Boj o mainstream: Radeon HD 4850 (Toxic) vs. GeForce 9800 GTX (+)

V tejto recenzii sa pozrieme spolu na najnovší mainstream čip od AMD/ATi, pokračovateľa úspešného RV670, s obligátnym názvom RV770 a slabšiu z dvojice grafických kartiet, ktorá je na ňom založená – Radeon HD 4850. Nezostalo to len pri výsledkoch referenčnej karty, vďaka spoločnosti Sapphire sme mali k dispozícii Radeon HD 4850 Toxic – pretaktovanú verziu s lepším chladením. Ako protivníkov sme im postavili na štart GeForce grafické karty z podobnej cenovej a výkonnostnej kategórie. GeForce 9800 GTX a GTX+ od Gigabyte. Bývalí high-end nVidie, ktorý sa prepadol do mainstreamu. Ako dopadlo výkonnostné porovnanie? Ktorá karta sa viac oplatí kúpiť? a ešte mnoho iných otázok zodpovieme na ďalších stranách...

Úvodnová séria, nové logo, AMD/ATi to poriadne roztočila

Poďme ale najprv do blízkej minulosti. Po mnohých odkladoch bola 14. mája predstavená Radeon HD 2900 XT, založená na R600, prvom desktop čipe od AMD/ATi s podporou Direct3D 10. Podrobná recenzia na PC.sk: R600 pod drobnohľadom. Možno povedať, že R600 bol nadčasový, až tak nadčasový, že neponúkal to, čo hry danej doby potrebovali a súčasné ešte stále (v pomere samozrejme) potrebujú. Bola to jasná chyba ATi, lebo zle odhadla potreby hier/vývojárov a skonštruovala čip až veľmi zameraný na FP-16 výkon, ktoré sa v hrách používa a (podľa viacerých vývojárov) bude používať len minimálne. V celkovom meradle by to pre AMD/ATi neznamenalo taký neúspech, bola tu ale silná konkurencia v podobe G80, predstavená ešte v novembri 2006. Verejná mienka o R600 bola preto na bode mrazu aj keď po technickej stránke nebol čip až taký zlý.


referenčná AMD/ATi Radeon HD 4850, pri prvom pohľade na nerozoznanie od HD 3850

AMD/ATi si uvedomovala, že v priebehu 6 mesiacoch, čo je ich vývojový cyklus nových čipov, nedokáže uskutočniť radikálne zmeny na architektúre. Problémy sa ale mali aspoň čiastočne riešiť. Spravilo sa teda to, čo bolo v tom krátkom čase možné – die shrink R600. Pre spoločnosť to znamenalo aj ďalší podstatný fakt. Veľmi veľké a v konečnom dôsledku drahé jadro R600 sa zmenšilo vďaka 55nm procesu u TSMC na viac ako polovičku. Nové jadro dostalo názov RV670 a spolu s ním bola vydaná aj nová generácia grafických kariet Radeon HD 3000, venovali sme sa im v článku: AMD/ATi Radeon HD 3870 (CrossFire). Tie mohli vďaka výrobnému procesu pracovať s vyššími frekvenciami a podávať spolu s malými zmenami vyšší výkon. Pridaná bola aj podpora Direct3D 10.1, UVD+ a PowerPlay. Celkový balík bol už konkurencieschopný a preto si AMD/ATi vydobyla späť podiel na desktop trhu. Ďalším pozitívom výrobného procesu bolo, že AMD/ATi mohla ponúkať pomerne lacno grafické karty založené na RV670 a postaviť dvojčipové riešenie HD 3870X2. Táto nová stratégia malých performance jadier, dvojčipových riešení, ktorá sa zdala byť najlepšou cestou, padla po neúspechu s veľkým R600 a finančnými problémami. Až neskôr vysvitlo, že práve RV670 bol bod zlomu pre AMD/ATi, lebo konkurencia zle odhadla jeho výkon.


