F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta elektromobility?

Dnes vám prinášame obsiahlu a vynikajúcu recenziu nášho čitateľa Miroslava Jurčíka, ktorý sa dávnejšie stal víťazom súťaže o elektrický e-bike DYU Electric Bike. V dnešnej recenzii sa dozviete všetko o e-biku - o jeho skladnosti, ale aj dojazde pri 0°C aj pri 22°C teplote.
 
Je to bicykel? Je to kolobežka? Odpoveď je ani jedno ani druhé. DYU Electric Bike nemá pedále ani pre kolobežky typickú plochu na státie. Jednoducho sa usadíte na široké a pohodlné sedadlo, vyložíte si nohy na stúpačky a v pohodlnom stoličkovom posede vyrazíte na cestu. Najviac sa mi k nemu hodí pomenovanie skúter alebo moped, prípadne ponechať anglické e-bike. A aj keď pôsobí miniatúrne, odvezie až 120 kg vážiaceho vodiča.
 
 

Špecifikácie, balenie

DYU Electric Bike je podľa webu výrobcu dostupný v prevedení Standard a Deluxe. Mne sa dostala do ruky lacnejšia verzia Standard. V tabuľke sú uvedené údaje vľavo pre verziu Standard a vpravo pre verziu Deluxe.

Materiál hliníková zliatina
Veľkosť v zloženom stave 102 x 72 x 20 cm
Veľkosť v rozloženom stave 102 x 94 x 50,5 cm
Výška stúpačiek 20 cm
Výkon motora 250 W
Batéria 4,4 Ah/10 Ah, 36 V, li-ion
Hmotnosť 12 kg/14,5 kg
Nosnosť 120 kg
Maximálna rýchlosť 30 km/h
Dojazd 18 +/-3 km a 40 +/- 5 km
Maximálny uhol stúpania 15°
Brzdy zadná kotúčová/predná a zadná kotúčová
Kolesá 12“, nafukovacie dušové
Cena 295 eur

Doplnenie redakcie: DYU bike je možné kúpiť z Európskeho skladu Gearbest za 295 eur.

Najvýznamnejší rozdiel medzi verziou standard a Deluxe je v kapacite batérie a teda aj dojazde. Deluxe verzia má naviac aj prednú kotúčovú brzdu, ktorá by mohla byť za istých okolností tiež prínosom. Obe verzie e-bike sú vybavené tempomatom, predným a zadným svetlom a klaksónom. DYU Electric Bike dorazil v pomerne veľkej kartónovej krabici. Aj keď mala krabica niekoľko nepekných preliačením, dôkladné obalenie penou a použitie polystyrénových blokov pomohlo prežiť e-biku dlhú cestu z Číny bez ujmy.
 
 
Po nekonečnom cvakaní pások a molitanov sa konečne ukázal e-bike v celej svojej kráse. Stačilo už iba zložiť a zaistiť rukoväť, nasadiť stúpačky, dofúkať kolesá na 100 kg testovacieho jazdca a vyraziť na cestu.
 
