Externé SSD - má dnes už zmysel?


Predstavenie a špecifikácie

Presne pred rokom sme vám priniesli porovnanie externého SSD a HDD. Na rozdiel od vlani testovaného modelu, sa SSD novinka spolieha na konektor USB Typu-A. Na druhej strane sa jemne zväčšili rozmery disku. Disk výrobca dodáva v 3 kapacitách – 500GB, 1TB a 2TB. WD 2,5" My Passport GO 500GB je postavený na SanDisk SSD PLUS 500GB. Zodpovedá tomu aj kapacita s P/N SDSSDA-480G-G26, ktorá je max 480 GB. WD tak marketingovo mýli, a v skutočnosti je toto 480GB disk! V počítači vidíte tak dostupných z papierovo uvádzaných 500GB len 465GB. Nerozumiem prečo výrobca zavádza o celých 7%.

Disk je pripojený cez SATA III radič. Toto SSD by malo využívať radič Marvell 88SS1074 a využívať MLC NAND. Niektoré disky ale údaje môžu využívať aj TLC pamäte. Presný radič a typ FLASH bez otvorenia šasi nie je možný, na čo sa už sťažovali aj iné redakcie.

Rozmery disku sú 95×67×10 milimetrov a hmotnosť má iba 55 gramov. Disk využíva USB 3.0 konektor, ktorý je spätne kompatibilný s USB 2.0. Škoda, že výrobca nezabudoval rovno USB 3.1. Disk prichádza štandardne s jedinou WD aplikáciou – WD Discovery – paradoxne na vyhľadávanie disku. K disku tak nedostanete žiaden bloatware od spoločnosti WD. Disk je ale kompatibilná s WD aplikáciou na zálohu dát, ktorý sa dá stiahnuť pomocou WD Discovery. V prípade Macu je podporovaný aj Time Machine. 

Disk sa vďaka rozmerom kreditky hodí do vrecka. Výrobca si dal záležať a disk je pevný a vyrobený z odolných plastov. Verím, že vydrží aj nejaký ten pád na zem. Sám výrobca disk prezentuje ako SSD na cesty. Western Digital deklaruje odolnosť proti pádom z výšky do 2 metrov, pričom integrovaná anti-rezistentná guma má pohltiť nárazy. Nenachádzajú sa tu samozrejme žiadne pohyblivé časti. SSD je celé zapuzdrené v jednoliatom plaste a nie je ho možné nijak vybrať ani vymeniť. Vyzdvihujem, že výrobca myslel na mobilitu a kábel zabudoval napevno ku krabičke a zospodu mu pripravil miesto kam sa dá ukryť. Na druhej strane mám obavy, že práve nevymeniteľný kábel môže byť achillovou pätou tohto SSD. Štandardná záruka na disk sú 3 roky. 

Komentáre (2)
fela

Kde sú tie časy, keď sme museli vyberať disky z počítača von, ak sme chceli preniesť väčší objem dát, kde diskety nepostačovali a zásuvky na harddisk nemal každý. Dokonca sme ani na skrinky nemontovali naspäť kryty, lebo nebol čas a chuť.
Prenos pomocou sériového portu, alebo null-modemového kábla bol pomalý, sieťové karty neboli bežné, a ak boli, bolo potrebné mať krížený LAN kábel a laborovať s kdejakými právami pre adresáre. A to nehovorím o nastavovaní SAMBY, ak jeden PC bol s Windows a druhý s GNU/Linux.
A to nastavovanie pomocou jumperov, nastavovanie parametrov v BIOS-e,…
Mám nato takéto romantické spomienky, ktoré však našťastie ostávajú len spomienkami. Teraz by sa mi to robiť už nechcelo.

Sipo

Jasne ze externy SSD ma zmysel. Pomale HDD ako ext disky nemaju vyznam lebo su pomale a na terabajty dat mam nasko
Ale na ukladanoe a kopcenie fotiek hudby zaloh potrebujem ext disk. Samozrejme ku cloudu bez toho to nemoze byt

Pridať nový komentár
TOPlist