Facebook mal masívny únik dát

Facebooku boli odcudzené údaje o päťsto miliónoch ľudí, ešte v roku 2019.

Ešte v roku 2019 bol zaznamenaný jeden z najväčších únikov dát, kedy Americkej sociálnej sieti unikli údaje o 533 000 000 užívateľoch. Tieto údaje zahŕňajú informácie o e-mailových adresách, telefónnych číslach, pričom tieto údaje sa objavili na hackerských fórach. Na túto "aktualitu" upozornil technologický riaditeľ spoločnosti Hudson Rock - Alon Gal na sociálnej sieti Twitter. Pritom zároveň odsúdil spoločnosť Facebook za nedbanlivosť. Pán Gal taktiež uviedol, že ak stále máte účet na Facebooku, tak je veľmi pravdepodobné, že váš účet môže byť vďaka úniku týchto dát ohrozený.

Sociálna sieť sa ale bráni a odkazuje technickému riaditeľovi, že tento únik dát je už starý. Facebook ďalej uviedol vo svojom vyhlásení, že na spomínanú chybu prišli už v auguste 2019, načo ju hneď aj opravili. Gal zároveň upozorňuje, že sa s ukradnutými údajmi naďalej narába a upozornil na prípad, ktorý sa stal v januári tohto roku, kedy sa ich snažil predať majiteľ týchto údajov. Tie podľa jeho slov obsahujú telefónne čísla, e-mailové adresy, dátumy narodenia, ale aj informácie o vzťahu.

Gal zároveň upozorňuje, že sa dajú tieto dáta stále zneužiť na sociálne inžinierstvo, rôzne podvody, cielený marketing a hackerstvo. V prípade sociálnej siete Facebook ale nešlo o prvý únik dát svojich užívateľov. Spoločnosť zaznamenala ešte väčší únik dát. Vtedy sa na svetlo sveta dostali informácie o užívateľoch v počte dvoch miliárd.

Zdroj: Techxplore, Business Insider, Raidforums,

Komentáre (1)
Martin

Na FB som bol dlhe roky (11), nakoniec som sa ale rozhodol ucet odstranit. Myslel som si, ze budem mat z toho mindraky, nakolko som travil hodiny denne a na moje prekvapenie to malo presne opacny efekt. Nielenze som mal z toho radost, niekedy aj skodoradost (taketo uniky a zlyhania FB), ale mam viac casu, nemusim citat stupidne vyznania lasky, mam viac sukromia a nevidim nazory "skutocnych" odbornikov na COVID a svetove problemy.

Pridať nový komentár
TOPlist