Falcon 9 pristáva na lodi. Do tretice všetko dobré?

Sledujte s nami v priamom prenose pristátie Falconu 9 na lodi v Atlantickom oceáne.

Ak chcete vedieť ako to včera večer (utorok) s pristávaním Falconu 9 dopadlo, preskočte rovno na aktualizáciu z dnešného rána na konci tohto článku.

Utorok 14.4.2015  21:30

Už po tretí raz budeme sledovať pokus o pristátie raketového nosiča Falcon 9 na palubu pramice v Atlantickom oceáne.

Prečo je pristátie prvého stupňa Falconu 9 na pramici v Atlantickom oceáne možno začiatkom revolúcie v kozmonautike sme podrobne opísali pri pokuse o pristátie 10. januára 2015 v článku Naživo: Revolúcia v kozmonautike, Falcon 9 pristáva na lodi. Ten skončil takmer úspechom. SpaceX pri ňom dokázala dostať prvý stupeň na pramicu, ale ten nedopadol príliš mäkko. Vlastne, vôbec nie mäkko ako ukazuje nasledujúce video

Pristávanie Falconu 10.januára 2015

 

Pri ďalšom pokuse 8. februára 2015 počasie v mieste pristátia neumožnilo pramici čakať na pristátie prvého stupňa na jej palubu. SpaceX pristávala s prvým stupňom len na hladinu rozbúreného mora. Pristátie sa podarilo s pesnosťou lepšou než 10 metrov od plánovaného miesta pristátia.

Takto vyzeralo februárové pristátie do vĺn rozbúreného Atlantického oceánu

 

 

Úspešné februárové "pristátie" napĺňa SpaceX optimizmom pri dnešnom pokuse o štart. Sledujte ho v priamom prenose s nami

PRIAMY PRENOS : 

Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com

Komentár k priamemu prenosu

21:40  Falcon 9 je pripravený na štart. Ponesie kozmickú loď Dragon na jej cestu k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, na misiu nesúcu označenie CRS-6. Počasie zatiaľ dnešnému štartu praje.  

Do štartu ostáva 30 minút.

21:44  Prvý pokus o štart Falconu 9 prebehol včera približne v rovnakom čase ako dnes. Pokus o štart zmarilo počasie nad Kennedyho vesmírnym centrom (riziko bleskov z blížiacej sa oblačnosti). Dnešný štart musí prebehnúť presne v stanovený čas. Let k ISS dovoľuje len okamžité štartovacie okno. Ak sa z akýchkoľvek dôvodov nepodarí odštartovať vo vhodný moment, nasledujúci pokus o štart sa uskutoční zajtra.

Do štartu ostáva 26 minút. 

21:50  Dragon je naložený 2,2 tonami vedeckých materiálov a zásob pre ISS. Kuriozitou dnešného nákladu je kávovar Lavazza, vďaka ktorému sa bude ISS šíriť vôňa kávy či čajov. 

Do štartu ostáva 20 minút.

21:56  Blížime sa k posledným predštartovým kontrolám Falconu 9, ktoré začnú 13 minút pred štartom.

14 minút do štartu.

22:00  Predštarové kontroly v 13 minúte potvrdili pripravenosť rakety na dnešný štart.

10 minút do štartu.

22:06  Pristátie na pramici na ktoré dnes čakáme nastane pomerne krátko po štarte. Po oddelení prvého stupňa Falconu 9 tento prevedie obrat o 180 stuňov, takzvaný Flip manéver. Obráti sa ním motormi proti smeru svojho letu. Následne sa tri motory opatovne na niekoľko sekúnd zapália pri Boostback zapálení. Cieľom je upravenie trajektórie prvého stupňa smerom k miestu pristátia.

4 minúty do štartu. 

22:08  Nasledovať budú zapálenie troch motorov opäť, ktoré spomali stupeň tzv. entry burn. Následne bude manévrovať pomcou malých sieťových krídel k miestu pristátiu, kde sa tesne pred pristátim zapáli jeden motor ktorý spomalí prvý stupeň tak aby pristál na pramici. 

22:12  Falcon 9 hladko odštartoval na svoju cestu k ISS.

22:14  9 motorov prvého stupňa ukončilo svoju činnosť, potom čo urýchlilo nosič a vynieslo ho do výšky 86 kilometrov nad Atlantikom severovýchodne od Floridského pobrežia. Prebieha oddelenie prvého stupňa.

22:16  Oddelenie prebehlo úspešne. Môžeme sledovať rozpálenú trysku motora druhého stupňa.

22:20  Prichádzajú prvé informácie o prvom stupni na jeho ceste k pramici JRI. Ten už má za sebou boostback manéver.

22:24  Prebehlo aj spomalenie prvého stupňa druhým zapálením motorov. Práve teraz prebieha pokus o jeho pristátie na pramici. S napätím čakáme ako to dopadlo.

Dragon sa oddelil od druhého stupňa Falconu 9, rozvinul svoje solárne panely a je na ceste k ISS. SpaceX pri dnešnom celkovo 17. lete Falconu 9 opäť úspešne dopravila náklad na požadovanú orbitu.

22:30  Zakladateľ SpaceX Elon Musk na Twitteri píše

Vo voľnom preklade "Výstup úspešný. Dragon na ceste k vesmírnej stanici. Raketa pristála na pramici, ale príliš tvrdo aby to prežila".

22:35  Opäť o krôčik bližšie k úspešnému pristátiu, opäť nie toľko očakávané pristátie bez poškodenia prvého stupňa. Uvidíme čo je príliš tvrdo na prežitie. Tentoraz pri pristávaní v Atlantiku bol v okolí pramice jasný deň, mohli by sme sa dočkať pekných záberov.

22:57  Ďalšie informácie o pristáti v novom tweete Elona Muska

V preklade "Vyzerá to tak, že Falcon pristál v poriadku, ale zvyšková bočná (horizontálna) rýchlosť spôsobila jeho prevrátenie cez miesto pristátia".

a ďalší

 

"Všetko čo v tento moment máme je video s nízkou obrazovou frekvenciou (v podstate obrázky). Normálne video zverejníme keď sa loď vráti do prístavu v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní"  doplnil Elon Musk.

 

23:08 Priamy prenos končí. V update článku v nasledujúcich dňoch sa pokúsime priniesť informácie o dôvode dnešného "neúspešného" pristátia a hádam aj zábery z neho.

 

Aktualizácia streda 15.4.2015 8:40

Mimoriadne podarená fotka pristávania zo sledovacieho lietadla sa objavila na Twitter účte Elona Muska v priebehu uplynulej noci.

 

A krátko po nej prišlo aj prvé video z pristávania

Pridať nový komentár
TOPlist