H.266 je dokončený. Oproti H.265 potrebuje iba polovicu dát

Fraunhofer HHI spolu s partnermi dnes ohlásil, že po niekoľkých rokoch úspešne dokončili vývoj nového video štandardu, ktorý dostal názov H.266/Versatile Video Coding (VVC). 
Oproti svojmu predchodcovi, štandardu H.265/High Efficiency Video Coding (HEVC), potrebuje iba 50% dátový tok pri zachovaní rovnakej vizuálnej kvality obsahu. 

Výsledkom je tak rýchlejší prenos videosúborov, streamov, a to v SD, HD, 4K (UHD) aj 8K rozlíšení, pričom kódek podporuje aj 360° a HDR videá. Pre porovnanie, 90 minútový film v UHD rozlíšení a kódovaní H.265/HEVC zaberie približne 10 GB. V kódeku H.266/VVC je táto veľkosť približne polovičná, iba 5 GB.

V dnešnej dobe, keď až 80% dátového prenosu na internete tvorí prenos videa, či už v podobe video streamov alebo ako prenos súborov, je polovičná náročnosť na veľkosť dátového toku rozhodne vítaná. Treba mať však na pamäti, že príchod nového video štandardu do praxe bude záležitosťou niekoľkých rokov. Súčasné štandardy, H.264/AVC a H.265/HEVC, sa používajú v 90% kódovania videí a využívajú sa vo viac než 10 miliardách aktívnych zariadení.

Logo nového štandardu H.266/Versatile Video Coding (VVC)

H.266/VVC je zdokumentovaný vo viac než 500 stranovej špecifikácií. Licencovanie bude založené na transparentnom licenčnom modeli FRAND - fair, reasonable, and non-discriminatory, teda spravodlivý, primeraný a nediskriminačný. 
Na tento účel bolo založené Media Coding Industry Forum (MC-IF), ktoré aktuálne združuje popri Fraunhofer Society viac než 30 spoločností a partnerov, kde sa nachádzajú zvučné mená ako Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm či Sony.

Momentálne sa pracuje na návrhu čipov potrebných na hardvérové kódovanie. Prvý softvérový enkóder a dekóder by mal byť dostupný už na jeseň tohto roka.

Zdroj: TS Fraunhofer HHI

Pridať nový komentár
TOPlist