Enermax Revolution 87+ - technologicky vyspelých 850W

Do redakcie nám pred pár mesiacmi prišla dvojica zdrojov tejto prestížnej značky. Druhý z nich, Enermax Revolution 87+, si predstavíme práve v dnešnej recenzii.


Enermax Revolution 87+ - Úvod, Špecifikácie

V prvom teste sa predstavilo 1200W monštrum Enermax MaxRevo, ktoré v redakcii vzbudilo rešpekt hneď na prvý pohľad.

Poďme sa aspoň z rýchlika pozrieť na dnes testovaný model. Enermax Revolution 87 + 850W Gold sa cenovo pohybuje niekde v okolí 200€ za kus. V tejto cenovej kategórii ponúka konkurencia mnoho zdrojov, niektorí ponúknu za dvestovku oveľa vyšší výkon. Enermax však ku zdroju prikladá niekoľko zaujímavých technológií, ktoré zaručujú nielen dlhodobú a bezstarostnú prevádzku, ale aj aktívne PFC, certifikát 87+, modulárnu kabeláž, SpeedGuard, HeatGuard a nechýba ani technológia SafeGuard.

Podľa výrobcu je tento výrobok zaujímavý najmä skvelou optimalizáciou jednosmernej časti zdroja. Použitý je efektívnejší transformátor, ktorý zaručuje vysokú účinnosť zdroja. Ale o tom neskôr.

 

Špecifikácie

V tejto sekcii si predstavíme zdroj po technickej stránke. Úlohu zdroja v PC nemusím snáď vysvetľovať, no opakovanie je matkou múdrosti.

Počítačový zdroj slúži na transformáciu sieťového napätia (u nás 230V) na napätia, používané na napájanie komponentov v PC. Nedochádza len k transformácii samotného napätia, ale aj k premene striedavého napätia a prúdu na jednosmerné veličiny za pomoci usmerňovacích prvkov. Pre získanie maximálne lineárneho výstupu sa do zdroja zaraďujú rôzne filtračné prvky, ktoré sa starajú o čo možno najhladší priebeh napätia a prúdu na výstupe

.

Každý výrobca sa vo svojej špecifikácii rád popýši rôznymi vychytávkami, ktorými konkurencia nedisponuje. Výnimkou nie je ani Enermax. Okrem prehľadnej tabuľky, v ktorej výrobca uvádza maximálne zaťaženia pre jednotlivé vetvy, pridáva aj informáciu o rôznych konštrukčných odlišnostiach vzhľadom na konkurenciu.

Z tabuľky sú zrejmé maximálne prúdy, ktoré môžu bezpečne pretekať jednotlivými vetvami. Primárne nás samozrejme zaujíma 12V vetva, ktorá sa stará o napájanie najžravejších častí hardvéru (procesor + grafická karta). Celých 840W je pripravených na uživenie náročných súčastí výkonných herných či neherných zostáv. 70A na 12V vetve by malo stačiť aj pri potrebe napájať zostavu využívajúcu SLI či Crossfire.

Priemerná cena na slovenskom trhu v čase recenzie:  225€

Ostatné parametre sú štandardné, kombinované zaťaženie na 3,3V a 5V vetvách predstavuje 120W, čo s prehľadom postačuje.

Enermax sa skutočne rád pochváli tým, čo je na zdroji iné. Tento výrobca sa snaží odlíšiť od konkurencie a chce ponúknuť zákazníkovi čosi viac. Niektoré však v porovnaní s radou MAXREVO chýbajú. Poďme sa pozrieť čo Vám Revolution87+ ponúka:

Špecifikácia / funkcia

Komentár

100% 105Japanese electrolytic capacitors
Highest components standards for maximum durability and stability.

Použitie kvalitných kondenzátorov predurčuje zdroju dlhú životnosť a stabilnú filtráciu pri vysokých teplotách. Prevádzka pri 105°C síce v počítačovej skrini nikdy nenastane, iba žeby Vám začalo horieť PC, napriek tomu považujem použitie kvalitných kondenzátorov za veľmi dôležité.

