Automobilka Volkswagen môže mať pred sebou ďalší škandál. Emisie môžu zabíjať

Extra smog z Volkswagenov spôsobí predčasnú smrť až 60 osobám (minimálne v USA), aspoň to tvrdí posledná správa.

Volkswagen má pred sebou ďalší škandál. Emisie môžu zabíjať. Prvý odhad predpokladal počet predčasných úmrtí niekde medzi 16 až 106. Pripomeňme si, že automobilka vybavila asi 11 miliónov vozidiel softvérom, ktorý výrazne znižoval emisie oxidu dusíka. Zasiahnuté sú vozidla s rokom výroby 2009. Volkswagen aj vďaka tomu, prvýkrát po 15 rokoch očakáva (účtovnú) stratu z dôvodu vytvorenia finančnej rezervy vo výške 6,7 miliardy eur. Niektorí analytici tvrdia, že celkové škody môžu dosiahnuť až 35 miliárd eur.

Posledná štúdia vypublikovaná v „Enviromental Research Letters“ odhadla, že dodatočné náklady na zdravotnú starostlivosť a súvisiace sociálne náklady vyjdú automobilku na 450 miliónov dolárov. Štúdia ďalej tvrdí, že v prípade, ak automobilka zlyhá s opravami, dodatočne vytvorené znečistenie môže spôsobiť ďalších 140 predčasných úmrtí (z dôvodu kardiopulmonálnej choroby). Treba dodať, že zatiaľ ide skôr o špekuláciu, nakoľko sa jedná len o model vytvorený na základe vystavenia riziku ochorenia a množstva znečisťujúcich látok v ovzduší. Potvrdené obete zatiaľ neboli.

V prípade, že sa do budúceho konca roka podarí zasiahnuté vozy opraviť, automobilka by mohla zachrániť až 130 ľudí pred predčasným úmrtím spôsobeným emisiami.

Zdroj: arstechnica

Komentáre (7)
SpQx
Ohm... Kým nezačnú redukovať emisie nákladných a iných lodí, nemá zmysel sa baviť o autách. A takéto články / pseudoprieskumy a pseudovýskumy nech si strčia do rektálneho otvoru! Ak autá od Volkswagenu spôsobia smrť ročne 106 ľuďom v tom prípade emma maersk zabije ročne 500 000 ľudí! Smiešny článok.
m2fizy
RUBBISH !!! ... BULLSHIT !!! ... ako lode ? co to tu trepete ... ake auta ? ... vsak to absolutne vobec niesu "tvorcovia" ozonovej diery ... ... jej pravy tvorcovia su USA ... ano pocujete spravne ... nie nemam nic proti USA a ani nic s RUSSIA ... ale kde je logika ... ked cely svet musi pouzivat napr. na auta katalizatory ... v USA nie !, cely svet musi pouzivat filtre na kominy fabrik ... v USA nie !, cely svet musi mat bezpecnostne utesnene a "oringovane" ropne vrty (hlavne tie podvodne) na monitoring tlaku, atd. ... v USA nie ! ... a mozem takto pokracovat dozajtra ... + + su tu samozrejme aj dalsi "spotrebitelia ozonovej diery" ... ako napr. afrika a ich vyroba dreveneho uhlia (kde najskor porubu stromy ... potom z nich vypalia v peciach "uhlie" ... a samozrejme vsetky karcinogeny, oxidy a kyseliny sa takto dostavaju do ovzdusia ... + + su to este rakety a raketoplany (boli), ktore tvoria tolko oxidov ze sa im len tak lahko nic nevyrovna ... + + a nezabudajme na dobytok. A ake tlachy a bludy tu sirite o autach a lodiach ... pch ... staci sa trochu povzdelavat a svet zrazu nieje taky cierno-biely. PS: naviac tvorba ozonovej diery, resp. oteplovanie planety a ine "neduhy", ktore si ludia "mylne" pripisuju ... su iba obycajne evolucne kroky ... ktore tu boli uz X milion krat ... a taktiez tu este X milion krat budu aj po ludoch. Je to proste proces evolucie vesmiru ... taktiez "otacanie" zeme sa casom meni (resp. sa otoci, spomali, zrychli, ...). Takze ziadny ludia ... mi sme nic ... tu je vacsi pan ... a to je vesmir. PS2: a nakoniec skoncime ako MARS ... a tomu predsa nikto k "zahube" nepomahal ... takze paradox ? ... alebo len cista realita !
SpQx
Bavili sme sa o dopravných prostriedkoch, nebudem sem ťahať ďalšie zjavné nedostatky (slabý výraz). Komentár trocha nižšie poukazuje na tie isté nedostatky v "ekologickosti", ktoré tu opisuješ teraz, akurát bez rozpisovania sa.
tomas123
jake lode :D kravse farmy vyprodukuju najviac co2 a nie auta :D takze mile kravicky za chvilu eu schvali filtre pevnych castic a budu im to montovat na rite
adam102
Tu ide o vacsie svinstvo ako CO2.
Robert7
nadmerné emisie VW len poukazujú na to, že nik nemá skutočný záujem o čisté prostredie okolo seba , ani ľudia ani politici ani výrobcovia , budúcnosť je teda jasná, v našom klimatickom pásme budeme pestovať banány :-D
SpQx
Problém je v tom, že emisiami otravujú zlú vrstvu spoločnosti a to jednoduchých ľudí, kdežto koreň problému ani zďaleka nie je v autách, alebo v domoch. Továrne nadnárodných spoločností zaťažujú iba na oko, ale jednoduchší človek si priplatí za "ekologické" auto o 40% viac, preto sa ludia stávajú apatickými voči tejto problematike ...
Pridať nový komentár
TOPlist