EN

Enermax ETS-N30-TAA vs Intel Core 2 Quad QX6700 - súboj Dávida s Goliášom

 
Dnešná recenzia bude tak trochu netradičná. Ani nie tak z hľadiska chronológie, ale netradičný bude hlavný aktér testu, ktorým je malý chladič Enermax ETS-N30-TAA určený pre ITX základné dosky. Keďže sa nám dostal do redakcie bola by škoda nevyužiť to a sledovať či si poradí aj s naším štvorjadrovým procesorom.

 

Enermax ETS-N30-TAA - Balenie, špecifikácie

 
Chladiče rady ETS-N30 za začali predávať iba pomerne nedávno a tak sa jedná na našom trhu stále o novinku. Existujú dva varianty - ETS-N30-HE a mnou testovaný ETS-N30-TAA. Jediný rozdiel spočíva v tom, že model s príponou TAA disponuje modrými LED, ktoré svietia počas behu chladiča. Rozdiel v cene medzi podsvieteným a nepodsvieteným modelom činí asi 2€.
 
 
Chladič dorazil v papierovej krabici, už ktorej rozmery indikovali, že chladič sa zrejme pri chladení nášho procesora zapotí. Balenie je naozaj ľahké, kompaktné a plné informácií. Nechýbajú nápisy, ktorými sa chladič pýši, že je kompatibilný s najnovšími procesormi Haswell od Intel, či popis "High performance compact cooler". Bude výkon dostačujúci aj na náš 4-jadrový procesor s TDP 130W? Sám som na tento experiment zvedavý.
 
 
Trochu som však odbočil a tak sa vrátim späť k baleniu. Po otvorení papierovej škatule sa mi naskytol pohľad na akúsi hnedú kartónovú škatuľu, ktorej jedna stena bola otvorená. Práve tam bol ukrytý malý heatsink aj s osadeným ventilátorom.
 
 
V bočnom priestore škatule bolo antistatické vrecko s návodom a príslušenstvom. To nie je nijak bohaté a po nainštalovaní chladiča vám v balení zostane prakticky len návod a teplovodivá pasta. Balenie taktiež neobsahuje žiadne polystyrénové či penové výstelky, no všetko je napratané tak natesno na malom priestore, že priestor na nejaké obúchanie počas prepravy snáď ani nie je.
 

Špecifikácie

 
Tradične si pred testovaním zhrňme špecifikácie produktu:
 

Enermax NTS-N30-TAA

Rozmery s ventilátorom: 92x79x134mm (š x h x v)

Rozmery pasívu (bez ventilátora): 92x50x134mm (š x h x v)
 
Hmotnosť pasívu: 290g
 
Materiál rebier: poniklovaný hliník
 
Heatpipes: 3x6mm
 
Materiál heatpipes: meď
 
Základňa: HDT
 
Ventilátor: 9cm
 
Konektor: 4pin PWM
 
Ložiská: Twister
 
Rozmery ventilátora: 92x92x25mm
 
Otáčky ventilátora: 800-2800RPM
 
Prietok vzduchu: 14,5CFM - 50,8CFM
 
Hlučnosť ventilátora: 6 - 31dBA
 
Podsvietenie ventilátora: modré LED po obvode
 
Kompatibilita chladiča: Intel: LGA 775/1150/1155/1156/1366                                                                      AMD: AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+
 
