SK

WordPad svoju púť v operačnom systéme Windows pomaly ale isto končí

Microsoft postúpil v odstránení WordPadu z operačného systému Windows 11.

Už dlhšie sa špekuluje, že aplikácia WordPad po dlhých rokoch končí. Sám Microsoft potvrdil už vlani v septembri, že sa tak naozaj stane. V poslednej beta verzii systému s označením 26040, naozaj starý textový procesor (editor) je odstraňovaný z operačného systému. WordPad pribudol do systému ešte s operačným systémom Windows 95 ako vyššia verzia Notepadu a plnohodnotný ale stále základný textový procesor, aspoň na svoju dobu.


WordPad aj dnes ponúka pomerne funkčné ale jednoduché funkcie a dokáže ešte ako-tak jednoduchým procesorom konkurovať, chýba mu však napríklad auto-oprava, čo by mala byť základná funkcia. Z konkurencie môžeme napríklad spomenúť LibreOffice alebo OpenOffice, ktorý ale skončil asi pred 10 rokmi. Spoločnosť chce samozrejme ľudí motivovať aby prešli na Office365.

Či teda WordPad vojde do dejín ešte v tejto verzii alebo Microsoft ho odstráni s príchodom Windows 12 uvidíme. Posledné uniknuté informácie hovoria, že Microsoft Windows 11 koncom tohto roka povýši na verziu Windows 12.

Zdroj: techspot

 

Komentáre (1)
jtjtzjtez

by ma zaujimalo ako ste prisli na to, ze auto-oprava patri medzi zakladne funkcionality. co este podla vas patri medzi zakladne funkcionality, hm? zvyraznovanie syntaxe? takze naspat na zem. mozno tak cislovanie riadkov, stran, odsekov, znakova sada, to by sa mohlo zobrazovat v liste (niektore veci ukazuje notepad). hlavna vyhoda wordpadu dnes je, ze dokaze otvorit jednoduche wordove dokumenty. a ked si chce clovek pozret napr. velky textovy (aj netextovy) subor, wordpad to dokaze okamzite zatial co notepad sa s tym vytrapi. dalsia vec, ktora je vyhodou oproti notepadu je rich text resp praca s objektami. wordpad nic nezabera, nikoho neobtazuje, nie je bezpecnostnym rizikom ale je skor vitanou sucastou. mne bude chybat. pri tych x gigovych instalackach windowsu je komponent wordpad o velkosti do par mega uplne smiesne odstranovat. keby to aspon nechali optional...skoda

Add new comment
TOPlist