Dokáže tablet s klávesnicou nahradiť notebook?

Vyskúšali sme osobný i pracovný notebook nahradiť iPadom Mini s klávesnicami od Logitechu. Tu sú naše pocity z používania netradičnej konfigurácie v bežnom živote.


Veľký test klávescníc pre iPad Mini - úvod

Každý, kto dennodenne používa svoj počítač ako pracovný nástroj, skôr či neskôr narazí na jeho technické obmedzenia. Mohol by byť rýchlejší, vydržať viac na jedno nabitie batérie, alebo by, jednoducho mohol byť novší. Vždy je len otázkou času, kedy vás váš stroj začne omínať ako staré topánky a jediným riešením bude nové zariadenie.

Podobná situácia vznikla aj u nás v redakcii. Môj osobný stroj Lenovo T400 je napriek SSD disku takmer päťročný veterán. Je veľký (14 palcov), ťažký (cez 2 kilogramy) a ani výdrž na batériu nie je bohviečo (menej ako 4 hodiny). Všetky parametre ho z pohľadu často cestujúceho redaktora preto predurčujú k jedinému - zostať navždy na stole.

Otázkou teda bolo, čím ho nahradiť alebo doplniť za čo možno najmenšiu nevyhnutnú investíciu. Netbooky stoja okolo 200 eur, ale majú prakticky nepoužiteľný výpočtový výkon a bez nového SSD by z toho bolo len utrpenie. Ako vhodná voľba za málo peňazí sa teda javí možnosť používania na pracovných cestách komba tabletu a bezdrôtovej klávesnice. Tablety v dnešnej dobe nájdeme v každej domácnosti a "jazdené" ich možno zakúpiť za pár desiatok eur. Toľko k dôvodom, prečo sme k takémuto testu vôbec pristúpili.

Nám sa na stole povaľoval takmer úplne nový iPad Mini v základnej konfigurácii, teda bez displeja Retina a s 16 GB pamäťou. Ako nový stál niečo málo cez dvesto eur (vďakabohu za akciové ponuky). Zastúpenie spoločnosti Logitech nám vyšlo v ústrety a na test nám boli na dlhšiu dobu zapožičané hneď štyri BlueTooth klávesnice. Tri z nich boli určené priamo pre iPad Mini, jedna univerzálna určená k akémukoľvek zariadeniu, ktoré podporuje externé klávesnice komunikujúce cez BT.

Všetky zariadenia v teste sme tak skúšali spolu s iPadom Mini, len externú klávesnicu Logitech Easy-Switch Keyboard sme vyskúšali aj v kombinácii s bežným notebookom. Prioritou bolo zistiť, či a do akej miery dokáže bežný tablet s klávesnicou nahradiť notebook. Spomínané kombinácie preto podliehali bežným redakčným podmienkam. Dennodenne sme na nich písali články (áno, aj tento :)), prehliadali internet, vyhľadávali informácie a vybavovali bežnú mailovú korešpondenciu. S jednotlivými klávesnicami sme zavítali aj na tlačové konferencie a prednášky a práve tam sa ukázala sila mobility takéhoto riešenia. Ale o tom až neskôr.

V jednotlivých kapitolách vám najskôr predstavíme každú testovanú klávesnicu aj s jej plusmi a mínusmi. Nasleduje krátky denník o zvykaní si na netradičnýpracovný nástrojpísaný žoviálnejším štýlom. Záver vypĺňa komplexné zhrnutie skúseností a vysvetlíme aj, komu môže kombinácia klávesnice a tabletu najviac vyhovať.

