Bitcoin môže spôsobiť rast globálnych teplôt o 2 stupne do roku 2033

Výskumníci z University of Hawai‘i at Mānoa sa pozreli na dôsledky zavedenia Bitcoinu na produkciu Oxidu uhličitého, ak by sa rozšíril podobnou rýchlosťou ako viaceré iné súčasné technológie.

Výsledky hovoria, že zavedenie Bitcoinu podobným tempom, ako sa to stalo pri niektorých vybraných technológiách, by viedlo k zvýšeniu globálnych teplôt až o 2 stupne, za menej než tri desaťročia. V tlačovej správe unverzity autori výskumu uvádzajú, že overenie transakcie s Bitcoinom je výpočtovo náročný proces, ktorý spotrebuje nemalé množstvo elektrickej energie. Ak sa toto množstvo energie aplikuje na počet elektronických transakcií na svete (314 miliárd transakcií za rok, údaj za rok 2016), na časť, ktorú budú predstavovať transakcie s Bitcoinom, tak môžete odhadnúť množstvo vyprodukovaného Oxidu uhličitého.

Pri odhade pracovali s troma scenármi rýchlosti zavedenia Bitcoinu. Pri najrýchlejšom z nich, by očakávaným efekom bolo zvýšenie globálnych teplôt o dva stupne už za 16 rokov. Pri najpomalšom z nich to nebude omnoho dlhšie a potrvá to 22 rokov. Autori výskumu hovoria, že kryptomeny musia drasticky znížiť svoju spotrebu elektrickej energie, aby sa vyhli negatívnym dôsledkom na globálnu klímu.

Výsledky výskumu zverejnili v odbornom časopise Nature Climate Change. Dáta z výskumu a kódy použité na výpočet výsledkov nájdete ha Githube.

Zdroj: www.hawaii.edu

Komentáre (5)
Nikita
Nevyrába sa náhodou elektrická energia nezávisle od odberu? Ak by sa v tejto chvili odpojilo naraz napr.10% odberateľov, elektrárne neznížia výkon o 10%. A ak by si teraz zapojilo 10% ľudí nejaké spotrebiče navyše, elektrarne sa nepôjdu "pretrhnúť"... Jasné že zvyšovanie spotreby by viedlo mozno k výstavbe novej elektrárne, ale to určite nebude kôli bitcoinu... Ach, zase tí vedci... :)))
Uuu
A odkedy vyroba elektriny v dlhodobych horizontoch nekopiruje narast spotreby? Pravdaze to bude tak, ze ak narastie dopyt po energii, tak bude snaha postavit viac elektrarni, a aj sa ich viac postavi. Doteraz to tak vzdy bolo.
roob
zdroje el. energie mozes rozdelit na 2 hlavne skupiny, 1. tie co idu furt na 100% vykonu a 2. s menitelnym vykonom. Napr. atomovu elektraren nemozes potenciometrom znizit ked sa ti zachce.. Teraz tie stale musis nastavit tak, aby ti pokryvali priemernu spotrebu. Ked pride spicka, uz atomka nestaci, takze musis zapnut napr. precerpavacku. Ked nestaci, zacnes ladovat uhlie do kotla uholnej elektrarne.. Naopak ak je spotreba minimalna, mas elektriny nadbytok, tak zapnes precerpavacku "naopak" alebo elekrinu predas niekomu co ju potrebuje.. Suma sumarum, bitcoin principialne zvysuje spotrebu elektriny a nieze nie.
AM
Nové elektrárne sa stavajú práve kôli Bitcoinu a len v prípade jednej či dvoch krajín ide o zelenú energiu. Niektoré štáty museli dočasne obmedziť ťažbu, pretože Bitcoin (a iné meny) odčerpával obrovské množstvo zdrojov. Mimo iné veci... ak nieste konšpiračný teoretik tak viete, že kontrola nad tokom peňazí je nevyhnutná. Ľudia totiž nekonajú morálne, v Bitcoinoch si objednáte vraždu, kúpite človeka alebo predáte úradné dokumenty a nikto nemá šancu odhaliť, kým vlastne ste. Priemyselná špionáž, úplatky,... samozrejme už existujú spôsoby ako takýchto ľudí odhaliť ale Bitcoin je nebezpečný. Minimálne pokiaľ nie je úradnou menou (kontrolovaný) a nemáme skutočne ekologický zdroj energie (pretože to zatiaľ nemáme). Inflácie sa nezbaví ani elektronická mena, s tým ako sa zväčšuje majetok, bude mať peniaz vždy mänšiu hodnotu. Vlastne nevidím jedinú výhodu Bitcoinu, v skutočnosti je to presne naopak. Mohol by úplne rozobrať demokratický systém, rovnako ako konštitučnú monarchiu. Vrátili by ste sa ku komunizmu, pretože bežný človek by nemohol nijak kontrolovať obnos ani investíciu. Nevytvoríte utopický svet, fungovalo by to chvílu ale do pár mesiacov/rokov by zanikla potreba byť čestný a niekto by ovládol celý systém.
Mirko
Ale ale ujco toto už aj malé deti vedia že Bitcoin a celkovo Blockchain je jediná pravá demokracia a konečne sa urobí vo svete poriadok už nás to už aj škôlkari kupujú takže tieto reči skús ešte písať novorodencom. Ja verím ze tam uspejes
Pridať nový komentár
TOPlist