80 PLUS GOLD!
87 to 93 percent efficiency @ 230V and 20 to 100 per cent load. 80 PLUS® Gold certified.

Špecifikácia 80 PLUS GOLD zaručuje vysokú účinnosť zdroja vo veľkom pracovnom rozsahu. Účinnosť 87-93% v rozsahu zaťaženia 20-100%. Zdroj vďaka tomu ponúkne vysokú účinnosť pre všetky typy PC v stave IDLE aj LOAD.

Full Graphics Power

Supports SLI™ and CrossFireX™ systems.

Podpora napájania viacgrafikových stolových systémov je pri danom výkone samozrejmá.

ErP Lot 6 ready!
Help system meet ErP Lot 6 2010 (< 1W at standby mode) with high efficiency +5Vsb circuitry.* 
* With ErP Lot 6 enabled motherboard.

ErP Lot 6 pojednáva o veľmi nízkom, <1W, odbere v režime standby. Zároveň ručí za vysoko účinnú vetvu +5V, ktoré sú po novom zaťažované aj ako nabíjacie stanice k mobilom či tabletom. Napríklad taký Nexus 7 vyžaduje nabíjačku s odberom 2,5A pri 5V.

C6 & Hybrid ready!
Maximum compatibility with C6 & hybrid states of current and future CPU & GPU generations by ZERO LOAD Design.

Podpora s C6 a hybridnými stavmi moderných CPU a GPU s podporou režimu s nulovým odberom.

DXXI ready!
100% 6+2P (8P) PCI-E connectors to support new generation DXXI graphic cards.

Osadenie 6+2 napájacích konektorov zabezpečuje kompatibilitu s najnovšími DXXI grafickými kartami.

Future ready!
12P modular design for possibly upcoming new CPU and GPU 10P and/or 12P connectors.

Vďaka plnej modularite je možné osadiť akúkoľvek kabeláž pri príchode nových štandardov. Stačí vymeniť kábel a zdroj možno použiť na akomkoľvek systéme.

Flexibile!
All-round modular cable management. 10/12P sockets for possible connector changes of upcoming high-performance CPU and graphics card generations.

Čiastočná modularita zdroja zaručuje možnosť použitia napájacej jednotky aj pri príchode nových štandardov.  

Fit4Server!
SSI PSDG support for latest Intel® Core™ Extreme/i7, Xeon™ and AMD® Opteron™ and SLI® or CrossFireX™ and downward compatible with EPS12V v2.92, v2.8.

Podpora pre najnovšie serverové systémy. Platí však len pre 850W+ modely z rady Revolution 87+ vrátane.

CordGuard
Fixing the AC cord tightly to avoid accidental shutdowns of your PC.

Systém uchytenia napájacieho konektora.

HeatGuard
Keeping PSU fan running for 30-60 seconds after shut down to dissipate the remaining system heat and prolong system lifetime.         

Tzv. dochladenie zdroja. Po vypnutí systému zdroj necháva po určitú dobu spustený ventilátor, ktorý do jednej minúty dochladí súčiastky na izbovú teplotu. Ďalší dôležitý krok k predĺženiu životnosti.

SafeGuard
Industry-leading octuple protection circuitry of OCP, OVP, AC UVP, DC UVP, OPP, OTP, SCP & SIP.

8-násobná ochrana OCP, OVP, AC UVP, DC UVP, OPP, OTP, SCP & SIP.

SpeedGuard
Ultra silent and powerful cooling performance thanks to the advanced and intelligent fuzzy logic fan speed control with min. 300 or 500 RPM up to max. 1,000 or 1,200 RPM (depending on the model).

Dynamické riadenie otáčok ventilátora, ktorý začína pri 500 otáčkach za minútu a končí pri 1200 otáčkach za minútu. Vďaka regulácii zaisťuje systém dostatočné chladenie pri čo možno najnižšom produkovanom hluku.

Air Cooling by Enermax
13.9cm Twister-bearing fan with low noise and long lifetime. (100,000 hours MTBF, Patented)

Použite ventilátora s predĺženou životnosťou. Priemer 13,9 cm.

Dynamic Hybrid Transformer Topology

Technological breakthrough topology using a staged dynamic transformer array for extremely high efficiency with the most durable and stable output at any load.

Použitie topológie Dynamického Hybridného transformátora. Podľa výrobcu zaručuje vysokú účinnosť so stabilným výstupom. Táto topológia sa používa v napájacích častiach LCD monitorov.

