EN

G.SKILL TRIDENT Z RGB - aké je to vlastniť podsvietené RAM

U nás netradičná značka opäť na recenzii. Otestovali sme farebné G.skill pamäte a keď už LED éra, tak prečo nie aj pamäte? Tentokrát na teste neprišli výberové čipy Samsung b-die, keďže ako viete, tak rapídne rastie cena modulov. G.SKILL sa rozhodol ísť aj cestou lacnejších a pomalších pamätí s horším časovaním, v našom prípade Hynix AFR/MFR.


Úvod - G.SKILL TRIDENT Z RGB 32GB 3200CL16

O Hynix MFR sa príliš neoplatí písať. Sú to lacnejšie čipy, ktorých schopnosti taktovania sú skoro nulové a končia pri 3333 CL12 s napätím okolo 1,65V. Viac o tejto problematike sa dočítate tu. Nás môže zaujímať, že vysoké frekvencie neznamenajú, že sú pamäte vhodné na všetko. Známy bechmark SuperPí má radšej dual rank Hynix AFR. Rendering profituje z nízkeho časovania modulov.

V tejto recenzii teda uvidíte G.Skill F4-3200C13Q-32GTZR. Netradične bude testov pomenej. Na väčšie porovnanie si prejdite obšírnejší test na platforme AMD Ryzen s procesorom 1800X, kde je taktovanie a testovanie pamätí zaujímavejšie. Ten nájdete tu.

G.SKILL na konci minulého roka ohlásil podsvietené pamäte. Nič revolučné, až na detail, že podsvietenie je možné ovládať softvérovo, v praxi to znamená, že sa dáta o efekte a farbe zapisujú do SPD pamätí. Táto novinka so sebou ale nesie jednu nevýhodu. Pamäte s horším časovaním nezvládajú na niektorých doskách svoje špecifikácie (1,35V napája nielen pamäte ale aj napájanie samotných LEDiek). Spomína sa X99 čipset a Z170. Dosky Z270 by mali mať lepšiu stabilitu s pamäťami. V niektorých prípadoch budete musieť zhoršiť časovanie, zvýšiť napätie pamätí alebo pridať VCCIO a VCCSA. Pri testovaní som totiž zažil každých 3-5 dní známy BSoD. Riešil som tento problém s výrobcom ako aj na fóre, a pomôžu (aspoň v tejto chvíli) spomenuté rady. Poslednou možnosťou je mierne znížiť takt samotných pamätí, Uncore procesora alebo takt samotného procesora. Pre používanie LED podsvietenia by ste mali mať dokonca podporovanú dosku, X99 nie sú podporované všetky, avšak pamäte a jej podsvietenie je možné rozbehať, ak v BIOSe aktivujete položku „SPD WRITE“.

Pamäte sú teda štandardné DDR4, pričom spĺňajú JEDEC požiadavky, teda 2133MHz@1,2V. Výrobca ich ale predáva s XMP profilom pri takte 3200MHz. Časovanie je už horšie – CL16 (16-18-18-38).

Pamäte vynikajú veľmi vysokým heatspreaderom, tzv. tepelný rozvádzač - ten má až 44 milimetrov. Nemajte ale obavy, s chladičmi vyrobenými posledných pár rokov nekolidujú, napr. používanie s NOCTUA NH-D15 nie je problémom. Pre doplnenie pamäte sa vyrábajú vo verziách 8 - 128GB (16×8GB). Dá sa predpokladať, že čím budú mať kity väčšiu kapacitu, tým budú osadené lepšími modulmi (sledujte ale aj časovanie modulov). My sme mali na test práve 32GB (4×8 GB CL16). V súčasnosti už dokonca existujú moduly s taktom 4266 MHz, časovaním CL19 a kapacitou 2×8GB len pri 1,40V. Výrobca ponúka kity výlučne v čiernom prevedení.

Pridať nový komentár
TOPlist