EVGA GeForce GTX 1070 FTW2 GAMING - revolúcia v chladení

, Autor: Ján Kisty

V ďalšom teste grafických kariet sme otestovali nezvyčajnú kartu od EVGA. Celý názov karty je EVGA GeForce GTX 1070 FTW2 GAMING. Karta vyniká unikátnym chladením iCX. Len v skratke si prejdime špecifikácie.

Úvod

Karta obsahuje približne 7,2 miliardy tranzistorov. Počet CUDA jadier je 1920. Pixel Fillrate je v základe 102,8 GPixel/s, Texture Fillrate zase 192,8 GTexel/s. Počet TMU dosiahol 120 a počet ROPs je 64. Takt jadra je 1607 MHz a takt pamätí typu GDDR5X vysokých 8 Gbps, tie sú pripojené na 256 bitovú zbernicu.

Pamäť má kapacitu 8 GB. Priepustnosť karty je 256,3 GB za sekundu. Boost karty je 1797 MHz. V praxi je toto číslo ale úplne iné. Karta dosahuje reálny takt až 1936 - 1949 MHz!

Karta je osadená 9 termálnymi čidlami (senzor), ktoré vedia čítať až 11 teplôt. Dve čidlá sú osadené na pamätiach, päť čidiel sleduje VRM napájanie a samozrejmosťou je sledovanie jadra ďalšími dvoma čidlami.  Ventilátory sú riadené logikou, ktorá je závislá na jednotlivých teplotách. Ventilátory sú úplne nezávislé – asymetrické. Na to aby ste vedeli čítať teploty jednotlivých čidiel, musíte mať nainštalovaný EVGA XOC, iné programy senzory nevedia čítať. To isté platí o ovládaní otáčok. Karta je sama o sebe extrémne tichá. Pri takte 1949 MHz malo jadro iba 65°C, podobne sú na tom aj VRM obvody. Za výborný odvod tepla, resp. teploty môže taktiež perforovaná mriežka backplate (vrchného krytu karty). Karta má najlepšie a najúčinnejšie chladenie v grafických kartách, aké som kedy mohol testovať. Dovolím si tvrdiť, že ostatní výrobcovia sa v budúcnosti inšpirujú. Suma sumárom, čidlá umožňujú znižovať otáčky ventilátorov a taktiež automaticky volia otáčky pre jednotlivé ventilátory nezávisle. Do určitej miery (pri nenáročných 3D aplikáciách) umožňujú karte fungovať aj úplne pasívne.   

vypnutý ventilátor..

 

Kľúčové slová
nVidia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý so svojou reakciou...
TOPlist