SK

Technológie NVIDIA: DLSS a ray-tracing (1. časť)

Kalifornskú spoločnosť NVIDIA nie je potrebné nijako zvlášť predstavovať. Vo svete počítačov ju mnohí poznáte ako výrobcu, alebo presnejšie dizajnéra, grafických procesorov. Za vyše 30 rokov, čo spoločnosť pôsobí na trhu, sa jej pôsobenie rozšírilo aj o oblasť superpočítačov (HPC), SoC pre automobilový priemysel, umelú inteligenciu (AI) ale aj vydávanie rôznych API, pomocou ktorých dokážu vývojári využívať masívny paralelný výkon grafických procesorov práve od tejto spoločnosti.


Úvod a testovacie zostavy

Popri grafických procesoroch priviedla na svetlo sveta NVIDIA aj množstvo zaujímavých technológií, vďaka ktorým sa grafická stránka hier posúva neustále vpred. Práve v úvode tejto minisérie si predstavíme dve z nich – DLSS a ray-tracing.

V roku 2018 vydala NVIDIA novú sériu grafických čipov, kde zmenila zaužívané označenie GTX za RTX. Ako iste tušíte, zmena prvého písmena na „R“ značí podporu práve ray-tracingu (Ray-Tracing Texel eXtreme). Hoci ray-tracing nie je nová technológia, bola to práve NVIDIA, ktorá uviedla na trh ako prvá grafické karty s hardvérovou akceleráciou ray-tracingu v reálnom čase.
RTX čipy priniesli na trh aj masívne nasadenie AI, ktoré využíva technológia DLSS na vylepšenie rozlíšenia renderovaných snímkov. To sa časom rozšírilo ďalšie technológie ako Ray Reconstruction a Frame Generation, o ktorých si bližšie povieme v ďalšej kapitole.

Článok nebude iba o teórii, ale ukážme si prínos spomínaných technológii aj prakticky. Testovacie notebooky nám poskytla spoločnosť Alza.cz, ktorej samozrejme patrí veľká vďaka. Jedná sa o herné notebooky GIGABYTE a AORUS osadené aktuálnou generáciou GPU NVIDIA GeForce RTX 4070 a GeForce RTX 4050. Tie si aj v krátkosti predstavíme v niekoľkých riadkoch nižšie.

AORUS 15 BSF

Prvým z dvojich testovacích notebookov je AORUS 15 BSF. Komu nie je značka AORUS úplne známa, tak dodám, že spadá pod spoločnosť GIGABYTE a zameriava sa na herný segment počítačov a komponentov. Základné špecifikácie uvádzam nižšie:

 • NVIDIA GeForce RTX 4070 laptop GPU, 8 GB GDDR6
 • Intel Core i7-13700H (5 GHz, 6 P-cores / 8 E-cores)
 • 16 GB DDR5 RAM
 • 15,6“ QHD (2560x1440) LCD, 16:9, 165 Hz, DCI-P3
 • RGB podsvietená klávesnica
 • 99 Wh batéria
 • 2,39 kg hmotnosť

Hardvérovou výbavou sa notebook radí do vyššej triedy vďaka použitej karte GeForce RTX 4070 s 8 GB GDDR6 a procesoru Core i7-13700H. Osadená operačná pamäť má kapacitu 16 GB. Tu by som rozhodne uvítal vyššiu hodnotu, avšak s ohľadom na podporu až 64 GB by nemal byť problém s rozšírením. Výrobca siahol po rýchlom 165 Hz paneli s pekným rovnomerným podsvietením a veľmi dobrými pozorovacími uhlami. Telo notebooku je pevné kovové a zahrieva sa iba v prednej časti pod obrazovkou a po bokoch klávesnice, takže ani pri dlhšom používaní nie je nepríjemné na dotyk. 
Jediná výčitka smeruje k chladeniu a jeho zvukovému prejavu. Stačí spustiť hoci nenáročnú aplikáciu alebo prehliadač a už sa ozve fučanie, ktoré sa ešte zintenzívni po spustení náročnej hry. Bohužiaľ, toto je typické snáď pre väčšinu výkonných notebookov v tomto rozmere, kde je potrebné do obmedzeného priestoru vtesnať výkonné komponenty. Tu je to však umocnené ešte nastavením ventilátora, ktorý pri miernej záťaži skokovo mení otáčky pokojne aj každú pol minútu. Na obranu Aorusu dodám, že sa rozhodne nejedná o najhlučnejšie chladenie, avšak pri používaní by som rozhodne odporúčal slúchadlá.

GIGABYTE G5 MF

Špecifikácie:

 • NVIDIA GeForce RTX 4050 laptop GPU, 6 GB GDDR6
 • Intel Core i5-13500H (4,7 GHz, 4 P-cores / 8 E-cores)
 • 8 GB DDR5 RAM
 • 15,6“ FHD (1920x1080) LCD, 16:9, 144 Hz
 • podsvietená klávesnica štandardnej veľkosti s numerickým blokom
 • 54 Wh batéria
 • 2,08 kg hmotnosť

Druhý z dvojice notebookov predstavuje cenovo dostupnejšiu alternatívu osadenú základným modelom RTX 40 série grafických kariet, teda RTX 4050 so 6 GB GDDR6 a procesorom Core i5 so štyrmi výkonnými jadrami a taktom až 4,7 GHz. Osadená operačná pamäť má kapacitu iba 8 GB, čo sa negatívne prejavilo aj pri testovaní hry Alan Wake 2 – bližšie si o tom popíšeme ďalej v článku. Opäť však nie je problém s upgradom a možné je osadiť až 64 GB RAM. 
Telo notebooku je vyrobené z plastu, avšak pôsobí robustným a odolným dojmom, až som si v prvej chvíli myslel, že výrobca použil kov aspoň na vrchnej strane. Použitý displej dosahuje obnovovaciu frekvenciu 144 Hz. Jedná sa opäť o kvalitný LCD panel, ktorý netrpí na typické neduhy a má rovnomerné podsvietenie bez fľakov. Opäť nemôžem pochváliť zvukový prejav chladenia, aj keď oproti prvému testovanému modelu, má tento notebook príjemnejšie nastavený profil a v prostredí Windowsu a nenáročných aplikácii budete zväčša počuť pomerne znesiteľné šušťanie. Pri záťaži môžem opäť odporučiť iba slúchadlá.

Celkovo vo mne zanechali oba notebooky prijemný dojem, najmä čo sa týka mechanického spracovania aj použitých LCD displejov.

Add new comment
TOPlist