Multi Rail Design

Stable and safe power supply thanks to up to four high-performance and massive 12V rails each with separated over current protection (OCP). Extremely low ripple noise.

Samostatne prúdovo chránené 12V štyri vetvy so zaťažením 30A na jednu vetvu.

Non-stop @ 50°C

Non-Stop industrial class performance at 50°C ambient.

Konštruované pre priemyselné nasadenie v teplotách do 50°C.

 

Pomerne slušná výbava, čo poviete? Klasicky nechýba 13,9 cm ventilátor s plynulou reguláciou otáčok, vysoký výkon na 12V vetvách, použitie moderných zapojení transformátora a prevádzka pri vysokých teplotách, až 50°C. Zdroj je teda možno použiť pri napájaní v priemyselnom prostredí s vysokou okolitou teplotou.

 

Komentáre (9)
Shatterhand
Perfektná recenzia ;) Som rád že sa testovania zdrojov ujal práve Broslo :) a že sa robia aj izolované testy na jednotlivých vetvách, nielen spotreba celej zostavy. A všimol som si tam jednu chybu - v sekcii Testovacia zostava - máte tam pri procesore čosi ako "AMD PII X4 20", asi sa myslel "620" :)
Broslowski
Vďaka :) doma to pozriem, poprípade opravím a pridám shot z cpu-z.
Odar
Pasivne modely neplanujete testovat?
Broslowski
Áno plánuje sa, no skôr semipasiv, len tomu treba prispôsobiť metodiku, čo som pre pasív popravde zatiaľ neriešil. No v pláne to určite je :)
Julo
Dobrá recenzia. Len ako je to s tými vetvami? V úvode je písané: "70A na 12V vetve by malo stačiť aj pri potrebe napájať zostavu využívajúcu SLI či Crossfire" Ale podľa špecifikácie má tento zdroj 4 x 12V vetvy, každá 30A . Preto je trochu zavádzajúce písať o jednej 70A vetve. Ďalej k účinnosti v IDLE režime. Výrobcovia sa chvália účinnosťou v rozmedzí 20-100%. Tam je všetko v poriadku. Len som zvedavý, aká by bola pri nepretaktovanej zostave na intel platforme. V idle je spotreba možno 50-70 W (samozrejme s novými grafikami s nízkou spotrebou v idle / 2D režime), pri 850W zdroji to nieje ani len 10%. A nakoniec už len detail - nepoužívať slovíčko "jak"
Broslowski
Diki za komentár. 1. Prúdové zaťaženie 30A na kábel je dané len a len káblom, ničím iným, keby sa naťahá kabeláž s väčším priemerom, môžeme sa baviť o jednej 12V vetve so zaťažením 70A. AJ preto ma napr. klasika molex max prúdové zaťaženie na 12V 10A. 6 či 6+2 piny pre PCIEx karty majú práve z tohto dôvodu viac káblov, aby mohli byť viac prúdovo zaťažené. 2. jak? :D myslím si že každý má svojský štýl a uvedomujem si že ho používam. zaťaženie v režime IDLE však na našej zostave nieje 50/70W viď nameraná hodnota.
Julo
1. Nemôžem súhlasiť. Ak má zdroj prúdové ochrany na každej vetve, tak bez ohľadu na kabeláž, 70A na jednu vetvu nedodá. V manuály je uvedené: Over Current Protection 12V: 35 – 45A (ERV750AWT-G / ERV850EWT-G / ERV1000EWT-G)
Broslowski
Údaj sa udáva ako celkové zaťaženie celej vetvy a údaje sú stiahnuté s oficialnej špecifíkacie od ENERMAXU. Dotaz teda smeruješ na nesprávnu osobu. To o tých kábloch však samozrejme platí a to istenie na každý konektor je tam skrz to, čo som uviedol vyššie :) Ale samozrejme nič v zlom, rozumiem tomu čo myslíš a beriem to.
Stanislav Vranikovič
zdravim páni vje mi niekto poradit aký vetrák je tu použitý? 13,9cm veľkost, ale ide mi o otáčky tie neviem, napájanie je tam použitý 3-pin dakujem za radu
Pridať nový komentár
TOPlist