 
Komentáre (14)
Skutočný Omen
Technické, dizajnové a iné módne aspekty sú nepochybne zaujímavé, možno by však v rrecenzii bolo zaujímavé spomenúť aj právny aspekt. Ten je síce na Harabínovo-Baštrnákovo-Kočnerovom Slovensku zatiaľ evidentne bezpredmetný (stačí mať známych a môžte všetko - ak známych nemáte, tak nemôžte nič - probatum est) - ale mnohí čitatelia bývajú v zharaničí a rysuje istá malá šanca, že aj arogantné a nefunkčné slovenské štátne inštitúcie postihne osud nedávneho premiera s vlastnou hlavou (ktorý však zatiaľ len nesmelo začal :( Takže "e-bike" je bicykel s prídavným elektromotorom, ktorý však smie pôsobiť len ako posilňovač výkonu cyklistu. Výkon je zákonne obmedzený na 250W a napätie akumulátora býva 36V. Akumulátor je najdrahšou položkou konštrukcie (teda ak tam nie je nejaká snobská nálepka Ferrari, či podobná) a preto treba dávať pozor, aby jeho kapacita nebola nižšia - ale ani vyššia - než cca 10Ah. Nižšia kapacita skracuje dojazd (najmä v zime), vyššia zvyšuje hmotnosť bicykla, ktorá významne zvyšuje valivé trenie a teda spotrebu. 10Ah mimochodom bohate stačí na denných 30 km v stredne kopcovitom teréne. Zmysel e-bike nie je vo výmene bicykla za motorku, ale v znížení námahy pri šľapaní do kopca a v protivetre. lebo je hlúpe prísť do robory spotený a teda smradľavý, ako tchor ;) Normálny cyklista na rovinke žiaden elektromotor nepotrebuje. Dôležitejšie však je, že zo spomínaného právneho hľadiska je e-bike (pedelec) bicykel hoci má motor. A to je veľmi významné, lebo nemusí mať vodičský preukaz, nemusí EČV a nemusí mať ani povinné poistenie, či platiť cestnú daň (ktoré sú - najmä v niektorom vyspelejšom zahraničí kurevsky drahé) ! A smie jazdiť po jazdných pruhoch určených pre bicykle (a teda aj cez verejné pqarky) - čo je v niektorých metropolách tiež výhodou - lebo jazda takýmto vozítkom je bežne rýchlejšia než jazda autom, či verejným dopravným prostriedkom ! Že to vás netrápi a radšej si z Číny (všetky sú z číny, ale na mnohých sú nalpené nálepky Made in ... - doplnte ľubovoľnú krajinu EU, najskôr však takú, čo má veľké námorné prístavy ;) kúpite motor na bicykel s výkonom 5kW a ukážete všetkým kto je na ceste pánom ? Prečo nie. Ovšem len dovtedy, kým nikde nedrizgnete a poriadne sa nedochrámete. lebo potom s prekvapením zistíte že poisťovňu a policajtov až príliš zaujíma, čo to bol za dopravný prostriedok a ako ste k nemu došli. A tak - okrem nákladov na zničený elektro-skúter a liečenie vás môže čakať aj slušne mastná pokuta pre podporu zaslúžilej práce policajného zboru (a ostatných radovánok ministerstva vnútra ;)
Lukáš Lancz
Co sem preboha tahate politiku?
Stvorec
Dobre, a teraz aby to malo hlavu a patu. Co vlastne chces povedat? Ze elekticky bike je dobra vec aj preto, ze je to ucinny dopravny prostriedok aj bez potreby mat na jeho riadenie licenciu, ci chces povedat nieco ine? Skus kratko :)
Miroslav Jurčík
Trochu zložito napísané, ale v podstate máte pravdu. Kvôli vyššiemu dojazdu by bola kapacita 10Ah určite vhodnejšia, no to si musí každý zhodnotiť sám, najmä kvôli cene. V mojom prípade je to úplne dostačujúce. Popravde, dlhšie trasy by ma pri rýchlosti e-biku asi ani nebavili. Z právneho hľadiska je to kolobežka s pomocným motorčekom podľa § 25 vyhlášky o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. V tomto prípade je limitom výkon 0,25 kW, max. konštrukčná rýchlosť 25 km/h a z hľadiska konštrukcie primerane spĺňať technické požiadavky ustanovené pre bicykel v § 22. Tu je potom otázne, či elektronické obmedzenie maximálnej rýchlosti cez aplikáciu na 25 km/h je dostatočné pre dodržanie zákona.
Pjetro de
velmi pekne, ale jednoznacne deluxe verzia s 3x vacsim dojazdom aka je cena deluxe verzie? dufam ze tiez nie 3-nasobok
Miroslav Jurčík
Čo som sledoval cenu, tak Deluxe verzia okolo 500 €. Sem-tam je akcia ako teraz, ale nižšiu cenu som zatiaľ nevidel https://www.gearbest.com/electric-bikes/pp_862222.html?wid=21&lkid=13799061
Skutočný Omen
Hm, a čo zlé som napísal, keď to neprešlo vašou cenzúrou ?
et
dobry den, aku to ma nabijacku a ako dlho sa nabija?
Miroslav Jurčík
Nabíjačka vyzerá podobne ako adaptér k notebooku. Na výstupe dáva 48V a plné nabitie zaberie cca. 3 hodiny. Nabíjanie prebieha cez konektor priamo v e-biku. Akumulátor je teda nevyberateľný.
Ján Kisty
to je fakt také malé?:d
Miroslav Jurčík
Hej, tiež som sa čudoval, ale je to praktické a zároveň je to ešte taký rozmer, že to má dobrú smerovú stabilitu. Tá veľkosť je super v tom, že do malých výťahov treba trepať bicykel na stojato a s týmto vojdem bez problémov. No a keď som to dal ešte do starého Civicu bez toho aby som musel skladať plato alebo sklopiť zadné sedačky, tak za praktickosť tomu nie je takmer čo vytknúť.
Milan Gajdoš
Dobija to bateriu ak ide z kopca?
Miroslav Jurčík
NIe, musí si vystačiť iba s energiou z akumulátora.
Pcfans
Presne tak ziaden e-bajk nenabija akumulator pri brzdeni.Pravda teoreticky by to slo,ale v praxi nepouzitelne.Ak to niektory predajca vyzdvihuje tak je to cisty marketing,nic viac
Pridať nový komentár
TOPlist