referenčná nVidia GeForce 9800 GTX alebo GTX+, navonok sú si identické

Chystaný RV770 mal mať už odstránené nedostatky R600 a ďalej pokračovať v novej stratégii. Pred jeho oficiálnym vydaním kolovalo neskutočne veľa verzií rôznych špekulácií, ako by mohol čip vyzerať. Najzaujímavejšie na tom bolo, že skoro všetky boli nesprávne. Samozrejme, tieto informácie rozširovala AMD/ATi naschvál, aby nemali ľudia veľké očakávania. Potom malo prísť veľké prekvapenie, ktoré len málokto čakal. Toto je veľmi podstatný fakt, ktorý si mnohí možno ani neuvedomujú. Pokiaľ by sme sa pozreli do minulosti, presne takýto okamih prekvapenia mali všetky „legendárne čipy“. Keď som písal preview o G200, tak som aj okrajovo spomenul, že "Na rozdiel od G200, neboli zatiaľ (podľa mojich vedomostí) o AMD/ATi čipe RV770 zverejnené na internete skoro žiadne pravdivé informácie". Všetko to súvisí s vývojom RV770, ktorý trval zhruba 30 mesiacov a prešiel mnohými etapami. Počas nich sa viaceré špecifikácie pomerne rýchlo menili. Keď teda niekto niečo, v danej dobe pravdivé, zverejnil, mohlo to byť už krátko na to nepravdivé.


asi len málokto čakal 800 SPs a aritmetický výkon 1 TFlops/s

Oficiálne padlo NDA (zmluva o mlčanlivosti) na RV770 a novú grafickú kartu Radeon HD 4850 o niečo skôr ako bolo naplánované – 19. júna 2008, nie ale na všetko, len na jej výkon. Kto mal záujem vedieť aj niečo o architektúre, musel čakať do 25. júna, teda jeden týždeň. Dôvod bol prostý, Radeon HD 4850 bolo možné už dlhšie pred oficiálnym uvedením zakúpiť. Čip RV770 tvorí teda základ novej Radeon HD 4800 série, momentálne pozostávajúcej z Radeon HD 4850, 4870 a 4870 X2. Výkonnostné rozdiely sú dosiahnuté len rôznymi pracovnými frekvenciami jadra, pamäti v prípade HD 4850 a 4870. Radeon HD 4870 X2 predstavuje dvojčipové riešenie, ktoré má technické parametre zhodné s dvoma HD 4870 a väčšiu, 2GiB VRAM. V poslednej chvíli zareagovala na uvedenie HD 4850 aj nVidia. Predstavila GeForce 9800 GTX+, pretaktovanú verziu 9800 GTX, ktorá má byť konkurenciou pre Radeon HD 4850. Zároveň bola znížená cena samotnej GeForce 9800 GTX.


RV670 bol len začiatok...

Po dlhom uvažovaní sme sa rozhodli, že aj my budeme podobne postupovať. V dnešnej recenzii si predstavíme Radeon HD 4850 a jej konkurenciu, v blízkej budúcnosti bude nasledovať recenzia Radeon HD 4870 s jej priamou konkurenciou. Keďže venujeme veľkú časť recenzie výkonu novej karty, rozhodli sme sa, že do veľkej miery zmeníme doteraz zaužívané testy a nastavenia. Mnohé hry vypadli, lebo ich testy mali malú výpovednú hodnotu, alebo boli jednoducho málo náročné. Nahradili sme ich novšími a náročnejšími testami. Aby sme odbremenili CPU a sústredili sa na zaťaženie GPU, testovali sme v rozlíšeniach 1280x1024 a 1600x1200. Budúce testy môžme vďaka spoločnosti Samsung, ktorá nám vypožičala na testovanie 26“ LCD monitor SyncMaster 2693HM, uskutočniť aj v rozlíšení 1920x1200. Toto rozlíšenie sme v dnešnej recenzii zámerne vynechali, lebo nepatrí medzi mainstream. Čo sme ale vždy zapli bolo vyhladzovanie hrán, konkrétne 4xMSAA , 8xMSAA a 16x anizotropný filter. Dnešné mainstream grafické karty majú dostatočné výkonnostné rezervy aby sme mohli zapnúť vyhladzovanie hrán a anizotropný filter, tak prečo ich nevyužiť? Okrem toho sa stávajú tieto features pomaly bežnými.


naše dve testované grafické karty - Sapphire HD 4850 Toxic a Gigabyte GeForce 9800 GTX

