FOSTEX TH-7B – kráľ svojej kategórie

Dnešná recenzia bude venovaná slúchadlám, ktoré majú bezpochyby široké využitie. Svojou konštrukciou sa zaraďujú medzi On Ears (na uši) modely. FOSTEX však pridáva „cool“ dizajn, no hlavne, nechýba špičkový zvuk v danej cenovej kategórii.


FOSTEX TH-7B - Úvod, Špecifikácie, Balenie

Slúchadlá od značky FOSTEX sa mi zatiaľ nedostali do rúk. Z rôznych diskusií z fór vyplýva, že ide o skvelé slúchadlá. Najmä ak sa zohľadní produkt ako celok, a to z hľadiska spracovania, kvality použitých materiálov, vybuditelnosti, no a v neposlednom rade zvuková kvalita. Tá je skutočne na vysokej úrovni aj vzhľadom na nízku cenovú kategóriu. Nebudeme však predbiehať. Pekne po poriadku. Vítam Vás pri recenzii slúchadiel FOSTEX TH-7B, ktoré budú obhajovať svoj papierový titul kráľa svojej kategórie.

 

Technické parametre

Kategória:

HiFi domáce

Systém:

dynamické

Typ:

uzavreté

Veľkosť meniča (driver unit) (mm)

?

Frekvenčná odozva (Hz - kHz):

20-20

Citlivosť (dB/mW, dB/V):

98 / 118 SPL

Max. vstupný výkon (mW):

100

Impedancia (ohmy):

44

Hmotnosť (g):

260

Kožený hlavový pás:

-

Skladací mechanizmus 3D:

-

Dĺžka kábla (m):

1,2 m + 1,3 predlžovačka

Pozlátené konektory:

?

Základný konektor:

3.5mm

Konvertibilný konektor (adaptér):

3.5->6.3 na predlžovačke

Cena produktu 

56-60€

 

Zo špecifikácií nám vyplýva niekoľko faktov. Slúchadlá využívajú dynamické meniče, ktorých priemer však nie je uvádzaný. Môžeme však pokojne uvažovať o priemere meniča v rozmedzí 40-45mm (iný zdroj uvádza 40mm). Veľkosť ale v praxi neznamená takmer nič.

Priblížme si v krátkej vsuvke, ako samotný elektrodynamický menič vlastne funguje:

„Základný princíp činnosti elektrodynamického meniča spočíva v pohybe cievky v statickom magnetickom poli. Statické magnetické pole je tvorené permanentným magnetom. V praxi sa používajú buď feritové magnety, alebo modernejšie neodymové magnety. Magnet je pevne uchytený spravidla v strede tela meniča. Medzi magnetom a telom meniča býva umelo vytvorená medzera, do ktorej sa zavádza samotná cievka meniča. Tá je navinutá na membráne meniča. Membrána je pevne spojená s telom meniča po jeho vonkajšom priemere. Privádzaním analógového signálu na cievku, ktorá sa nachádza v magnetickom poli, vyvolávame vychyľovanie cievky, čo zabezpečuje mechanické chvenie membrány. Tá vďaka svojim vlastnostiam vysiela akustickú vlnu o určitých frekvenciách do priestoru pred/za meničom.

Cievka navinutá na membráne meniča určuje do určitej miery vlastnosti elektrodynamického meniča. Základnými parametrami týchto meničov býva impedancia meniča (impedancia navinutej cievky), citlivosť meniča a frekvenčný rozsah.


Ďalším nemenej dôležitým parametrom je impedancia meniča. Tá priamo vplýva na vybuditeľnosť slúchadiel. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a napríklad pri modeli od AKG s modelovým označením K701 či Q701 tento fakt neplatí. V prípade modelu od FOSTEX majú osadené meniče impedanciu deklarovanú na 44 Ohm. Nie je to vôbec veľa, a preto možno predpokladať slušnú vybuditeľnosť slúchadiel aj na slabších zdrojoch zvuku.

Čo je to však tá impedancia?

„Impedianciu meniča vyjadrujeme v jednotkách Ohm. V jednoduchosti ide o „odpor“ samotnej cievky. Keďže však pracujeme vždy so striedavým analógovým signálom, musíme miesto pojmu odpor použiť pojem impedancia. Impedanciu cievky možno vyjadriť zo vzťahu  Z=jω L.

