Americké námorníctvo vracia mechanické ovládače

Americké námorníctvo zistilo, že dotykové obrazovky do armády nepatria. V torpédoborcoch vracajú mechanické ovládanie.

V auguste 2017 americká loď USS John S. McCain narazila do líbyjského tankera Alnic MC. Nehoda sa stala na pobreží Singapuru. Za nehodu môže podľa správy práve komplexná dotyková obrazovka a nedostatok výcviku či dokumentácie k novému typu ovládania.

Zložitosť ovládania spôsobila, že si námorník myslel, že má k dispozícii manévrovanie celej lodi, čo ale nebola pravda. K dispozícii mal iba jednu stranu pohonu. Loď sa z tohto dôvodu otočila a narazila do tankera. Námorníci následne poukázali na problematický tréning a nedostatok kvalifikácie.

Všetky lode triedy DDG-51 sa kvôli tomu vrátia ku klasickému mechanickému ovládaniu. Prvé lode budú prepracované už budúci rok. Úplne nové lode budú mať tiež „plyn“ na starý spôsob.

Zdroj: techspot

Komentáre (12)
Pjetro de

toz vyvoj musi byt, ale vsetkeho vela skodi
to je tak ked je nezmyselna snaha vynaliezt gulatejsie koleso

ked to takto pojde dalej, aj rychlostna paka v aute uz nebude paka v podlahe alebo za volantom, alebo ako v zavodnych autach nejaky gombik na volante, ale imaginarny gombik na dotykovej obrazovke (z ktorych je ludstvo v posl. dekade uplne posrate a su uplne vsade)

Moje Meno

Ludstvo z nich nie je posraté, ale to je lacnejšie, lebo sa ušetrí pár plieškov, otvorov a kúskov plastu.
Ten zvyšok (procesor, display, pamäťe a ostatné kúsky kremíku) totiž nestoja dohromady nič. Teda vo veľkovýrobe. Je síce pravda, že kremík treba spracovať a niečo stojí aj proramovanie - lenže kamene sú úplne všade a sú úplne zadarmo. Program zase stačí napísať raz a potom ho miliardu krát skopírovať. Keby však ten fínsky študent nebol urobil Linux zadarmo, tak dnes 99% počítačov stojí (OK - niektoré firmy a štátne orgány idú na platený Windows - ale to len skrz provízie)
Kvalitná oceľová skrutka s podložkou a maticou je dnes drahšia než procesor ...
S virtualizáciou mimochodom začal Apple - ale vtedy si to nikto nevšimol.
Bol to prvý McIntosh (ešte za Husáka :) a virtualizovaný bolpotenciometer na riadenie jasu obrazovky. Namiesto klasického potenciometra (ako vo všetkých vtedajších televízoroch, monitoroch, osciloskopoch, radaroch - a iných obrazovkách) tam totiž bol D/A prevodník (integorvaný obvod) a ten bol ovládaný programom. tak že na obrazovke sa len vykreslila ikona potenciomera a keď ju človek poškrabkal myšou, tak sa sa ikonka zmenila a zároveň sa zmenil aj jas obrazovky. Pravdepodobne to vtedy bolo drahšie, než ten potenciometer - ukázlo to všakkam pôjde budúcnosť. Lebo dnes tak fungujú nielen všetky lietadlá, ale už aj autá. Schválne otvor kapotu a podívaj sa, čím vlastne hýbeš, keď stláčaš plyn. Voľakedy dávno to bola škrtiaca klapka karburátora a prevod bol mechnaický - prostredníctvom tiahla. Dnes je to potenciometer (áno, taký, aký si mal voľakedy v televízore, rádiu, či HiFi stereu. A ten potenciometer len hovorí riadiacemu počítaču vstrekovania, že by si rád išiel rýchlejšie. Paradoxne to funguje. S kľudom by si ho všakmohol ovládať aj smartfónom zo Severnej Koreje - keď pôjdeš najbližšie zase pozrieť Kima ;)

takurcite

Ved ale v článku je napísané, že zato môže slabý výcvik... Tak prečo je technika na vine a nie ten čo není na tú techniku riadne vyškolený..

Jamrich

Lebo nie všade je vhodná nová technika. Proste v praxi sa neosvedčila. Neobviňuj ľudí. Na loď nepatrí herný playboy, ale vojak -aj v podobe obsluhy lode. A ešte niečo, aj stíhačku pilotuje vojak. Ale tieto funkcie zastávajú vysokoškolsky študovaní a roky trénovaní špecialisti.

dinyl

mudro pises.

juribald

tie dotykáče sú možno zaujímavé na hranie, ale nie tam, kde v strese závisí od rýchlosti a presnosti váš život - tam je "páka" v ruke istotou. Už len čakám, kedy vymyslia priame prepojenie z mozgu do kompjútra nejakého samochodu a potom tie výhovorky typu: "Ja som si len predstavoval, že by som tú ženu ťapol po zadku a nemyslel som si, že to skončí nabúraním celého auta do jej pozadia...

jajajojo

Tupý američan potrebuje lopatu a nie dotykovú obrazovku.

Laba

Prauda. Keby tu skorapku trapnu, zapredanu ovladali statocni ruski namornici, tak s nou pocestuju hoci aj na kraj sveta a potom na Mars minimalne. Meno by jej zmenili na CCCP Blaha.

tytyjojo

Hlavne, že ty si génius ty hlupák! A čo ruskí piloti ktorý jeden brzdil a druhý pridával plyn?! Tí boli akí?! Demitru sa opýtaj ty hlupák!

Juraj

Ako chcú ovládať kozmické lode, keď nedokážu ani tú na vode? Mechanicky? Aha, dá sa to, v Iron Sky filme to ukázali.

dinyl

konecne to pochopili. davat dotykove ovladanie aj do aut je zivotu nebezpecne.

nechapem, ze na to ludia skocili,
ved to je v pripadoch ako doprava uplne absurdne.

dinyl

a preklikavat sa vo viaclevelovych submenuckach na obrazovke, v kritickej situacii ako bola tato..
samozrejme, ze chalan skratoval.

cele touchpady su jeden velky bullshit. to hovorim aj ako hudobnik,
ak nemate OKAMZITY pristup ku kazdemu parametru, spomali sa workflow x-krat.

takze za mna, potaky,

Pridať nový komentár
TOPlist