobilnej fotografii a to „iba“ s 52 MPx snímačom od Sony, alebo nie? To sa zrejme dozvieme už čoskoro.

Zdroj: GCh

Komentáre (3)
Ati

108 Mpx od Samsungu je reklamny trik podobne ako 100x zoom. Myslim ze tu autor netusi co porovnava.

Martin Klokner

Samozrejme, že viem, čo porovnávam. Navyše sa odvolávam na zdrojový článok, z ktorého vychádzam. Aj preto na tie úvahy je v nadpise aj názve 52 MPx v úvodzovkách (ak ste to nepochopili), čo je samozrejme narážka na tie marketingové megapixelové hony (čím viac MPx - tým viad Adidas, čím viac jadier - viac Adidas,...)
Určite sme však všetci zvedaví na to, aké budú výsledky daných snímačov, ktorý z nich bude najlepší a ktovie... Možno aj skutočne ten "iba" 52 MPx v Huawei bude lepší ako 108 MPx ak pojme viac svetla a detailov, čo sa môže podpísať aj pod lepšie nočné fotky. Ale to ukáže až prax, dovtedy sa o tom dá debatovať a špekulovať.

Dědku Plesnivá

Už by možno bolo načase začať robiť skutočné testy tých telefónnych foťákov - lebo je pravdou, že už aspoň 10 rokov fotia skutočne použiteľne (teda aspoň niektoré).
Možno by ste mohli zájsť do knižnice a prelistovať prastaré čísla (západo)nemeckého časapisu Color Foto - ktorý mal v každom čísle úžasné testy objektívov - aj s presným zverejnením metodiky a vysvetlením výsledkov.
Stačí vám to v podstate len pajcnúť a zopakovať staré testy s novými senzormi a subminiatúrnymi optikami.
.Lebo tieto dnešné "testy" sú všetky také primitívne detské a smrdia buď zaplatenou skrytou reklamou - alebo zúfalo snahou o naháňanie klikov na dojenie uja Gúgla.
Svet sa fakt zhoršil :(
Ale - na druhej strane - lacné foťáky sa naozaj zlepšili :)
PS varovanie - ak nebudete robiť kavlitné testy, tak vás čokoro nahradí robot - a ktovie, či sa tak už aj nestalo ...

Pridať nový komentár
TOPlist