SK

Bluetooth 5 je za rohom, prinesie značné vylepšenia

 
Najnovšou verziou bezdrôtovej technológie Bluetooth, ktorou disponujú niektoré zariadenia je Bluetooth 4.2. Už budúci týždeň však bude odhalený Bluetooth 5.

Medzi najpoužívanejšie verzie Bluetooth patria 4.1 a 4.2, ktorými disponujú snáď všetky moderné smartfóny. Verzia 4.2 bola uvedená v decembri 2014 a Bluetooth Special Interest Group (Bluetooth SIG) odvtedy usilovne pracovala na novom štandarde Bluetooth 5, ktorý bude oficiálne odhalený už 16. júna.
 
Keďže nejde o medzistupeň v podobe Bluetooth 4.3 a novinka ponesie nové celočíselné označenie očakáva sa, že nový Bluetooth neprinesie iba kozmetické úpravy predošlých verzií, ale aj významnejšie novinky. Tie ešte detailne nepoznáme, no Bluetooth 5 prinesie 2-násobný dosah a až 4-násobne vyššie rýchlosti pre prenosy v porovnaní so súčasnými štandardmi. Toto sa týka LE (Low Energy) variantu. Bluetooth sa totiž momentálne člení do akýchsi 3 vývojových vetiev, kde tá HS (High-Speed) poskytuje teoretickú maximálnu rýchlosť do 24Mb/s, EDR (Enhanced Data Rate) ponúka 3Mb/s a LE (Low Energy) síce iba 1Mb/s, ale až na vzdialenosť 100m pri krátkej latencii a najmä minimálnej spotrebe.
 
V štandarde Bluetooth 5 LE by teda zariadenia mohli komunikovať teoreticky až na vzdialenosť 200m a rýchlosťou asi 4Mbps. Novinka by sa tiež mala viac integrovať do systému poskytovania informácii o lokalite a navigácii. Čo to presne bude znamenať v praxi je zatiaľ nejasné, detaily nového Bluetooth 5 sa však dozvieme už o týždeň.
 
Zdroj: gsmarena
 
Add new comment
TOPlist