SK

Test Sony Playstation Classic - Nie je všetko retro čo sa blyští

Máte radi retro? Ak áno,v spoločnosti SONY si totiž myslia, že nová konzola PlayStation Classic je práve pre vás. V redakcii sme otestovali najnovší a zároveň legendárny počin PlayStation z roku 1994, akurát v menšom „retro“ kabáte z roku 2018.

Úvod

Najprv ATARI a teraz SONY PlayStation. Začnem cenou, tá je stanovená na 99€, avšak predajcovia sa rozhodli, že na retro konzole musia zarobiť a predávajú ju ešte o pár eur drahšie. Rozmery konzoly sú 149×33×105 milimetrov, je tak výrazne menšia než originálna konzola. Výrobca tvrdí, že objem konzoly je menší o 80% a dĺžka a šírka asi o 45%. Jej váha je len 170 gramov. Čo však zamrzí, je fakt, že s originálnou konzolou, má táto nová spoločný snáď len názov. Konzolu poháňa 4-jadrový MediaTek 8167a s jadrami Cortex A-35, 1GB DDR3 pamäte a grafický čip Power VR GE8300. Na tom síce nie je nič zlé, avšak konzola využíva otvorený PlayStation emulátor s názvom PCSX, ktorý je dostupný pre všetky platformy – Windows i Mac. Zmenšené rozmery so sebou vzali aj známu CD mechaniku. Výrez CD mechaniky je len atrapa a žiadne CD-ROM, nebodaj originálne disky, nová konzola skrátka nepodporuje. Originálne pamäťové karty tiež nie sú podporované, ktoré sa vkladali nad porty pre ovládače. Tie nové sú emulované len priamo v konzole.

Interná pamäť konzoly má veľkosť 16GB a výrobcovi sa sem podarilo vtesnať 20 hier. Po uvedení konzoly na trh sa už podarilo niektorým geekom na youtube zistiť, že konzola podporuje aj klávesnicu a po stlačení „ESC“ je možné sa dostať do skrytého MENU – viete si tam zmeniť rýchlosť hier, zvýšiť FPS a iné grafické vylepšenia. Skúmaním konzoly sa tiež podarilo zistiť, že na konzole bolo testované ďaleko viac hier (spolu až 56). Výber súčasne predinštalovaných hier nie je najhorší, avšak medzi vybrané hry sa nedostali ikony ako Crash Bandicoot či Spyro. Mimochodom, v uniknutom zozname sa nachádza napríklad Crash Bandicoot 1, Crash 2 či Gran Turismo a Tomb Raider 1 / 2, vo finále ale všetky tieto tituly chýbajú. Finálny zoznam hier je nasledujúci: Battle Arena Toshinden, Cool Boarders 2, Destruction Derby, Final Fantasy VII, Grand Theft Auto, Intelligent Cube, Jumping Flash, Metal Gear Solid, Mr Driller, Oddworld: Abe's Oddysee, Rayman, Resident Evil: Director's Cut, Revelations: Persona, Ridge Racer Type 4, Super Puzzle Fighter II Turbo, Syphon Filter, Tekken 3,Tom Clancy's Rainbow Six, Twisted Metal, Wild Arms 

operačné menu (foto TV)

Hry pochádzajú z rôznych regiónov – v praxi to znamená, že bežia od 23.97 FPS až po 29.97 FPS, teda od 50 Hz pre PAL až po 60 Hz pre NTSC.  Mimochodom líšia sa aj konzoly – európska a severoamerická konzola má 8 exkluzivít a rovnako má 8 exkluzivít aj japonská verzia. Pravdupovediac exkluzívne hry pre japonský región sú u nás nezaujímavé a viac si užijete GTA 1, Rayman či Tom Clancy’s Rainbows Six. Počet hier je údajne finálny a pevný a rozšírenie nie je možné. Konzola nepodporuje PS network a dosť pravdepodobne nemá ani dostatočný priestor pre ďalšie hry.

porovnanie ovládačov (PSC vs PS4 PRO DS)

Na webe sa ale už objavil jednoduchý návod, resp. hack (obchádza jednoduchú ochranu), ktorý umožňuje pomocou USB flashky hrať akúkoľvek PS1 hru. Hra bude načítaná a ukladaná priamo na flash disk. Sony si tak vo finále možno nechala zadné vrátka pre ďalšie hry z USB. Prehrať spomínaných 36 hier v konzole sa zatiaľ nepodarilo. Nedarí sa zatiaľ ani potvrdiť, či sa daných 36 hier extra v konzole reálne nachádza. Za všetkým môže byť problém s cenou licencií alebo samotnou licenciou. Získať licenciu môže byť aj pre spoločnosť akou je SONY po 20 rokoch skrátka problém. Ďalšou teóriou je, že sa hry budú odomykať postupne pomocou nejakého patchu. Zvláštnosťou je, že u niektorých h4ier už expirovala licencia na hudbu a jej získanie je náročné.

konzola je skutočne malá

Konzola prichádza v jednoduchom, zato retro balení. V balení nájdeme okrem konzoly ešte HDMI kábel a dvojicu pôvodných PlayStation ovládačov (ešte bez dualshocku – PSX verzia) a jednoduchý manuál. Konzola sa napája akýmkoľvek USB-B káblom a adaptérom s výstupom 5V/1A. V balení ale adaptér a USB-B kábel nie je. Postačí použiť nabíjačku od mobilu. Chápem, že výrobca sa snažil ušetriť a bola by to len ďalšia nabíjačka v domácnosti (a ešte so slabým výkonom), avšak pri cene 99€ by sa určite v balení hodila. Dvojica ovládačov má kábel s dĺžkou 1.5 metra, čo je vo väčšine prípadov dostačujúce. Na webe sa už za 20 dolárov objavil do USB aj modul, pomocou ktorého je možné pripojiť bezdrôtový PS4 ovládač. Ovládače používajú klasický USB port a budú v predaji aj samostatne.

