Google vylepšuje hľadanie o nové funkcie

Google bude vedieť rozoznať objekty z vášho vloženého obrázka, rozpozná hovorené slovo a vopred načíta stránku, na ktorú pravdepodobne kliknete.

Na včerajšej akcii Inside Search hovoril Google o niekoľkých nových funkciách, ktoré by mali onedlho pribudnúť do jeho vyhľadávacieho nástroja. Ide o tri novinky s názvami Voice Search, Instant Pages a Search by Image.

Voice Search

Funkcia robí presne to, čo hovorí jej názov. Mnohí ju už možno poznajú zo svojho Android smartfónu, kde sa objavila už pomerne dávno. V podstate ide o rozpoznávanie hovorených slov, ich prepis a následné vyhľadávanie cez Google. Bohužiaľ, zatiaľ funguje len angličtina a rovnaké obmedzenie platí aj pre práve predstavenú verziu v prehliadači Chrome. Na používanie Voice Search postačí mať prehliadač s verziou 11 a vyššie a samozrejme mikrofón. Na konci riadka pre hľadanie sa zobrazí malá ikonka mikrofónu, po kliknutí sa spustí rozpoznávanie slov.

Google sprístupní funkciu postupne v priebehu nasledujúcich dní, nateraz si môžeme pozrieť aspoň ukážkové videá:

Instant Pages

Podobne ako minulý rok predstavený Google Instant, aj Instant Pages má za úlohu skrátiť nám dobu hľadania. Google Instant zobrazoval výsledky priebežne počas písania slov do riadka, čím má ušetriť dve až päť sekúnd. Instant Pages má čas strávený hľadaním opäť o niečo skresať, odhad hovorí o asi piatich sekundách.

O čo ide? Po vyhľadaní vami zadaného slova prehliadač automaticky načíta na pozadí obsah stránky, ktorá sa objavila ako prvá v zozname. Google predpokladá že na túto klikneme ako prvú a teda stiahne jej obsah ešte skôr, ako prejdeme kurzorom myši na daný odkaz. Výsledok je taký, že daná stránka sa zobrazí prakticky okamžite. Na ilustráciu krátke video:

Momentálne bude funkcia dostupná len v poslednej developer verzii prehliadača Chrome, neskôr tento týždeň by sa mala objaviť aj v beta verzii.

Search by Image

Podobne ako Voice Search, aj Search by Image má svoj pôvod v mobilne verzii – Google Goggles. Vďaka tejto funkcii je možné na smartfóne vyhľadávať podľa obrázka, ktorý ste práve zosnímali fotoaparátom. Search by Image je niečo podobné pre stolné počítače.

Na adrese images.google.com bude možné presunutím obrázku myšou z vášho počítača alebo z inej webovej stránky vyhľadávať v obrázkoch, na základe toho, čo Google v ňom rozozná. Hodí sa to napríklad na fotografie stavieb, pamiatok či iných známych objektov. Takto vyhľadávať sa bude dať aj po kliknutí na malú ikonku fotoaparátu, či prostredníctvom rozšírení pre Chrome a Firefox.

Komentáre (2)
Mučo Mačo
vyhladavanie pomocou hlasu je pekne,snad to bude podporovat aj firefox
passco
Zachvilu si tam dam fotku a google mi hned vypluje vsetko o mne :) Idealne mali by si to dat patentovat aby CIA a FBI to nevyuzivali :D
Pridať nový komentár
TOPlist