Bitcoin je tu s nami 10 rokov

Kryptomeny, menovite Bitcoin oslavuje 10 rokov. Spočiatku bol Bitcoin len akýsi projekt fanúšikov hardvéru a garážových firiem. Dnes predstavuje časť burzy a ťažia ho obrie servery a „krypto-bane“.

Neznámy používateľ hardvéru a expert v kryptografii, ktorý si hovorí Satoshi Nakamoto presne 3. januára uvoľnil do obehu prvý blockchain a zverejnil svoje poznatky na blogu. Sám by mal vlastniť asi 1 000 000 BTC z celkového, konečného počtu 21 000 000. Pôvodným cieľom bolo vytvoriť decentralizovanú mieru. To sa čiastočne aj podarilo, avšak Bitcoin sa stal symbolom nestability, platobnou menou pre kriminálnu činnosť a hlavne častou formou výpalného pre počítačových pirátov.

Najznámejší je prípad kedy bolo za pizzu zaplatených až 10 000BTC, v čase najväčšie rozmachu meny to predstavovalo 190 000 000 dolárov, teda najdrahšia pizza v dejinách. Iný „baník“ sa zase snažil nájsť na skládke odpadu HDD s uloženou kryptomenou.

Bitcoin je veľmi volatilná mena, avšak jej trend doteraz ukazuje, že dlhodobo rastie a javí sa ako jedna z možností ako dlhodobo investovať. Tradične dosiahne akési maximum, z ktorého neskôr spadne, následne sa celý proces opakuje pričom vzrastie ešte viac

Jej súčasná hodnota je približne 3859,18 USD (coinmarket.com). Minulý rok prekročil BTC hranicu 19 000 USD za 1 BTC. V súčasnosti existuje niekoľko tisíc kryptomien, z toho je ale reálne využívaná asi desiatka.

Pridať nový komentár
TOPlist