EN

Fractal Design Node 804 - aj Švédi vedia byť kreatívni

Pred dvoma rokmi sme označili ponuku kvalitnejších micro-ATX skriniek za mizernú, no dnes svoj postoj musíme prehodnotiť. Kreativita dizajnérov nabrala na obrátkach, ba čo viac, už to nie je len SilverStone, ktorý s interiérom vyskúšal hádam už všetky možné aj nemožné variácie.


Fractal Design Node 804 - Balenie, Špecifikácie, Exteriér

Phanteks nás len pred niekoľkými týždňami oblažil modelom Enthoo EVOLV a taký Corsair zasa predstavil zmenšenú verziu Carbide Air 540 s označením Carbide Air 240. Ak túžite po starej dobrej klasike, isto vás zaujme model nemeckých dizajnérov Nanoxia - Deep Silence 4. Všetko veľmi podarené skrinky so špecifickou cieľovou skupinou.

Niekoľko micro-ATX tromfov má v rukáve aj Fractal Design. Okrem klasických "tower" modelov zastúpených radou Core 1xxx alebo stálice Define Mini majú Švédi v ponuke aj zaujímavo vyzerajúcu kocku so sterilným označním Node 804 (áno, zisťovali sme, 804 vraj nič neznamená :-)). Rozložením interiéru má jednoznačne najbližšie k Air 240, no s detailmi sa podľa nás lepšie popasovali inžinieri vo Fractal Design. Poďme na to.

Azda najvážnejší konkurent Fractal Design Node 804 - Corsair Carbide Air 240.

 

Príslušenstvo

Obsah kartónovej krabičky prebehnete presne za tri sekundy, nakoľko výrobca pribalil len to najnevyhnutnejšie - skrutky a jednorazové sťahovacie pásky (na fotografii chýba čierny kúsok plechu, ktorý použijete pri montáži optickej mechaniky). Severania však neskutočne zapracovali na spracovaní manuálu, ktorý sa s predošlými "pokusmi" o manuál snáď ani nedá porovnávať. Schválne, skúste si vedľa seba otvoriť manuál Node 804 a nie až tak starej Define R4 a nájdite päť rozdielov.

 

Špecifikácie

Fractal Design Node 804
Materiál
hliník, oceľ, plast
Základná doska
micro-ATX, mini-ITX
Pozície pre mechaniky/disky
Externé:
1x slim slot-in
Interné:
8x 3,5"
2x 2,5"
Chladenie
Štandardne dodávané ventilátory (3):
vzadu: 2x 120mm FD Silent Series R2 1000RPM
vpredu: 1x 120mm FD Silent Series R2 1000RPM
Voliteľné ventilátory (7):
hore: 4x 120mm
vpredu: 3x 120mm
Počet PCI slotov
4
Predný I/O panel
2x USB 3.0
1x USB 2.0
1x audio in / out
On/Off tlačidlo
Reset tlačidlo
1x LED
Rozmery
307mm (výška)
344mm (šírka)
389mm (hĺbka)
Objem41,1l
Hmotnosť
6,0kg
Poznámky
Maximálna výška chladiča procesora - 160mm
Maximálna dĺžka grafickej karty - 320mm (290mm s ventilátorom v prednej pozícii)
Maximálna dĺžka zdroja - štandard ATX (max. 260mm)
Orientačná cena
Fractal Design Node 804 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>
Stránka produktuFractal Design Node 804

 

Exteriér

Kockový Fractal zaujme už na pohľad kvalitným spracovaním. Plast poslúžil len na to najnevyhnutnejšie, takže ho zvonka vidieť len minimálne - na obrube hornej nadstavby. Zaoblenú prednú masku pokrýva tenučký hliník doplnený dierovaným plechom v spodnej časti, pričom zostala zachovaná typická črta drvivej väčšiny Fractal Design skríň - žiadne spredu viditeľné ovládacie prvky.

Pri micro-ATX sme väčšinou zvyknutí na štyri PCI sloty, Node 804 disponuje piatimi, čo ocenia najmä majitelia viac slotových grafických kariet. Súčasťou základnej výbavy sú aj dva 120mm ventilátory série Silent Series R2, ktorých otáčky viete pomocou integrovaného regulátora skrotiť na pre vaše ucho prijateľnú úroveň.

Tie sú všetky do jedného vyvedené z pravej strany. Celkom logicky však predpokladajme, že užívatelia majú tendenciu skrinku umiestniť tak, aby cez okno videli do skrinky (ostatne, veď na to tam je), čo znamená, že všetky tlačidlá, konektory a aj optická mechanika sú na odvrátenej strane. Na polohu Power tlačidla sa dá zvyknúť a po čase ho nahmatáte aj po pamäti, no skúste tak zapojiť USB kľúč či slúchadlá. Z praktického hľadiska by bolo vhodné, keby výrobca porozmýšľal nad prehodením celého panela na opačnú stranu.

Pohľad na zadnú stranu vás už len ubezpečí o neštandardnom usporiadaní interiéru. Základná doska fyzicky predeľuje skrinku na dve polovice - pravá strana (pri pohľade zozadu) v podstate reprezentuje klasický ATX interiér, z ktorého bola akoby odkrojená spodná časť a presunutá za dosku. Osobne sa mi tento koncept veľmi páči, keďže zdroj a disky sú úplne izolované od ostatných komponentov s obrovským stratovým teplom.

Síce sa to nezdá, ale Node 804 je objemovo najväčšou micro ATX skrinku, ktorú sme kedy testovali. Je ešte o pol liter väčšia než Define Mini.

Prachové filtre majú okrem spracovania aj ďalšiu spoločnú vlastnosť - sú prístupné len zo spodnej strany, čo z Node 804 robí skrinku s najväčšou koncentráciou vysúvacích filtrov na centimeter štvorcový :-) Po konštrukčnej stránke sú riešené veľmi zaujímavo, opäť však pokrivkáva prax. Predné filtre idú vybrať len potom, čo skrinku posuniete za hranu stolovej dosky, ale radšej vám ju odporúčíme prevaliť nabok, pretože filter pod zdrojom ventilátora sa nevysúva zozadu, akoby sme možno čakali, ale presne opačne - smerom k suchým zipsom.

Pre zobrazenie ďalších obrázkov prejdite kurzorom myšky na príslušný odkaz.
Fractal Design Node 804: - zasunuté filtre | vysunuté filtre

 

Detail kompletne perforovanej hornej nadstavby, pod ktorou sa ukrývajú štyri pozície pre 120/140mm ventilátory (fotku si radšej nezväčšujte, "ťahá" oči :-)).

 

Komentáre (2)
Fip666
Takuto skrinku hladam - ale vadi mi sirka. Keby dali zdroj na vysku, usetrilo by sa vela miesta, nechcem mat 8 pozicii na disky (resp priestor sa dal vyplnit efektivnejsie)
Michal Kiradžiev
Vaše požiadavky by možno mohla spĺňať Corsair Carbide Air 240. http://www.corsair.com/en/carbide-series-air-240-high-airflow-micro-atx-and-mini-itx-pc-case
Pridať nový komentár
TOPlist