Rayman má pekné farby aj na dnešných TV, grafika je prekvapivo dobrá aj na 4K

600% optický zoom

Konzola má 3 tlačidlá – na zapnutie a vypnutie, reset pre uspanie hry a „CD“ pre výmenu diskov pre jednotlivé hry (napr. Final Fantasy VII). Novinkou je práve tlačidlo „reset“, ktoré vás prepne do jednoduchého menu pre výber hier a hru uspí na určitom mieste. Uspať je možné každú hru nezávisle (avšak len na jednom mieste). Menu je veľmi jednoduché – umožňuje pár základných nastavení a ukladanie progresu v hre.

GTA je dobre hrateľné, ale opäť hru si lepšie užijete na FHD televízore

600% optický zoom

Pocit hrania hier je viac-menej dobový, avšak v určitých hrách som zažil mierny pokles FPS, hlavne v prípade závodnej hry a v režime split-screenu. Konzola má, ako som už naznačil, v prípade viacerých hier aj podporu pre split-screen a nie je problém hrať hru v dvojici. Čo považujem za mínus je, že všetky hry bežia v pôvodnom rozlíšení a konzola sa ani nesnaží zvýšiť FPS v hre na 60 či upscalovať rozlíšenie aspoň do 720p. Hranie na 4K je popravde utrpenie a konzolu pripájajte len s FHD televízorom. Pixely v hrách sú skrátka veľmi viditeľné a na veľkej TV sa veľmi rýchlo unavíte. Ideálne je, ak máte staršiu plazmu s rozlíšením 1024*768 pixelov a podporou HDMI, prípadne starší HD ready televízor. Na druhej strane sú aj výnimky, viď Rayman vyššie. Na novej TV vynikne aj rozmanitosť farieb a kontrast. 

Chýba akákoľvek otrosť, blur či anti-aliasing...

600% optický zoom 

toto je negatívna stránka konzoly v niektorých hrách... pixely sú v 4K viac-menej už otrasne viditeľné - odporúčam sedieť ďalej od TV

Navigácia v hrách je trošku mätúca. Musíte si opäť zvykať, že „ďalej“ je tlačidlo „O“ alebo tlačidlo „Start“, pretože „X“ vás posiela častokrát späť. V pôvodnej konzole mali všetky tlačidlá akýsi význam. „X“ pre cancel / no / zrušiť, „O“ ako OK/yes a podobne. V porovnaní s PS4 sa ich podstata zásadne zmenila, napr. tlačidlo „X“ znamená vo väčšine prípadov „ďalej“ alebo „potvrdiť“. V japonských hrách symbolika tlačidiel zostala dodnes rovnaká. Spúšťanie konzoly je veľmi rýchle a rovnako aj jej navigácia v menu. Za mínus ale považujem dlhé „dobové“ štarty hier, tie si výrobca opravdu mohol odpustiť. Ovládanie hier je na dnešnú dobu priam smiešne a dodnes nepochopím ako sme mohli ovládať v horizontálnom a vertikálnom pohľade postavy bez dualshocku alebo myšky, len za pomoci L1/2 a R1/2 tlačidiel.

Čo má konzola spoločné s pôvodnou PSX je asi len krabica a dizajn konzoly a samotné ovládače. Tie sú až na porty totožné. Zhrňme si teda recenziu v závere.

Záver

PlayStation Classic je jednoznačne zaujímavý počin zo strany Sony. Konzola podľa môjho názoru prišla neskoro. V dobe nástupu 4K televízorov je hranie hier v rozlíšení 576 či 480 pixelov problém. Ešte väčší problém je, že sa PSC ani nesnaží upscalovať tituly do vyššieho HD rozlíšenia. Počet hier a ich výber nie je najhorší, avšak, ako sa ukázalo už pár dní po vydaní konzoly, mohol byť výber ďaleko lepší. Nebolo by lepšie ak by konzola mala pár ikonických hier extra a bola by vydaná o pár mesiacov neskôr? Na druhej strane poteší jednoduché menu, schopnosť ukladania hier konzoly či dobové PSX ovládače. Rozmery a hmotnosť konzoly beriem pozitívne, integrované hry sú vybrané dobre ale to je pri cene 99€ skutočne málo. Za mínus považujem aj odstránenie CD mechaniky a zatiaľ nemožnosť hrať oficiálne iné tituly. Je skutočne tak náročné pridať CD mechaniku za 9 či 10 amerických dolárov? Ak ste skutočne fanúšik retro hier, ktoré nájdete v konzole, tak si konzolu kúpte. Konzola s hrami je zaujímavá aj na nejaké „retro LAN párty“ - ideálne malá a obsahuje pár zábavných titulov pre dvojicu. Ak ale uvažujete či do konzoly ísť, tak ešte vyčkajte ako sa vyvinie situácia s hrami. Osobne si viem predstaviť cenu konzoly o 20 – 30€ nižšiu.

Image Credit: SONY

Comments (3)
Anonymous
Bolo by dobré keby tam boli programy nainštalované ktoré bežali ešte čo sme kupovali od Vietnamcov. Staršia generácia ako aj ja sme to veľa hrali.
dfsfs
"Osobne si viem predstaviť cenu konzoly o 20 – 30€ nižšiu." - ja osobne si viem predstavit aj pecene holuby do huby zadarmo.
Ján Kisty

A vidíte cena klesá :).

Add new comment
TOPlist