Fortron Aurum Gold CM 750W – vysoká účinnosť za fajn peniaz

Zdroje značky FSP alias Fortron zvykneme kupovať všade tam, kde chcú ľudia šetriť, no my ich zasa chceme ušetriť od problémov s „no-name“ časovanými bombami...


Úvod

Ako som už v úvode naznačil, napájacie zdroje značky Fortron patria medzi tie lacnejšie, často používané ako „kvalitatívne minimum“. Mnohým svojim známym sám odporúčam v prípade nízkeho cenového limitu na nový počítač vziať aspoň nejaký ten Fortron s 80+ certifikátom, ktorý zaručí spoľahlivý chod, na rozdiel od pochybných značiek s neznámym pôvodom (za všetky spomeňme napríklad pár Eurocase zdrojov, ktoré svojho času dokonca boli zakázané).

Začiatkom tohto roka však FSP, ktorý vyrába a predáva zdroje Fortron mnohých prekvapil svojimi novými modelmi Aurum Gold (test PC.sk). Tieto zdroje, ako už naznačuje názov, majú účinnosť na úrovni 80+ Gold a na rozdiel od väčšiny ponuky tohto výrobcu sú dodávané v celkom luxusnom balení. Taktiež dostupná kabeláž naznačuje, že FSP týmto mieri medzi zdroje vyššej triedy, kde nie je nezvyčajné napájať dve grafické karty a hŕbu pevných diskov. Entuziastov možno novinka zaujala, no stále tomu niečo chýbalo – odpojiteľná kabeláž. Nedávno však FSP zaplnil aj túto medzeru v ponuke, prišli na trh zdroje Aurum Gold CM.

Jeden takýto sa k nám do redakcie vďaka spoločnosti Agem dostal na test, konkrétne model s výkonom 750W a celkom zaujímavou cenovkou okolo 120€.

 

Komentáre (7)
TomKocuR
No škoda toho ventilátora, inak to vyzerá byť veľmi fajn zdroj. Vďaka za recenziu!
jtbs
Tak tak konecne Aurum do TOP zostav, este keby sa tichu vyrovnali ostatnym gold zdrojom. Nastastie su lacnejsi a tomu daju mnohi prednost.
emPORiO
Sice ma hlucnejsi ventilator, no nizsie teploty prispievaju k dlhsej zivotnosti zdroja. Vyborna recka
TomKocuR
Kvalitný zdroj nebude mať problém so životnosťou ani pri o poznanie nižšej úrovni hluku... Neverím že nejaký Enermax Modu87+ (tie sú podľa recenzií tiché aj v záťaži) nebude mať životnosť dostatočne dlhú na to aby dôvodom jeho výmeny nebola skôr morálna zastaralosť.
GABO
Presne tak - je smiešne, že Fortron osadí 105C kondíky a potom nechá fučať ventilátor na vysokej hladine hluku (hlavne pre ľudí citlivých na hluk). Veď dnes keď je pri normálnych značkách štandardom 80+ Gold a zároveň tichá prevádzka aj v záťaži je naozaj čudné, prečo Fortron nesiahol po úprave aj v tejto vlastnosti...tzn. zostal tam kde bol (jeho zdroje resp. jej zdroje boli hlučné neustále). Recenzia je výborná - pochvala pre autora.
davison
Veru, škoda toho fanu. Myslím, že tichá prevádzka je pre ľudí kupujúcich zdroje tejto triedy rovnako dôležitá ako vysoká účinnsť a kvalita súčiastok. Možno by pomohla nejaká druhá revízia, ktorá by to vyriešila, veď je to maličkosť. Dávam to za vinu tomu, že ľudia u Fortronu proste nie sú zvyknutí, že robia veci na ktoré stačí slabšie chladenie. :) Samozrejme je tu možnosť výmeny ventilátora, ale zásah do zdroja v rámci záruky nikto robiť nebude a aj tak by to boli ďalšie náklady a to už človek za tú cenu vezme Seasonic, resp. Corsair, kde to riešiť netreba.
TomKocuR
Druhá revízia bude, ale vo fortron štýle, teda nie tichší ventilátor, ale lacnejšie kondenzátory.
Pridať nový komentár
TOPlist