Komentáre (10)
m4te
Oveľa zaujímavejšie, ako iPad za 200e a klavesnica za 100e mi príde napríklad Asus T100TA, v podstate za rovnakú cenu. Plnohodnotný Windows, neporovnateľne vyšší výkon (a flexibilita) a výdrž viac-menej porovnateľná. V čom má vaše riešenie výhodu..? Vďaka USB 3.0 by dokonca ani nebol problém dostať fotky zo zrkadlovky.
Juraj R.
Nesúhlasím. Výdrž je neporovnateľne vyššia u iPadu, pretože keď cestujem, prežijem s ním celý deň. Sám už asi 2 roky používam tablet namiesto notebooku a viem o čom hovorím. iPad nosím samostatne (iba so smart cover) alebo s ultrathin klávesnicou - podľa potreby. Má to samozrejme oproti Windows notebooku obmedzenia, ale postupne som si našiel cesty ako to obchádzať. USB port nepotrebujem, ale mám redukciu na USB a SD karty pre iPad (keď náhodou potrebujem fotiť v teréne) a mám aj Kingston Wi-Drive a mobile Lite, ktorý mi príde praktickejší - je to wi-fi čítačka s USB a SD slotom, takže viem do iPadu dostať dáta aj z USB kľúča alebo niekomu niečo priamo nahrať na jeho kľúč. Ak potrebujem byť maximálne mobilný, tak beriem len iPhone (samozrejme viem si toto predstaviť aj s Android, alebo Windows telefónom) a k nemu BT klávesnicu Logitech K810. Toto riešenie mi umožní pracovať aj na mobile, len teda treba rátať s mini obrazovkou - sám to volám najmenší tablet (notebook) na svete. Moja práca sa točí okolo písania (Word, Excel, resp. Pages + Numbers) a fotenia, takže mi toto plne postačuje. Ak by som ale potreboval robiť DTP, alebo CAD, tak je zrejmé, že bez notebooku a myši sa moc nepohnem. Pre mňa osobne je však iPad s klávesnicou neporovnateľne lepší ako notebook a kľudne som ochotný zaplatiť ta takéto riešenie aj viac, než za univerzálnejší notebook.
Matej Kokorín
Jednoznačne áno - dokáže. Niekoľko rokov som mal notebookom podloženú skriňu aby sa nehojdala ale asi pred mesiacom mu odišla baterka a musel som hľadať náhradné riešenie. Keďže chcem držať krok s rozvojom technológií, kúpil som tablet s klávesnicou a ajhľa - skriňa stojí stabilne aj keď sa do nej poriadne zo strany opriem! A navyše je ten nový prístroj oveľa krajší ako predošlý... Takže ja odporúčam namiesto notebooku v dnešnej dobe už kupovať tablet s klávesnicou.
Juraj R.
súhlasím. ;-) Dnes sú naozaj riešenia pre každý typ tabletu, alebo dokonca aj pre smatphone alebo iPod Touch (MP3 prehrávač). Vo väčšine prípadov ide len o to nájsť si vhodné aplikácie. Samozrejme ak niekto chce sťahovať torrenty, tak bude oponovať, že na to sa tablet použiť nedá, lenže aj to je riešiteľné! Mám doma malú domácu NASku, kde mám taký menší 6 TB cloud a priamo cez NAS je možné cez klasický web browser alebo cez free aplikáciu pre iOS/Android sťahovať aj torenty priamo do NAS. Žerie to menej ako PC, je to bezpečnejšie a praktickejšie. Filmy sa dajú prehrávať cez LAN priamo v TV bez ďalších zariadení, príp. rovno v iPade cez free aplikáciu.
shd
ako moze ipad na ktorom sa da max prezerat net a obrazky a to je tak vsetko nahradit notebook? a to je jedno ci tam je nejaka klavesnica alebo nie. .... ine je to samozrejme u tabletu s plnohodnotnym win pripadne so surface 3, aj ked tam je cena sialena. ale tam uz sa da hovorit o plnohodnotnj nahrade.
martin66
pre vsetkych co rozmyslaju o T100TA . bez 500GHDD je to nanic. Windows 8 je nanic .. a obcas to aj blbne .. ale ked som si nainstaloval virtualny PC a donho Win XP .. vsetko zacalo fungovat ako treba (v XP) . drivery , programy , etc... nieje to tablet .. je to notebook s odpojitelnou klavesnicou.. v stad by mode vydrzi 20hodin na baterky.. takze ho musim stale vypinat.. ale vie nabehnut do 10sekund takze mi to nevadi..
rwhp
Nie
queque
Niekomu to stacit moze, ale nedokaze. Praca nie su len "office" zalezosti
Ethos
jasne ale musi byt tablet s full windows OS ja ma W700P tablet s full win 8
Eliška
Podľa mňa dokáže, ale asi je to na každom z nás. Ak ste si už zvykli na tablet, je pre vás pri písaní dlhších testov asi jednoduchšie použiť jeho klávesnicu, na druhej strane, ak ste "zo starej školy" a zvyknutí na počítač, prípadne notebook, tablet s klávesnicou odsúdite asi skôr, ako ho vôbec vyskúšate. Ja osobne som veľmi spokojná s tabletom, ktorý sa umiestnil na prvom mieste v tomto teste https://necenzurovane.sk/tablety/ a klávesnica mi ku nemu úplne stačí.
Pridať nový komentár
TOPlist