Analýza krvi pomocou obyčajnej DVD mechaniky!

Nápad aký sa len tak nevidí. Bežne dostupná DVD mechanika prerobená na mikroskop !

Úžasný nápad dostali výskumníci zo Školy Biotechnológie na KTH Royal Institute of Technology v Štokholme. Prerobenie bežne dostupnej DVD mechaniky na "laserový" mikroskop, ktorý dokáže analyzovať krv. Optická mechanika dokáže analyzovať DNA, RNA, proteíny a aj celé bunky, podľa Dr. Amana Russoma prednášajúceho na univerzite. Chce to len zopár úprav a softvér k ovládaniu.

Počas demonštrácie celého konceptu zhromaždil tím krvné bunky typu CD4+ a pomocou prerobenej DVD mechaniky ich dokázal vizualizovať. Mechanika resp. "laserový" mikroskop je primárne používaný na prietokovú cytometriu, pomocou ktorej sa vykonávajú testy na HIV. V rozvojových krajinách takéto prístroje veľmi chýbajú.

Prietoková cytometria (flow cytometry, FC) je metóda umožňujúca štúdium jednotlivých buniek, prípadne iných častíc v suspenzii, prostredníctvom analýzy ich fyzikálnych a (alebo) chemických vlastností. Prietoková cytometria je bioanalytická metóda spájajúca v sebe princípy  fluorescenčnej mikroskopie a hematologického analyzátora. Využíva fluorescenčne značené monoklonové protilátky k detekcii komplementárnych antigénov na povrchu aj vo vnútri analyzovaných buniek. Vzhľadom k vysokej senzitivite, rýchlosti, širokej palete analytických možností a relatívne nízkej cene za vyšetrenie sa stala zlatým štandardom vo viacerých odboroch biomedicínskych analýz. Veľmi pekne spracované vysvetlenie ako funguje prietoková cytometria nájdete na tomto odkaze.

Zariadenia na prietokovú analýzu môžu stáť aj 23 000€ a teda sú väčšinou dostupné v regiónoch s väčším počtom obyvateľov. Ale ak si porovnáme práve predstavený mikroskop založený na DVD mechanike, ktorého výrobná cena je pod 153€, dostupnosť takéhoto zariadenia by už nemal byť žiaden problém kdekoľvek. Naviac má tú výhodu, že je kompaktný a nevyžaduje zložité školenie pre obsluhu. Russom dodal, že ak pacient príde k lekárovi na vyšetrenie, nemusí čakať a zožierať sa pár dní aký bude výsledok, ale dostane ho hneď.

Zdroj: techspot.com

Komentáre (2)
AmOK
Genialne! Pevne dufam, ze to neodkupi nejaka nenazrana korporacia, ako sa stalo s mnohymi patentami, ktore mali beznym, nezazobanym ludom ulahcit zivot.. :/ Inac pekny paradox, DVD medium pomaly umiera, mechaniky stoja uz fakt nic a tymto napadom sa znovu vracaju do hry s ovela uzitocnejsim pouzitim. :)
jk2
Super nápad. A vidno, že optické mechaniky a médiá, stále majú čo ponúknuť.
Pridať nový komentár
TOPlist