SK

AMD A8–3870K – Llano bez obmedzení

Procesory pre socket FM1 sú síce telom aj dušou „stredná trieda“, AMD však ani tu nezabúda na notorických ladičov výkonu. Pre nich je tu overclockerská edícia A8 3870K s plne odomknutým násobičom taktu.


AMD A8–3870K - Úvod

Už niekedy od čias najväčšej slávy dvojjadrových procesorov Athlon 64 X2 pestuje AMD celkom príjemnú zvyklosť – modely s označením Black Edition. Sú to špeciálne edície, ktoré majú voľne nastaviteľný násobič frekvencie, vďaka čomu je pretaktovanie veľmi jednoduchou záležitosťou. AMD sa pritom neobmedzuje len na tie najvýkonnejšie top-modely ako to (mal) vo zvyku Intel s Extreme Edition, ale plne odomknutý násobič daroval do vienka aj lacnejším kúskom.

Jediná výnimka v posledných rokoch bola platforma stavajúca na novom sockete FM1. Žiaden z prvej vlny čipov nedisponoval označením Black Edition, čo nechalo entuziastov pomerne chladnými a o túto strednú triedu sa v podstate nezaujímali. Pretaktovať sa samozrejme stále dá, ale je nutné siahnuť po nepohodlnom zvyšovaní taktu zbernice, čo prináša aj pár problémov v podobe straty stability periférnych zariadení a rozhraní (USB, S-ATA, ...).

Pred pár dňami však prišla potešujúca správa, o čom sa nakoniec šepkalo už pred pár mesiacmi. Do predaja sa dostali Llano procesory s otvoreným násobičom, tentoraz s označením inšpirovaným intelovskými „K“-čkami. A8 3870K a A6 3670K priniesli trocha života platforme s priemerným procesorovým a vynikajúcim grafickým výkonom.


 

Dnes sa z rýchlika pozrieme na zaujímavejší A8 3870K. Keďže sme už dávnejšie prebehli celou plejádou testov jeho o 100MHz pomalšieho bračeka, pozrieme sa skôr len na možnosti pretaktovania a výkon po úspešnom navýšení frekvencií.

 

Comments (3)
maladaptiv
Stredná trieda? Neviem mám rád AMD, ale toto je stredná trieda akurát tak v ponímaní AMD. V globálnom meradle je v strednej možno tak Phenom X4 - X6.
jk2
Výkon procesora má niekde na úrovni Phenom II X4 955. Takže dostatok výkonu na akúkoľvek činnosť :-). Veľmi dobrá integrovaná grafika, pokiaľ ide o výkon aj kvalitu. Kľudne to, aj podľa mňa, môžme považovať za mainstream. Väčšina spotrebiteľov, tipnem tak 3/4, majú doma podstatne slabšie kusky. Ani toto byaasi, tak 2/3 uživateľov, nedokázalo naplno vyťažiť. Takže ?
Elfer
Tak toto je rozhodne mainstream, až by som bol povedal "nad" mainstream - 4jadrá na 3,0GHz "sériovo" predsa nebude lowend... a keďže pracujem v PC predajni a môj kamoš neďaleko v konkurenčnej, môžem ná základe skúseností a rozhovorov povedať že nie 3/4, ale 9/10 t.j. 90% ľudí má doma slabší procesor... btw. X4-X6 Phenomy a i5-i7K-čka majú len tí ktorí sú do toho ozaj "zažratý" a teda 1. puberťáci ktorí si na to zarobili na letnej brigáde 2. mladý chalani ktorí už pracujú no nemajú žiadne iné závezky a preto pre nich pchať lowe do PC nieje problém... PS: drvivá väčšina ľudí chce komplet PC do 500e a najlepšie aj z tlačiarňou... a nie dať 500e len za CPU + GPU...
Add new comment
TOPlist