Komentáre (6)
icompicom
A co takto uviest teplotu okolia, porovnat s inymi chladicmi na danej zostave, premerat teplotu vlastnym teplomerom, uviest chybu merania, spriemerovat teplotu? Pardon, ale toto je hrozna recenzia, ktora chladic ociernuje a v podstate nic nehovori. Niektori recenzenti dokonca meraju hlucnost hlukomermi a testuju chladice v specialne zostrojenych krabiciach, kde su si isti na kolko im chladi skrinka a na kolko chladic. Niektori dokonca porovnavaju pasivy s tymi istymi vetrakmi.
Vladys
To aj štandardne robíme. Bohužiaľ pri tomto chladiči to nemalo význam a prakticky nebolo čo merať keďže ako Ste si mohli prečítať v recenzii, chladič nezvládol procesor uchladiť a dostal sa nad prípustné teploty. Nemalo tak význam uvádzať ho v nejakých tabuľkách a porovnaniach keďže sa do tabuľky ani nedostal. Pri pasivných chladičoch aj my testujeme s dostupnými ventilátormi, pri tomto konkrétnom kuse však je možné osadiť iba 9cm ventilátor a iný ako pribalený som nemal k dispozícii. Teplota okolia bola mierne nad 20°C. Opäť pripomínam, že aj teplotu okolia bežne uvádzame v tabuľke ktorá však sa však v tomto prípade v recenzií nenachádza z vyššie spomenutých dôvodov. Myslím, že chladič neočierňujem, naopak v závere mu výkon vôbec nevyčítam a vyzdvihujem aj jeho pozitívne vlastnosti. Z Vášho komentáru mám dojem, akoby ste si mysleli, že bežne robíme takéto "odflaknuté" recenzie kedy chladiče neporovnávame s inými otestovanými. Opakujem, že tomu tak nie je a toto je prvý prípad. Skúste si pozrieť predchádzajúce recenzie tam uvidíte štandardný obsah.
icompicom
Mohli ste skúsiť dosku(testované PC) umiestniť do nejakého chladiachecho boxu s teplotou okolo alebo pod nulou, keď už nemôžete testovať na CPU, ktoré by zvládol uchladiť. Predsalen nie je rozhodujúca teplota, na ktorú CPU chladič uchladí, ale rozdiel teplôt okolie-CPU. Naozaj tá recenzia mi nič nepovie, ak sa chcem o chladiči dozvedieť viac, iba že je nevhodný na chladenie procesorov s 130W TDP. Tak isto by som rád videl cenovú hladinu, v ktorej sa predáva, aby som mohol objektívne zhodnotiť, či je vhodný do toho HTPC a porovnanie aspoň so stock chladičmi, či sa vôbec oplatí si ho kupovať. Ono nie je dôležité, že je "odfláknutá" časť merania, ale je odfláknutá diskusia výsledkov merania. Pol strany na diskusiu výsledkov a záver, pričom tri štvrtiny tvoria obrázky je žalostne málo, keby bolo hodnotenie ako na škole - 5b za prevedenie, 5b za úvod, 5b za meranie a 5b za diskusiu, tak by článok odo mňa dostal tak 8b - 4b za úvod, 2b za prevedenie, 0b za diskusiu a 3b za meranie, čiže také lepšie Dčko.
Vladys
Priznávam, že výber chladiča nebol dva krát šťastný, no keď už ho mal k dispozícii otestoval som ho. Bohužiaľ nemám možnosť v domácich podmienkach umiestniť celú zostavu do chladiaceho boxu. Že chladič nie je vhodný na chladenie CPU s TDP 130W by som netvrdil - ako ste mohli vidieť mne neuchladil iba PRETAKTOVANY procesor, na základných taktoch a napätiach si s ním hravo poradil. Cenová hladina je taktiež spomenutá a to konkrétne v poslednej vete samotnej recenzie. V každom prípade ďakujem za komentár, išlo pre mňa o novú skúsenosť kedy som testoval chladič ktorý testom neprešiel a ak by sa takýto prípad ešte vyskytol pokúsim sa to lepšie spracovať.
Noobsz DJ
A čo takto si takú recenziu najprv zaplatiť a potom na niekoho kydať? Pokiaľ si pánko nevšimol, tak tie recenzie, testovania atď tú robia obyčajný ľudia doma alebo v redakciách, nie žiadny vedci v laboratóriách, ktorý sú za to nenormálne platený. Môžeme byť len radi, že sa vôbec niekto podujal na nejaké testovanie a následné spísanie recenzie, ktorá môže byť aj kompletne celá čisto subjektívna. Keď sa pánovi "icompicom" nepáči, môže začať písať svoje recenzie a chladiče testovať aj v laboratórnych podmienkach. A ku chladiču. Je jasné, že nezvládol uchladiť nataktovaný procesor. Predsa len jeho rozmery a malá dotyková plocha už dopredu napovedajú, že nebude vhodný pre výkonnejšie procesory.
xsi69
Mám ho doma vo verzií bez LED. Na chladenie Celeronu g530 ako stvorený. Pôvodný fan som vymenil nakoľko po zregulovaní pod 800rpm vydáva hrozné pazvuky. A aj na tých 800rpm je hlučný. Momentálne chladí celerona g530 so zalman fanom na 300rpm a teploty nejdú cez 65°C.
Pridať nový komentár
TOPlist