SK

Dokedy bude možné zrýchlovať DSL internet?

Dokedy bude možné zrýchľovať DSL, teda internetovú prípojku cez klasickú krútenú telefónnu linku?

Telekom pred mesiacom oznámil, že opäť zrýchli DSL internet. Zrýchľovanie internetu so sebou bohužiaľ prinieslo FUP, teda limit sťahovania dát plnou rýchlosťou. Za zrýchľovanie teda môžu dve veci. Investície do infraštruktúry – Telekom poslednú dobu rozšíril VDSL a tým aj zvýšil kapacitu svojej siete, na druhej strane ale obmedzil sťahovačov, pretože sa tak nestalo vo všetkých oblastiach.

Na Slovensku máme v súčasnosti aDSL (2/+) a VDSL (2) so šírkou pásma 8/17,664 MHz. Spoločnosť okrem toho oznámila, že nasadzuje VDSL2 Vectoring, technológiu, ktorá umožňuje redukciu presluchov medzi linkami, a približne do 1km umožňuje nárast rýchlosti až do 40% (čím kratšia linka, tým väčší nárast), preto neuvádzam o 40%. Pomocou tejto technológie je možné nielen zvýšiť rýchlosti ale predovšetkým akčný rádius VDSL. Telekom od 1.9. zrýchľuje základné VDSL2 na 30Mbps, takúto rýchlosť je možné teoreticky dosiahnuť až do vzdialenosti 1,2km od uzla (ústredne), podľa priemeru vodiča aj ďalej (cca 1500m). Veľkým problémom VDSL je aj veľké množstvo káblov v jednom zväzku (zvyčajne <200), nasedenie G.Vector (VDSL2 vectoring) teoreticky umožňuje zvýšiť počet liniek s VDSL až na 400 (<384 – system level vectoring). Technológia je pomerne zložitá, nám stačí vedieť, že vectoring existuje na 3 úrovniach – BLV (board-level vectoring), SLV (system level vectoring) a NLV (Node-level vectoring). Viac sa dočítate o technológií na stránke uvedenej vyššie.

Do budúcna sa ešte počíta s novým štandardom, resp. nadstavbou G.INP, ktorá by mala opäť znížiť chybovosť ako aj zvýšiť rýchlosti, aj to aj na linkách kde nefunguje vectoring. Problémom tejto nadstavby je, že pridáva akýsi inputlag, možno si spomínate, ako sa u nás spúšťalo aDSL 2+, tam existoval rozdiel medzi tzv. fast path a interleaved, čoho výsledkom bolo celkom výrazný nárast odozvy siete (až dvojnásobný), samozrejme interleaved linky dokážu priniesť vyššie rýchlosti aj na dlhšie vzdialenosti. V súčasnosti už značné množstvo liniek beží opäť na fast path. Telekom zatiaľ ale túto technológiu neotestoval, takže ju tak skoro ani nenasadí.

Ďalšou sľubnou technológiou sa javí tzv. SuperVector (alebo aj VDSL3), technológia bola ale predstavená len vlani a nedá sa predpokladať jej reálne nasadenie skôr než okolo roku 2019-2020. Touto technológiou je možné dosiahnuť až 400 Mbps na vzdialenosť 300 metrov a dokonca 100 Mbps na vzdialenosť až 800 metrov! Technológia rozširuje pásmo až na 35 MHz, takáto implementácia v súčasnosti pre väčšinu slovenských liniek je nereálna, a okrem toho logicky vyžaduje DSLAMy na úrovní ulíc – skrátka „posledná míľa“.  Táto technológia sa niekedy nazýva aj VPlus. Malo by ísť o posledný krok pred príchodom G.fast, teda gigabitového DSL. Táto technológia ale nemá takmer žiaden význam nad 250 metrov, aspoň v súčasnosti. Náklady na G.fast sú okrem toho výrazne vyššie než v prípade VPlus či VDSL 2 vectoringu a okrem toho je otázne, či nie je vhodná rovno FTTH (optika do domu) či FTTB (optika do budovy). Medzinárodná komunikačná únia sa ale snaží technológiu vylepšiť, tak aby sa dali vysoké rýchlosti dosiahnuť aj na vzdialenosť 350 metrov. Napriek tomu technológiu spustili vo Veľkej Británii už vlani. Do roku 2021 uvažuje technológiu spustiť aj CETIN v Českej republike.

Nokia tento rok oficiálne uviedla pravdepodobne inováciu roka v oblasti broadbandu, tzv. DSL „Phantom mode.“ O technológií sa veľa nevie, no bude založená na 2 krútených linkách (tzv. bonding) a vytvorení ďalšej 3. virtuálnej linky, linka sa v praxi ale bude tváriť len ako jedna. Skrátka na túto technológiu budú nutné až 4 vodiče (niečo podobné ako VDSL 2 bonding, ten ale využíva len dvojicu liniek). Rýchlosti by mali byť viac než dvojnásobné oproti použitiu len jednej linky. Nárast zobrazuje obrázok nižšie. Zdá sa, že táto technológia bude pre DSL konečná.

S DSL to vyzerá stále nádejne a určite sa technológie nezbavíme skôr ako v roku 2030, teda ak vôbec. 

Zdroj: asia-inc, Nokia

Comments (4)
miror
škoda, že sa dslko ešte stále takto slabo zlepšuje. Skutočne dobrá poznámka bola, že tu už má zmysel skôr ťahať optiku. DSL je už dávno za zenitom a telekom ho bude stále podporovať. Pokiaľ teda bude fupka stále do 300 GB/mesiac... Dnes to ešte môže drvivej väčšine stačiť, ale som presvedčený, že do dvoch rokov to bude polovica ľudí prekračovať. Bude to spôsobené hlavne väčším pozeraním videí a TV cez internet.
pomaly telekom
Telekom zvysuje rychlosti velmi pomaly. V irsku, kde pred 2 rokmi bol malom meste net wimax 7Mbit/s lebo adsl bol drahy a pomaly, 7Mbit/s, je dnes vdsl 70/20 alebo 100/20. Zkratka, v jednom kroku zrychlili podstatnejsie ako to robi telekom postupne...aj ked ma telekom infrastrulturu, stale z toho zmykaju pomaly, namiesto toho aby dodali kvalitnejsie sluzby zakaznikom.
Jednoduska
Hold, je to firma ktoa ide za ziskom, spokojnost zakaznikov je na druhom mieste. stale dost vysoko, no prve to nie je :)
digitalpants
Zvysovat sa bude dovtedy, dokial to bude mat ekonomicky zmysel pre prevadzkovatela. Co na tom, ze v case, ked sa robili 65nm litografie bol realne k dispozicii uz 22nm aj menej... treba z konzumentov vyzmykat co najviac penazi troma dalsimi medzistupnami.
Add new comment
TOPlist