SK

Najväčšia hviezdna čierna diera v našej galaxii

Astronómovia objavili najmasívnejšiu hviezdnu čiernu dieru v našej galaxii, pomenovanú Gaia BH3, ktorá sa nachádza len 2000 svetelných rokov od nás v súhvezdí Orola. Čierna diera, s hmotnosťou 33-krát väčšou než hmotnosť Slnka, bola odhalená vďaka údajom z astrometrickej misie Gaia Európskej vesmírnej agentúry a ďalších observatórií, ktoré potvrdili jej neobvyklú hmotnosť.

Táto hviezdna čierna diera vznikla kolapsom masívnej hviezdy, ktorá obsahovala len veľmi málo ťažkých prvkov (mala takzvane nízku metalicitu). Len veľmi malá prítomnosť ťažkých prvkov v chemickom zložení blízskej hviezdy naznačuje, že pôvodná hviezda bola rovnakého typu. Tieto hviezdy počas svojho života strácajú relatívne málo hmoty. Novoobjavená čierna diera preto pred kolapsom stratila menej hmoty, čo umožnilo vytvorenie takto tažkej čiernej diery.

Kolaborácia Gaia misie o objave informovala v tlačovej správe na tejto adrese.

Článok s výsledkami výskumu nájdete zverejnený v časopise Astronomy & Astrophysics na adrese https://www.aanda.org/component/article?access=doi&doi=10.1051/0004-6361/202449763

CREDIT ESA/Gaia/DPACLICENCE, CC BY-SA 3.0 IGO or ESA Standard Licence

Komentáre (2)
bs

a nie je nahodou najvacsou ciernou dierou v galaxii ta, ktora je v strede galaxie ?

Pavol Bobik

Toto je takzvaná hviezdna čierna diera. Ako hovorí názov, ide o najväčšiu hviezdnu čiernu dieru. V strede galaxie je supermasívna čierna diera.

Add new comment
TOPlist