Tento údaj, spolu s citlivosťou meniča do určitej miery udáva maximálnu zaťažiteľnosť meniča, či náročnosť meniča na vybudenie. Vybudenie meniča by som definoval ako stav, kedy je na vstup meniča privedený analógový signál dostatočne silný na  vychýlenie membrány od minima po maximum. Z toho možno jednoducho vyjadriť prebudenie meniča- membrána naráža pri maximálnej výchylke o telo meniča (chrčanie), či podbudenie meniča- menič sa nepohybuje na maxime, či minime svojich možností. To môže mať za následok zmenu frekvenčnej charakteristiky meniča, dodatočné skreslenie meniča, nedostatočnú dynamiku meniča atď.

Na vybudenie majú však vplyv aj iné veci – tvar a konštrukcia cievky, materiál membrány, tuhosť membrány, použitý magnet, atď.

Frekvenčná odozva meniča sa nijak neodlišuje od kolegov vo svojej kategórii. Krásne až utopisticky na mňa pôsobí uvádzaný rozsah od 20Hz až po 20 kHz.  Citlivosť meniča je taktiež vysoká. 98 dB/mW, či 118 dB/V SPL. Slúchadlám sadnú podľa všetkého prenosné prehrávače ako uliate.

Ďalšie parametre pojednávajú o dĺžke kabeláže (1,2m + 1,3 m predlžovačka) a o konštrukcii slúchadiel. Tie sú supraaurálne a uzavreté. Táto konštrukcia sa vyznačuje lokalizáciou mušlí na uši poslucháča. Mušle sú spojené hlavovým mostom, ktorý určuje rozteč slúchadiel. Niektorí výrobcovia dodajú nastaviteľný hlavový most, natáčanie mušlí, či kábel do jednej mušle. Samotný most býva potiahnutý textíliou, pri luxusnejších modeloch aj kožou. Používa sa aj výstelka na zníženie tlaku na temeno hlavy užívateľa.

Táto konštrukcia je akýsi kompromis medzi Fullsize slúchadlami a IEM modelmi. Spája relatívne kompaktné rozmery s dobrou pasívnou izoláciou okolitého hluku. Túto konštrukciu uprednostňujú ľudia, ktorí neznesú v uchu cudzí objekt (IEM). Izolácia a akustické vlastnosti sú však prudko individuálne. Pri tejto konštrukcii možno použiť aj väčšie elektrodynamické meniče. V praxi sa stretneme s otvorenou, ale aj uzavretou ozvučnicou. Trhom obieha aj zopár polouzavretých slúchadiel.

 

Balenie

Jednoznačne pripomína obedový box pracovníka na stavbe. Produkt je zabalený v plastovom obale fialovej farby. Doň sa vošla okrem slúchadiel aj predlžovačka, ktorá slúži aj ako redukcia z 3,5 mm jacku na 6,3 mm. Balenie ako také nie je nijak extra ťažké. Pri hmotnosti slúchadiel 260g som ani nečakal opak. V balení toho nenájdete veľa, no v tejto cenovej kategórii sa ani nečudujem. Radšej budem mať chudobnejšie príslušenstvo, akoby sa malo šetriť na tom, čo som si kupoval (slúchadlá).

Balenie je inak celkom praktické a s určitosťou poslúži aj ako prenosný obal, v ktorom sa slúchadlá určite nepoškodia. Keďže je obal tvrdý, stačí doň slúchadlá vložiť, a tie sú po uzavretí obalu plne chránené.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé súčasti.

 

Komentáre (5)
leesasa
Christian Louboutin Booties sign red bottom, attractive woman flavour symbol. Secretly ease pressure high-heeled shoes, also make double foot line more enchanting gorgeous, is tall and beautiful, the achievement fashion sexy Costly with leopard grain build beauties temperament, melting and lovely round head design, the shoe model appears more Christian Louboutin Bootsdelicate, highlights the women as beautiful breath. Exaggerated heel thick degree and height, more have increased in secret, romantic and contemporary feeling combined, soft and do not break individual character, can show you more charming figure, send out to belong to your perfect woman lasting appeal Christian Louboutin Evening
Sherwood
Doporucili by ste mi skor tieto sluchadla alebo Shure SRH 240 alebo Audio technica ATH-SJ55 ak pocuvam dance, trance, house, rock, pop, The Beatles a podobne?
Broslowski
Skor tieto :)
Sherwood
Tak TH-7 su kralom kategorie, to je dobre, zasluzia si to. Ale mate na mysli kategoriu prenosnych sluchadiel, tych co sa hodia aj ku mp3-ke a na von, alebo predohraju nebodaj aj ine, vacsie circumauraly?
Sherwood
No tak som sa rozhodol k ich kupe, proste dokonale sluchadla. ten zvuk, ta separacia, ta rychlost menicov, ten priestor a za tu cenu. No proste fostexu klobuk dole...
Pridať nový komentár
TOPlist