Hercules 3D Prophet 4500 – nová výkonná karta

Nedávno sa na náš trh dostali prvé karty s čipom Kyro od firmy STMicro. Tieto karty svojim výkonom moc neoslňovali a boli určené pre menej náročných užívateľov. Ale obsahovali však novú technológiu tile-based renderovanie.....

Vďaka tejto technológií bola táto karta schpná konkurovať aj kartám od nVidie a ATi. Čip použitý u tejto karty sa nazýva PowerVR 3. Svojím výkonom nijako výrazne neoslní, hlavne proti RADEONU a GeForce2. Práve tá funkcia tile-based renderovanie mu umožňuje porovnávať sa s nimi hlavne vo vysokých rozlíšeniach. Túto technológiu vyvinula firma Imagination Technology. Tí sa s distribúciu obrátili na firmu STMicroelectronics, ale táto firma je pomerne slabá na distribúciu, tak našla nového OEM partnera Guillemont, ktorá zaradila Kyro II do svojej úspešnej rady grafických akcelerátorov Hercules.
Samotný čip sa od svojej prvej verzie moc nezmenil, ale nejaké rozdiely predsa len sú. Začal sa vyrábať na 0,18m technológii. Zmenil sa aj počet tranzistorov z 12 mil. na 15 mil. Výkon zlepšuje hlavne vyšší takt samotného čipu a pamätí. Kyro malo 125 Mhz a Kyro II má už 175 Mhz. Jediná funkcia, ktorú má Kyro II oproti Kyru naviac je S3TC, ale stále chýba podpora T&L, ktorú musí nahradiť procesor, čo sa v niektorých hrách odráža na výkone.
Vďaka využitiu lepšieho systému tile-based renderovania nemá Kyro II v podstate žiadne problémy s priepustnosťou pamäte, aj keď sú používané staršie SDR pamäte. Oproti klasickej metóde mu stačí približne tretinový bandwidth, takže prechod na DDR pamäte by v podstate nemal zmysel, naopak by zbytočne zvýšili cenu.
Zlepšenia sa dočkali aj ovládače. Vďaka veľkým skúsenostiam týmu Guillemontov sa podarilo vytvoriť naozaj funkčné a kvalitné verzie, ktoré obstoja vo väčšine hier. Ak budú aj naďalej pokračovať v tomto tempe, bude Kyro veľmi zaujímavým čipom.
Všetkých počítačových hráčov určite poteší výkon ktorý karta podáva v porovnaní GeForce2 GTS. Vo väčšine prípadov ju totiž prekonáva, hlavne v 32 bitových farbách, kde GF2 zpomaľuje skoro o polovicu, Kyro II len o pár fps. O niečo horšie výsledky karta podáva v MDK2, kvôli vynechanej podpore T&L, ale aj tak vo vyššom rozlíšení a v 32 bitových farbách prekonáva GF2 GTS.
V každom prípade je Kyro veľmi zaujímavá karta. Ak by sa dostala na náš trh v dostatočnom množstve, bola by to veľká konkurencia jak pre nVidiu, tak aj pre Ati. Máme sa na čo tešiť.

Pridať nový komentár
TOPlist