ICY BOX IB 290 – prenášanie dát rýchlo a ľahko

Iste mnohí z Vás už riešili situáciu, kedy ste museli preniesť veľké množstvo dát. V takejto situácii sú ideálne externé pevné disky, ktoré svojou použiteľnosťou ďaleko prevyšujú bežné DVD nosiče. Dnes Vám prinášame recenziu pomerne špeciálneho produktu, ktorý uľahčí prenášanie dát medzi notebookom a osobný počítačom na minimum.

Balenie a špecifikácie

Malá, decentná, nenápadná a pevná. To sú charakteristiky škatule, ktorá obsahuje náš rámček. Na čelnej časti nenájdeme nič iné, len logo výrobcu s obrázkom produktu, krátky popis a farbu výrobku. Na opačnej, zadnej strane sú vypísané vlastnosti, a to v 8 jazykoch (samozrejme, bez slovenčiny). Zo škatule sa bokom vysúva ďalšia, menšia v ktorej je samotný obsah. Poctivo a bezpečne uložený, v samostatných vreckách vystlaný mäkkou penou. Čo teda nájdeme vo vnútri ?

Obsah balenia:
  • 2,5 palcový rámček
  • 3,5 palcová konzola pre montáž do stolného PC („Docking station“)
  • napájací kábel (USB › DC konektor)
  • eSATA kábel (eSATA › eSATA)
  • USB kábel (USB › miniUSB)
  • 4 montážne skrutky
  • veľmi krátky manuál

Na škatuli sa vyníma nápis „slim, silent & stylish“. S prvými dvoma argumentami mi nedá nesúhlasiť, štýlovosť musí každý zhodnotiť sám. Zaujímavosťou je, že oficiálne sú podporované len systémy 98/ME/2000/XP a OS 9.1. No nestretli sme sa s nefunkčnosťou ani pri novších verziách Windows, teda Vista a 7.

Teraz poďme k dizajnu pre nás najpodstatnejšej časti – samotnému boxu pre disk. Ten má rozmery 85 x 135 x 15 milimetrov. Ako možno poznať z fotografií, je vyrobený z hliníku, čo odpovedá aj jeho hmotnosti - presne 148 gramov. Z prednej strany je zrkadlová plocha na ktorej je vylisované logo výrobcu. Zadná (odnímateľná) strana obsahuje konektory – zľava doprava – napájací (DC in), miniUSB, eSATA. Nad nimi si môžete všimnúť kovové pánty slúžiace na vytiahnutie celej riadiacej elektroniky, a tým pádom otvorenie boxu pre disk.

Rozmery a hmotnosť:
  • 85 x 135 x 15 mm
  • 148 gramov (rámček)
  • 92 gramov (disk)

Pribalená kabeláž

Kompletné balenie

Porovanie s kreditnou kartou a DVD

Hliníkový dizajn nemusí každému vyhovovať napriek tomu, že je povrch zdrsnený a upravený pre príjemný dotyk. Hlavne v zime je hliníkové telo nepríjemnosťou. Na druhej strane, netreba sa báť hrubšieho zaobchádzania, hliník znesie svoje, a zo súbojov s gravitáciou si odnesie len škrabance. Horšie na tom môže byť disk vo vnútri. Na indikáciu zapnutého prístoja a čítania resp. zápisu slúžia dva podsvietené symboly umiestnené na zrkadlovej ploche vpredu. Napravo je modrou farbou podsvietený indikátor spustenia, naľavo červeno podsvietený indikátor zápisu(zväčša blikajúci:)).

Konzola pre inštaláciu disku do vnútra stolného PC sa inštaluje podobne ako bežná mechanika. Patrí do 3,5 palcovej pozície, kde ešte do nedávna sídlili FDD mechaniky. Dnes tam zväčša nájdeme čítačky pamäťových kariet, alebo nič. Po dizajnovej stránke box nikoho neurazí, a „nepokazí“ ani štýlové skrinky. Konzola je však dlhšia, preto treba dávať pozor pre prípadnú kolíziu s komponentmi vo vnútri PC. Z konzoly vedie bežný SATA kábel, a 4pinový molex pre napájanie. Áno molex, nie sata napájanie.

Docking station - konzola pre inštaláciu do stolného PC
Komentáre (3)
pif666
Tento ramcek mam aj ked bez dokovacej stanice, je to inak to iste. Nechapem naco by som mal pri USB pripojeni potrebovat 2 USB porty? 90% pouzivam usb = 1 kabel, zvysnych 10 je esata = 2 kable.
MBG
Neviem aký disk používaš, no pri testovanom disku a zapojení jedného kábla(len USB), sme mali problém so stabilitou i zápisom...
pif666
disk mam wd caviar black (7200) 320GB
Pridať nový komentár
TOPlist