GoodRAM Play a Pro – SSD s radičom Toshiba

Tak ako mnohí iní výrobcovia pamätí, aj GoodRAM zaradil nedávno do svojej ponuky SSD. V teste sa nám zbehli dva modely s rovnakým radičom od Toshiby – Play s kapacitou 32GB a Pro s 256GB.


Úvod, špecifikácie

Wilk Elektronik pod svojou značkou GoodRAM začal už ponúkať aj SSD. Zatiaľ sú dostupné dve série, Play s kapacitami 30GB a 62GB, čo majú byť tie najlacnejšie modely, a Pro, s kapacitami do 256GB s orientáciou na vyšší výkon. U oboch výrobca vsadil na nové radiče Toshiba T6UG1XBG, ktoré podporujú dôležitý príkaz TRIM. Prenosové rýchlosti sú ešte v rámci možností rozhrania S-ATA II. Rovnaký radič začal vo svojej sérii SSDNow V+ používať aj Kingston, takisto sa tento Toshiba čip objavuje aj v nových Apple notebookoch, akurát s iným firmware, ktorý vylepšuje výkon a zavádza oveľa agresívnejšie metódy grabage collection (keďže Mac OS-X v súčasnej verzii nepodporuje TRIM). Radič by mal byť teda schopný aj bez podpory TRIM zachovávať takmer pôvodný výkon aj po dlhšom používaní, čo sa hodí napríklad aj do starších počítačov s Windows XP.

Samotný radič by sa dal zaradiť niekde do strednej výkonnostnej triedy, možno ako konkurencia dávnejšie veľmi populárneho Indilinx Barefoot. U výkonnejšieho GoodRAM Pro 256GB je špecifikovaná rýchlosť čítania na 220MB/s, resp. 180MB/s pre zápis. Pre prácu s dátami sa využíva aj vyrovnávacia DRAM pamäť, o kapacitách 64MB až 128MB. SSD s radičmi od SandForce napríklad žiadnu cache nepoužívajú, výrobca tvrdí že nie je potrebná vďaka spôsobu, akým s dátami zaobchádza ich radič.

V tabuľke vyššie vidíme špecifikácie výrobcu. U menšieho 30GB modelu je zjavná podstatne nižšia rýchlosť zápisu, je to samozrejme kvôli nižšiemu počtu NAND pamäťových čipov a teda aj zapisovacích paralelných kanálov. Škoda že nie je uvedená hodnota MTBF alebo iný ukazovateľ životnosti, 43nm NAND MLC pamäte však celkom určite prežijú morálnu životnosť samotného SSD. Kingston u v podstate rovnakého SSD BootDrive 30GB uvádza MTBF 500 000 hodín. Pre kapacitu 256GB by to malo byť 1 milión hodín.

Pridať nový komentár
TOPlist