EN

Fukushima-Daiichi na vlastné oči

Po pár rokoch sme opäť zablúdii do sveta - tentoraz do miesta druhej najväčšej jadrovej nehody, ktorá sa stala relatívne nedávno - k miestu havárie jadrovej elekrárne Fukushima-Daiichi na východnom pobreží japonského ostrova Honšú. Ako to vyzerá v zóne a čo všetko sa tam udialo sa dočítate práve v tejto reportáži.


Zemetrasenie (The Earthquake)

Japonsko je krásna krajina, no zároveň prekliata. Nachádza sa totiž v tzv Pacifickom ohnivom kruhu, v ktorom dochádza k 90% všetkých zemetrasení na planéte. Aby toho nebolo málo, okolo Japonska dochádza ku kontaktu hneď niekoľkých litosférických dosiek, takže zemetrasenia sú tu doslova na dennom poriadku.

(Litosférické dosky v okolí Japonska / Litospheric plates around Japan, zdroj/source volcanolovers.com)

A Japonci sú paradoxne vďační, pokiaľ sú na dennom poriadku, ale mierne - nakoľko čím dlhšie "ticho", tým horšia "búrka" ktorá príde potom, čo do sily zemetrasenia. Zjednodušene povedané, je lepšie, keď sa tlak nahromadený na spojnici litosférických dosiek uvoľňuje postupne a v malých dávkach než skokovo. Sila zemetrasenia sa meria podľa Richterovej škály odtupňovanej od 1 do 10, kde 1 je takmer neciteľné zemetrasenie a stupeň 10 je katastrofa s planetárnymi dôsledkami. Podľa štatistík, Japonsko postihne veľmi silné zemetrasenie (stupeň 7 a silnejšie) v priemere každé 2 až 3 roky. Zemetrasenie stupňa 9 sa na Zemi objaví raz za zhruba 20 rokov.

(Epicentrum zemetrasenia / Earthquake epicenter, zdroj/source usgs.gov)

Dátum, na ktorý sa v Japonsku nikdy nezabudne, je 11. marec 2011, 14:46 miestneho času - 70km od východného pobrežia ostrova Honšú a asi 130km od mesta Sendai v hĺbke 29 kilometrov pod povrchom došlo k zemetraseniu o sile 9.0 Richterovej škály. Je to najsilnejšie zemerasenie aké bolo kedy v Japonsku zaznamenané, v globálnom meradle sa jednalo o 4. najsilnejšie zemetrasenie od počiatku vedenia záznamov. Následkom otrasov sa od mora prirútilo niekoľko vĺn tsunami o výške až 39m (v meste Miyako), pričom celkovo bolo zaplavených 561km2 územia do hĺbky miestami až 10km. Z pohľadu množstva škôd, ktoré toto zemetrasenie napáchalo, sa jedná o najdrahšiu prírodnú katastrofu v moderných dejinách. Odhad škôd, ktoré vyčíslila Svetová banka, činí astronomických 235 miliárd dolárov. Podľa NASA dokonca v dôsledku zemetrasenia došlo k spomaleniu rotácie Zeme okolo svojej osi o 1,26 mikrosekundy.

(Kesunnuma po tsunami / Kesunnuma after tsunami, zdroj/source theguardian.com)

Napriek tomu, že Japonsko má bohaté skúsenosti so zvládaním zemetrasení, počínajúc stavebnými normami a končiac vzdelávaním ľudí, na deštrukciu takýchto rozmerov to nestačilo. Nešťastie si vyžiadalo približne 18 tisíc ľudských životov, státisíce ľudí muselo opustiť svoje domovy, a to nielen v dôsledku tsunami, ale aj kvôli sérii havárií na elektrárni Fukushima-Daiichi (vyslovuje sa ako "fukušima dajíči"), na ktoré sa pozrieme v nasledujúcich kapitolách.

EN

Japan is a beautiful country, but also cursed one. It's situated on a so-called Pacific Ring of Fire, an area where 90% of all the earthquakes on the planet occur. Moreover, several lithospheric plates collide in the vicinity of Japanese islands, so earthquakes are occurring in this area almost daily.

And Japanese are glad when they occur frequently, but gently. Because the longer the silence, the wilder the storm, in terms of earthquake power. It's better when the pressure between the lithospheric plates is released gradually and in small volumes rather then strongly and wildly. The power of an earthquake is measured using Richter magnitude scale, from 1 to 10, where magnitude 1 earthquake is virtually unnoticeable whereas magnitude 10 has planet-wide consequences. According to the statistics, Japan experiences very strong earthquake (magnitude 7 and stronger) every 2-3 years in average. Extreme earthquakes, around magnitude 9, occur once every 20 years on the Earth.

The date that Japan will never forget is 11th March 2011, 2:46pm local time, when a massive magnitude 9 earthquake struck 70km off the eastern coast of Honshu island, approximately 130km from Sendai and around 29km under the ground. It is the strongest earthquake ever to be recorded in Japan and 4th strongest earthquake since the beginning of modern statistics worldwide. As a result, the coastline was hit by numerous tsunami waves, some of them as high as 40m (in a town of Miyako) and travelling up to 10km inland. In total, 561km2 of land were inundated. Money-wise, it was the most expensive natural disaster in modern history, the World Bank has estimated the damage to 235 billion US dollars. According to NASA, Earth's rotation has been slowed down by 1.26 microseconds due to the earthquake.

Despite the fact that Japan has a lot of experience in dealing with earthquakes, from construction norms to education, it was no match for the destruction that was brought by the so-called "3-11" earthquake. The disaster took away 18000 lives, forced hundreds of thousands out of their homes and not only because of the tsunamis, but also due to a series of accidents that happened on Fukushima-Daiichi nuclear power plant.

Komentáre (10)
Okolosediaci
Fukushima-Daiichi (vyslovuje sa ako "fukušima dajíši") ... ČOOO ?? Nevyslovuje sa to dajiŠi ale dajIČI ... IČI znamená číslo 1.
nManJofo
Sa ospravedlnujem ze neviem po japonsky, ale podla vyslovnosti mi to prislo ako "š"
Pjetro de
49 000 MW energie je ako povedat prejst vzdialenost 20km/h (watt je jednotka VYKONU nie energie !) aj ten ENG original "elektric power" myslel vykon. Az ked sa ten vykon 49 000 MW bude dodavat sekundu, minutu, hodinu, den, tyzden, rok .... potom mozem povedat kolko ENERGIE to je !!!
Pjetro de
rovnako ako 100W ziarovka nema 100W energie, ale vykonu/spotreby ... a az ked mi bude svietit napr. 10 hodin, tak mozem povedat ze na to bolo treba 100W x 10h = 1000Wh = 1 kWh (= 3,6 MJ) energie
Jednoduska
Tak toto je jeden kvalitny ako clanok tak aj zazitok. super.
jafvgybf
1
newmi
Hmm, zaujimave citanie. Palec hore!
wingo
Fakt kvalitný a detailný článok, ďakujem.
Juraj S.

Veľmi zaujímavý članok, veľmi nás v agentúre zaujal. Prosím kontaktujte ma na yurij.syrcek@gmail.com a rád by som Vám ponúkol, či by Ste sa nechcel stať naším sprievodcom v agentúre na výletoch do Fukushima, Japonsko. Ďakujem

nManJofo

Napísal som Vám email.

Pridať nový komentár
TOPlist