Poďme si teraz komplexne rozobrať čip RV770 a krátko aj G92. Následne sa pozrieme na naše testované grafické karty. Pre väčšie množstvo výsledkov sme podtaktovaním, respektíve pretaktovaním simulovali ďalšie dve karty. V jednotlivých grafoch výkonu máme preto až 4 výsledky – Sapphire Radeon HD 4850, 4850 Toxic, Gigabyte GeFoce 9800 GTX a GTX+.Komentáre (12)
SUBOSVK
Toxic na OC memory 1100 a nie 1150!
SimonB
testovali ste tie gk vy??? ja mam pocit ze to bol crux .. on vie asi lepsie ako sa prejavili schopnosti tych GK a suhlasim s nim
M1ch4l
pekne napisane, dal si si kus roboty s tym teda...mozno by som vyradil niektore zbytocne hry z testov, napr. need for money shitstreet. inak 4850 toxic od sapphiru by som nedal zrovna najlepsi pomer cena/vykon, lebo oproti inym 4850 je o dost drahsia a narast vo vykone je takmer nulovy
Memnon
no recenzia sa mi pacila akurat niektore casti boli trochu neprhladne ked sa raz obajvila karta s pomenovanim OC , + , Toxic alebo referencna a nevdel som co k comu patri a je mi jasne ze testy a podobne sa sa robia postupne ale 9800GTX+ sa da kupit za 4400,- v ageme a vazne neviem kde sa da kupit Toxic za taku cenu to by v celku zmenilo pomer Cena/vykon :)
crux2005
@Memnon: Ceny som použil z pondelka 6.10.2008, nepredpokladal som, že by sa od vtedy tak výrazne zmenili, žiaľ na Slovensku je asi všetko možné. Aký to má dôvod netuším. Takisto som nenašiel zmienenú GeForce 9800 GTX+ za 4400 Skk, asi to bude cena pre dílerov. @M1ch4l: stojím si za tým, čo som napísal. Radeon HD 4850 Toxic je vždy o ~10% výkonnejšia, má bohaté príslušenstvo a VF900. V porovnaní cena/výkon som zobral priemerné ceny z viacerých e-shopov a pre Toxic vychádzal tento pomer najlepšie. Pre mňa sú to dostatočné dôvody, aby som udelil ocenenie.
M1ch4l
samozrejme toxic ma dobry pomer cena/vykon, ale nemozem si akosi pomoct a ako hladim, tak hladim na alzu, co je sice hodne drahy shop, ale co uz a vidim tam gainward golden sample s vyssim taktom jadra ako u toxicu, nereferencnym chladenim a za cenu o 800 SK nizsiu a este k tomu ma gainward GS A palit sonic lepsie napajanie(8pin konektor). Za toxic si sapphire da celkom slusne priplatit, ale zda sa mi to vela...je to ale skreslene, pretoze na Slovensku su vseobecne sapphire drahsie ako gainward. Samozrejme uznavam, ze si udelil produktu ocenenie, len nie je 100% pravdive. Tiez mozu mat v alze stare ceny, lebo za to chcu akosi veeeelaaaa......bohate prislusenstvo vacsinou byva pri vsetkych OC kartach a ta VF900 nie je az taka hviezda, ale je to zalman zasa :)
Memnon
ja vazne netusim ci dealer alebo nie ale ak mas pristup do agemu ako hociaka firma , dealeri maju tusim este vacsiu zlavu je to konkretne PALIT 9800GTX+ ktoru tam ty vidis za 4800 ale to je len doporucena cena , nakupna je o cca 10% mensia viem ze konkretne tato karta je vynimka z pravidla (bezne stoja okolo 5k a viac) ale je na sklade , da sa kupit tak som myslel ze s nou v takychto porovnaniach treba ratat a ta karta tam uz od pondelka bola (akurat ty si ju videl za 4800,-) :)
MichiGen
Super clanok od cruxa ako vzdy :) aj vyber hier je dobry a aktualny.
crux2005
presne tak, skôr výnimka, a keďže som bral priemer cien z viacerých obchodov v poslednej tabuľke, tak sa to prejavilo len mierne. Ceny sú proste háklivá záležitosť ...
lkuzman
Pekná recka, Toxic to vyhral a právom.
crux2005
Ja som mal verziu s pamäťou pracujúcou na 1150MHz. Takže si najprv zisti fakty a potom pindaj.
SUBOSVK
fakt je,ze ju mam v PC
Pridať nový komentár
TOPlist