AMD Ryzen 3000 - čo už vieme

Čo vlastne vieme o nových AMD Ryzen 3000?

AMD nám počas tohtoročnej prezentácii na CESe veľa neprezradilo. Vieme, že sa vnútorné usporiadanie procesora Ryzen oproti 1. generácii zmenilo, avšak zatiaľ nevieme úplne ako.

Pred dvoma rokmi sme z exkluzívneho zdroja uviedli, že AMD trpí na jeho usporiadanie CCX a rýchlosť pamätí. Ako sa ukázalo, mali sme pravdu. AMD v tomto smere urobilo zmenu a prepracovalo radič pamätí, interposer a rozloženie CCX – pribudla nová časť I/O DIE.

Nová rada je postavená na architektúre ZEN2, ktorá má oproti predchádzajúcim radám výrazne navýšiť procesorový výkon. Presné uvedenie nových modelov ešte nie je úplne známy, bude tak ale ešte v tomto pol roku. Pôvodne mali procesory vyjsť na trh už koncom minulého roka.

Počas CESu boli uvedené len mobilné novinky, ktoré sa potvrdili s predchádzajúcimi únikmi. Pre zaujímavosť, najvýkonnejší je model Ryzen 3750H s taktom až 4GHz a 8 vláknami pri TDP 35W. Procesor má integrované aj grafické jadro s 10 CU Vega a taktom 1.4 GHz. Postavený je na 12m technológii.

Desktopové modely majú mnoho noviniek pribudla I/O časť, ktorá pristupuje do pamätí a mala by zabezpečiť nižšie prístupové doby ako staršie riešenie. V praxi má toto riešenie priniesť výrazne vyššie IPC ako dosahuje Ryzen 1000/2000. Novinkou je tiež prítomnosť podpory PCIex 4.0. V jednom CCX moduly sú dva tzv. čiplety teda procesorové jadrá. Každý z nich by mal disponovať 8 liniek PCIex 4.0. Zatiaľ nie je 100% potvrdené koľko jadier bude umiestnených v jednom čiplete – možnosti sú 4 alebo 8 (s väčšou pravdepodobnosť prvá možnosť). Niektoré zdroje uvádzajú, že AMD môže meniť konfiguráciu v rámci čipletu od 4 cez 6 až po 8 jadier. Pre normálneho používateľa to bude mať vo výsledku skôr vplyv na počet PCIex liniek. Rozdielny výkon medzi riešením je tiež pravdepodobný. Niektoré weby dokonca predpokladajú, že do I/O by mohla pribudnúť nová vyrovnávajúca pamäť 4. úrovne (L4).

Pred mesiacom tiež ruský e-shop a kanál AdoreTV naznačil frekvencie. Tieto takty boli viac-menej potvrdené aj veľmi dobre informovaným čínskym webom videocardz. Novšie zdroje už uvádzajú, že finálne frekvencie budú pravdepodobne nižšie. Zrejme sa vo výrobe nepodarilo dosiahnuť efektívnosť waferov na požadovanú úroveň (vznikalo veľa odpadových slabších čipov). 5GHz Ryzen-sen u AMD sa zrejme zatiaľ nekoná, maximálne takty by mohli byť približne 4.6-4.7GHz. Poznatky zhrnul web Wcftech v jednom článku.

Všetky procesory by mali byť kompatibilné aj so staršími čipsetmi B350, B450, X370 a X470.

Ďalšie informácie vám prinesieme, hneď ako budú dostupné.

 

Pridať nový komentár
TOPlist