Fedora 15 Alpha, na prvý pohľad

Pozreli sme sa ako vyzerá, čo nového prináša a ako sa pracuje s prvou verziou populárnej linuxovskej distribúcie Fedora, ktorá prichádza s poradovým číslom 15.

Čo je to Fedora

Fedora je kompletný OS Linux (tzv. distribúcia), ktorá vznikla ako nekomerčná odnož Red Hat Linuxu. Vyvíja ho komunita vývojárov za podpory firmy Red Hat. Fedora je známa svojou pokrokovosťou a spravidla každá nová verzia prináša niekoľko zásadných noviniek. Distribúcia je univerzálna so znateľným zameraním na použitie na osobných počítačoch.

 

Kľúčom je sloboda:

- postupujúci slobodný softvér a obsah je kľúčovým cieľom projektu Fedora.

Naše spoločenstvo

- ľudia na celom svete pracujú spolu vo Fedore na postupe slobodného softvéru.

Zdieľame

- mnohé vlastnosti, z ktorých ťažia všetky linuxové distribúcie, začínajú vo Fedore.

Najlepšia technika

- budúcnosť Linuxu je vstavaná do Fedory

 

Zdroj: http://fedoraproject.org

 

V dnešnej recenzii si predstavíme alpha verziu Fedory 15. Finálna verzia tohto systém by mala byť k dispozícii okolo 24. mája 2011, ako sa to píše na domovskej stránke produktu http://fedoraproject.org/wiki/Releases/15

 


Úvod & Inštalácia

 

Systém je možné si stiahnuť z domovskej stánky http://fedoraproject.org .V sekcii download nájdete či už priamu linku na image alebo torrent. Pre tých čo uprednostňujú inštaláciu systému z USB kľúča je možnosť vytvoriť si bootovateľný USB kľúč s pomocou programu liveusb - creator, ktorý je možné taktiež stiahnuť zo stránky fedorahosted.org. Ak máme bootovateľné USB alebo DVD vypálené môžeme sa pustiť do inštalácie. Tak ako pri každej inštalácii je treba si nastaviť v BIOS-e bootovanie či už z USB alebo z CD/DVD, ja som si zvolil inštaláciu z DVD.

 

Po nabootovaní sa zobrazí obrazovka „menu“ kde si môžete vybrať akú akciu chcete vykonať. Takže ja som vybral inštaláciu nového systému alebo upgrade existujuceho systému. Na ďalšej obrazovke je potrébné si vybrať jazyk systému a aj celej inštalácie. Taktiež je aj potrebné nastaviť klávesnicu. Ďalej je možnosť si vybrať „basic storage device“ alebo „specialized storage devices“ Pokial nemáte neaké špeciálne zariadenie na ktoré by ste chceli OS inštalovať tak stačí zvoliť možnosť "basic storage devices". Ak nejdete upgrafovať systém tak v ďaľsom kroku zvolíte možnosť "fresh installation" . Inštalátor vás následne v ďaľšom kroku vyzve k pomenovaniu PC resp. napísať názov hostiteľa. Nastavíme krajinu. Zvolíme si vlasté resp. ROOT-ovské heslo. Teraz príde na rad asi vec, ktorej sa väčšina začínajúcich ľudí pracujúcich s OS linux "bojí" a to je rozdelenie diskov.

Kto sa necíti na manuálne rozdelenie tak si zvolí USE ALL SPACE a kto zvládne/sa neboji manuálneho rozdelenia diskov zvolí CREATE CUSOM LAYOUT.

Manuálne rozdelenie diskov

Po rozdelení diskov budete upozornení o strate dát pri formátovaní partície.

Inštalujeme

Po inštalácií bude ešte potrebné vykonať nastavenie a vytvorenie užívateľa nastaviť dátum a vytvoriť hardwarový profil.

A to je všetko. Gratulujem máte nainštalovaný nový operačný systém Fedora 15 Alpha.

 

Pridať nový komentár
TOPlist