SK

Tlačová správa: Vzdialenosť od televízie sa často zanedbáva, pri kúpe však hrá kľúčovú rolu

Pri výbere televízora sa často upriamuje pozornosť na rozličné technické parametre, kým na optimálnu pozorovaciu vzdialenosť zabúdame. Práve tá však dokáže podčiarknuť zážitok z vysielania a posunúť ho ešte o level vyššie.

Špičkové technológie televízorov si získavajú obľubu u väčšiny Slovákov. Záujem o široké televízory s prvotriednym rozlíšením narastá, aby ste však mohli využiť potenciál nového modelu televízora naplno, je potrebné zvážiť vzdialenosť od prijímača. Na optimálnu vzdialenosť vplýva ako veľkosť uhlopriečky, tak aj rozlíšenie obrazovky a dokonca aj samotný obsah vysielania. Poďme sa preto pozrieť, ako sa v tom hravo zorientovať.

Optimálna pozorovacia vzdialenosť

S rastúcim parametrom uhlopriečky sa zväčšuje aj optimálna vzdialenosť. Kým pri veľkosti uhlopriečky 32“ vám bez problémov postačí pri klasickom vysielaní umiestniť televízor od pohovky v rozmedzí vzdialenosti 1,5 – 2,4 m, pri 4K rozlíšení to bude ešte menej (0,9 – 1,3 m). Pre lepšiu prehľadnosť si predstavíme aj možné maximum veľkosti uhlopriečky. Pri tej s veľkosťou 100“ možno hovoriť až o trojnásobne väčšej vzdialenosti. Kým u televíznych programov s rozlíšením SD je potrebné zvažovať vzdialenosť 5,6 – 7,5 m, s HD kvalitou vysielania treba zase rátať aspoň s 3 až 4 metrami.


Vzdialenosť televízora sa často zanedbáva, má však pri jeho výbere kľúčovú rolu. (Andrey_Popov / Shutterstock.com)

Obsah televízneho vysielania

Vzdialenosť televízora od miesta sledovania je ovplyvnená aj tým, aký druh televízneho vysielania plánujete sledovať. Ak totiž pôjde o programy s nenáročným obsahom a minimom vizuálnych efektov ako napríklad rôzne spravodajstvo, debaty alebo seriály, väčšia vzdialenosť bude vyhovujúca. Pri športových programoch či hraní prepracovaných hier by zase vzdialenejšie umiestnenie televízie mohlo byť prekážajúce, odporúča sa preto mať televízor v bližšej vzdialenosti.

Rozlíšenie sa prispôsobuje voľbe programov

Sledujete výlučne len bežné programy slovenských a českých staníc, prípadne si príležitostne zapnete dobrý film prostredníctvom DVD prehrávača? V tom prípade vám postačí televízia s rozlíšením HD ready 1366 x 768 pixelov. Pokiaľ využívate ponuku programov, ktoré disponujú HD kvalitou a siahnete aj po filmoch na Blue-ray, je vhodnejšie zvoliť bežný štandard televízorov s rozlíšením Full HD 1920 – 1080 pixelov. Ak však chcete využívať televíziu predovšetkým na sledovanie filmov vo vysokom 4K rozlíšení (3840 x 2160 pixelov) , vhodným riešením sú pre vás najmä televízory vyššej triedy.


Rozdiel v kvalite obrazu je viditeľný. (REDPIXEL.PL / Shutterstock.com)

Rozdiely v jednotlivých rozlíšeniach

Všeobecne platí, že čím vyššie rozlíšenie si zvolíte, tým viac informácií a obrazových detailov získate. Vyššie rozlíšenie zodpovedá aj väčším rozmerom televízora, čomu podlieha aj prispôsobenie optimálnej vzdialenosti. Práve vďaka zhusteniu obrazových bodov bude televízne zariadenie schopné prijímať viac detailov a podrobností. Bežné oko diváka jednoznačne postrehne aj výraznú zmenu v ostrosti obrazu, ktorý ani pri rýchlych a akčných scénach nebude rozmazaný či skreslený. Oceníte však aj viditeľnejšie živšie farby a čistotu zobrazenia obsahu bez šumov. Na prečítanie titulkov tak nebudete musieť byť v bezprostrednej blízkosti televízie.

Pri výbere novšieho modelu televízora je teda nevyhnutné zvážiť, na aký účel sa bude zariadenie využívať a tomu prispôsobiť ako výber veľkosti uhlopriečky, tak aj vzdialenosť televízora od miesta sledovania. Kým na sledovanie bežných programov je vzdialenosť väčšia, HD programy vyžadujú o niečo menšiu vzdialenosť a toto porovnanie zostáva nemenné pri všetkých uhlopriečkach rôznych veľkostí. Miery vzdialenosti sa vám síce na prvý dojem nemusia zdať podstatné, rozdiely v pozeraní to však môžu byť zásadné. Ak túžite vyťažiť z televízora maximum, rozhodne by ste tomu mali prispôsobiť aj tieto kritériá.

Zdroj: Tlačová správa

 

Add new comment
TOPlist