ADATA Premier SP550 240GB - nastal už čas TLC NAND flash?

ADATA naďalej rozširuje svoje portfólio SSD o Premier SP550, ktorý má byť cenovo dostupným, no súčasne vysoko výkonným diskom vďaka kombinácii TLC NAND flash a najnovšieho radiča SMI SM2256.


ADATA Premier SP550

Pred viac ako pol rokom sme si predstavili a následne otestovali trojicu SSD vybavených TLC NAND flash. Pokým 850 EVO predstavoval už tretiu generáciu SSD Samsung vybavených TLC NAND flash aktuálne vyrábanými už 3D V-NAND technológiou, konkurenčná spol. SanDisk vo svojich SSD po prvý krát použila ešte planárne TLC NAND flash. Z pomysleného súboja týchto technologických lídrov vzišla víťazne spol. Samsung, ktorá si pre model 850 EVO sama navrhuje a vyrába všetky kľúčové komponenty, pokým SanDisk s vlastnými pamäťami použila radič Marvell s vlastným firmvérom. Následne sme si pri príležitosti uvedenia prvého SSD OCZ vybaveného TLC NAND flash a radičom od materskej spoločnosti Toshiba položili otázku, či už skutočne nastal čas TLC NAND flash. V záver recenzie sme totižto nastolili polemiku na tému rentabilnosti TLC pamätí Toshiba/SanDisk z dôvodu, že disky vybavené rýchlejšími MLC NAND flash pamäťami s vyššou životnosťou boli drahšie iba o jednotky €, ak vôbec. V recenzii ADATA Premier SP550 sa preto znova pýtame, či už skutočne nastal čas TLC NAND flash, nakoľko tento SSD je vybavený doposiaľ nevídaným mixom komponentov, ktoré by nám snáď už konečne mohli dať jednoznačne kladnú odpoveď.

ADATA Premier SP550 je totižto vybavený najnovšími TLC NAND flash pamäťami SK Hynix vyrobenými 16nm technológiu, ktorú tento výrobca nasadil v hromadne výrobe ako prvý na svete už koncom roka 2013 v kombinácii s 6Gb/s SSD radičom Silicon Motion SM2256, ktorý bol v Q3'14 prvým dostupným radičom podporujúcim TLC NAND. SM2256 podľa slov výrobcu predstavuje kompletné ASIC/firmware riešenie s technológiou NANDXtend trojnásobne predlžujúcou životnosť, ktorý umožňuje dosahovať vysoký výkon u cenovo orientovaných TLC SSD. Následne sa spol. SMI pochválila, že SM2256 je prvým radičom podporujícim najnovšie 128Gb 16nm TLC NAND Micron, na čo vzápätí zareagovala spol. ADATA oznámením uzatvorenia strategického partnerstva so spoločnosťami Marvell, Micron a SMI, v rámci ktorého predstavila SSD SP550 a SP560 vybavené práve zmieňovanými Micron 16nm TLC NAND flash. O to väčším prekvapením preto bolo o dva mesiace neskôr ohlásené uvedenie SSD Premier SP550 na trh avšak s TLC NAND flash SK Hynix s tým, že jeho Marvell verzia Premier SP560 zatiaľ nebola uvedená vôbec.

SSD ADATA série Premier SP550 dostupné v kapacitách od 120GB údajne až do 960GB vybavené TLC flash podporujú vďaka radiču SMI trojúrovňovú ECC technológiu NANDXtend. Tá sa v prvom kroku pokúša opraviť vzniknuté chyby pomocou LDPC hardvérových obvodov s nízkou spotrebou a vysokou efektívnosťou, čím sa minimalizuje spotreba energie. V prípade neúspechu sa nasadí LDPC DSP algoritmus sledujúci hraničné hodnoty napätia.

Posledným krokom na obnovu neopraviteľných dát je použitie technológie obdobnej RAID v rámci čipu s paritou stránok. Na zvýšenie výkonu čítania aj zápisu je použitý inteligentný SLC kešovací algoritmus, ktorý umožňuje pracovať NAND flash pamäti v SLC móde.

ADATA v prípade SSD Premier SP550 snáď po prvý krát udáva TBW rating, ktorý je zo všetkých konkurenčných TLC SSD najvyšší. Vďaka podpore DEVSLP technológie dosahuje SP550 lepšiu energetickú účinnosť a tým predlžuje výdrž na batériu.


zdroj: ADATA Consumer Product Catalog 43

V rámci aktuálnej ponuky consumer 2,5" SSD, z ktorej len tak mimochodom zmizli XPG SX910 a Premier Pro SP910, no nachádzajú sa v nej predchádzajúce archaické modely XPG SX900 a Premier Pro SP900, je Premier SP550 posadený najnižšie, nakoľko má byť ideálnou náhradou za pomalé rotačné pevné disky vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu. Či je tomu skutočne tak samozrejme dôkladne preveríme v dnešnej recenzii.

Komentáre (1)
Pjetro de
2 GB SLC cache pre 240 GB model? Ostuda velebnosti. To neni ani 1%. Malo to byt aspon okolo 2%, teda 5 GB SLC cache pre 240 GB model, 10 GB pre 480 GB a 20 GB pre 960 GB model.
Pridať nový komentár
TOPlist