HP EliteBook 2560p – dobrý priateľ na cesty

Existuje sorta ľudí, ktorí si kvôli svojej profesii, či štúdiu musia brať svoje PC všade so sebou. Práve títo ľudia by vám vedeli dlho rozprávať, aké náročné je nosiť notebook vždy a všade.


Úvod, Hardvérová výbava

Poväčšine sa extra prenosné notebooky nezaobídu bez kompromisov. Požiadavky sa kladú najmä na dlhú výdrž zariadenia, kompaktné rozmery, a samozrejme, čo najvyšší možný výkon. V dnešnej dobe už prakticky nič z menovaného nie je problém napratať do malého šasi notebooku. Avšak, vždy je tam to ale.... Existuje vlastne prenosná mašinka pre biznismenov bez kompromisu?

O uspokojenie najnáročnejších na ich dlhých cestách sa pokúsila firma HP svojím novým modelom s označením HP EliteBook 2560p. Práve tento model sa nám nedávno dostal do redakcie, a tak som sa mu pozrel bližšie na zúbok.

HP EliteBook 2560p by som určite zaradil medzi notebooky, ktoré sa snažia najmä o pohodlné používanie v exteriéroch, či na cestách.  Rozmer notebooku, ako aj hardvérová výbava tomu plno nasvedčuje. Presvedčil však tento drobec? Ako dopadol v náročnom teste? Čítajte ďalej...

 

Hardvérová výbava

EliteBook k nám došiel v plnej výbave v skutočne luxusnej konfigurácii. Srdcom každého notebooku je bezpochyby procesor. 2560p mal v sebe integrovaný procesor od Intelu s označením Intel Core i7 2620M Sandy Bridge. Toto cpu je vybavené celkovo dvoma fyzickými jadrami, dokáže však spracovávať až štyri thready. Procesor je ďalej vybavený 4MB L3 Cache, ako aj technológiou TurboBoost 2, ktorá dokáže nakopnúť procesor až ku frekvencii 3,4 GHz. Základná frekvencia procesora je 2,7 GHz. Udávané maximálne TDP je 35 W.

Osadená operačná pamäť nie je na dnešné pomery nijak veľká. Na druhú stranu by bolo vzhľadom na využitie konkrétneho modelu úplne zbytočné osadzovať pamäte viac. 4 GB DDR3 pamäte postačia aj náročným ľuďom.

Displej sa pýši rozlíšením 1366x768 bodov. Navyše má matnú povrchovú úpravu, čo sa pri portable nasadení jednoznačne hodí. Uhlopriečka je taktiež úmerná využitiu zariadenia, a to konkrétne 12,4 palca. Displej podsvecujú LED diódy.

Ak by ste v 2560p hľadali externú grafickú kartu, máte smolu. Kvôli minimalizácii kombinovanej spotreby hardvéru sa v PC nachádza len grafická karta, ktorú v sebe integruje íčkové CPU od Intelu. Intel HD Graphics 3000 však zvláda väčšinu úkonov s prehľadom. Prekvapil aj v hernom teste! Kto by si myslel, že GPU integrovaná v CPU musí byť zákonite nevýkonná a zlá, bude prekvapený!

O dátový priestor sa stará 128 GB SSD disk. Osadenie „esesdéčka“ je pri tejto triede notebooku už samozrejmosťou a osobne dúfam, že si zoberú príklad z EliteBooku aj ostatní výrobcovia. SSD disk zaručuje minimálnu odozvu spúšťaných programov, ako aj bootovania do OS. Taktiež na cestách poteší, že disk neobsahuje žiadne mechanické časti, a teda sa pri otrasoch nemusí parkovať hlavička, ako pri klasickom HDD. Ak by ste však napriek všetkému nechceli mať v 2650p SSD disk, samozrejme si môžete zakúpiť verziu bez neho. Cenovo si prilepšíte, a to o dosť.

Napriek malým rozmerom sa vývojári z HP rozhodli vybaviť tento 12,5 palcový stroj DVD mechanikou. Pri takomto rozmere to nie je štandardný počin, ide skôr o raritu. Využiteľnosť optických médií je v dnešnej dobe skutočne minimálna, a väčšinou sa mechanika využije maximálne tak pri inštalácii OS či restore. Nevýhoda osadenia mechaniky je jednoznačne v hrúbke celého notebooku.

Klasickú konektivitu dopĺňa integrovaný 3G modul, ktorý vás pripojí na internet kdekoľvek na cestách. Taktiež HP implantovalo veľmi slušného SMS klienta do aplikácie, cez ktorú sa pripája do mobilnej siete.

 

 

Pridať nový komentár
TOPlist