SK

Lacná inteligentná domácnosť - Test mydlink home

Inteligentná domácnosť je jeden z trendov, ktorý nastúpi predovšetkým v najbližšom desaťročí.

Napomôcť mu môže príchod 2. generácii sietí IoT, teda internetu vecí ako aj príchod super-rýchlej mobilnej siete 5. generácie, ktorá je na toto priam stavaná. Mnohí si inteligentnú domácnosť predstavujú predovšetkým ako automatické riadenie teploty v byte či dome, automatické otváranie okien, automatické osvetľovanie či rôzne zabezpečovacie a iné senzory. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že smarthome predstavuje novú generáciu „žijúcich domov“. Tu treba spomenúť, že kompletné „smart home“ riešenie stojí tisíce až desaťtisíce eur. Na druhej strane existuje aj výrazne lacnejšie riešenie, hovoríme o cene na úrovni pár desiatok až pár stoviek eur, ktoré nepotrebuje na inštaláciu odborníkov z oblasti na jeho ovládanie a inštaláciu zvládne aj laik. Obe riešenie ale ponúknu rovnakú službu, a tou je znižovanie nákladov spojených s prevádzkou domácnosti či kancelárskych priestorov ako aj zabezpečovaciu službu. Samozrejme, tieto lacné riešenia nemajú plne nahradiť tie profesionálne, no majú byť akýmsi doplnkom alebo náhradou tam, kde drahé riešenie nemá zmysel alebo je jednoducho len pridrahé.

My sme mali na test systém inteligentných zariadení od spoločnosti D-Link. Celý systém je postavený na mydlink Home, ktorý predstavuje akúsi digitálnu ústredňu riadenú jednoduchou aplikácou. Jednotlivé zariadenia si postupne priblížime. 

Prvou je inteligentná zásuvka D-Link DSP-W215. Cena takéhoto zariadenia je približne 50€. Nastavenie zariadenia je úplne jednoduché. Stačí ju zapojiť do siete, stiahnuť a nainštalovať príslušnú aplikáciu mydlink Home do svojho smartfónu alebo tabletu a zariadenie spárovať pomocou priloženej párovacej karty a QR kódu. Len dodám, že podporované sú systémy iOS a Android. Následne sa vám otvárajú možnosti správy zásuvky.

Zásuvka zvládne meranie (monitoring) spotreby pripojeného spotrebiča v reálnom čase, plánovanie zapnutia a vypnutia zásuvky, resp. spotrebiča ako aj vypínanie a zapínanie inteligentnej zásuvky na diaľku. V praxi to napríklad znamená, že si viete overiť, či sa vaše dieťa doma učí alebo pozerá televízor. Veľkú výhodu vidím v umiestnení zariadenia na chatu, kedy si dokáže zapojiť elektrospotrebiče k inteligentnej zásuvke. Odpadávajú tak stresy z toho, či ste elektrospotrebič skutočne vypli alebo nie. Takto si viete nastaviť plánované kúrenie či jednoducho predmraziť chladničku ešte pred príchodom na chatu. Veľkou nevýhodou, no v tejto chvíli nutnosťou je potreba prípojky do internetu, čo nie je vždy na chate možné. V budúcnosti by sa podobné riešenia mali pripájať práve na internet vecí, kedy bude SIM karta (alebo iná prístupová karta) zabudovaná priamo v zariadení. Nebude tak nutný žiaden router. Hoci sa zdá, že zásuvka DSP-W215 toho nezvládne veľa, treba uvažovať s návratnosťou, ktorú dokáže priniesť pri pohľade na ušetrenú elektrickú energiu. Návratnosť je približne 2- 2,5 roka. Záleží samozrejme od pripojených spotrebičov.

Ďalším vhodným zariadením na chaty je senzor pohybu. My sme otestovali model DCH-S-150. Zariadenie je opäť určené do domácnosti alebo na chaty. Inštalácia je rovnako jednoduchá ako v prípade inteligentnej zásuvky DSP-W215. Senzor pohybu dokáže snímať najviac do vzdialenosti 8 metrov (100° horizontálne, 80° vertikálne). Zariadenie dokáže merať teplotu ako aj sledovať a zaznamenať pohyb. Každý zaznamenaný pohyb vám príde na telefón či tablet ako notifikácia. Opäť nechýba možnosť časovača, to však nie je všetko. Inteligentné zariadenia D-link je možné spárovať a naprogramovať tak, aby jedno zariadenie spúšťalo ďalšie. V praxi to znamená, že pohybový senzor môže napríklad pri zachytení pohybu spustiť pripojenú kameru či vyššie zmienenú inteligentnú zásuvku. Opäť nechýba možnosť vypnúť senzor na diaľku. Senzor je prekvapivo veľmi presný a nechybuje ani v noci. Notifikácie ale nie sú úplne okamžité, odmlka je približne 10 - 15 sekúnd.

Relatívnou novinkou na trhu je mydlink HUB, ktorý už beží na novej frekvencii 868,40MHz, tzv. Z-Wave. Kompatibilita s Wi-Fi 2,4GHz je samozrejme zaručená. Ide prakticky o malú centrálu na spájanie zariadení. Výhodou nových Z-Wave zariadení je to, že spotrebujú výrazne menej el. energie, ako som spomenul vyššie, dôvodom je použitie inej frekvencie. Najväčším problémom celého systému vidím v nutnosti byť neustále pripojený k internetu. Tento problém čiastočne rieši práve Z-Wave. Ak vám vypadne klasické pripojenie (FTTH či xDSL), HUB ponúka jeden USB vstup pre pripojenie dátového modemu, nie ste tak závislý výlučne od jedného pripojenia. Systém by som odporúčal ešte poistiť aj UPS-kou, v prípade výpadku el. energie. Na druhej strane býva zvykom, že elektrárne ako aj operátori ohlasujú plánované odstávky vopred.

Možno sa vám už stalo, že vám volal sused s tým, že ste ho vytopili alebo vás doma v kúpeľni po práci čakal šok. Tento problém rieši práve tzv. vodný senzor DCH-S160. Ako sme už naznačili vyššie, jeho umiestnenie je vhodné práve do kúpeľne. Veľkou výhodou je, že sonda má dĺžku kábla 50 centimetrov, nie je tak nutné mať zástrčku úplne pri zemi. Na druhej strane by som si vedel predstaviť kábel o dĺžke minimálne dvakrát tak veľkej. Systém pri testovaní fungoval prakticky bez problémov. Ešte raz pripomínam, že sondu je možné spárovať s akýmkoľvek mydlink zariadením. Osobne ju odporúčam v kombinácii s inteligentnou zásuvkou, no bude fungovať aj bez nej. V takejto kombinácii môže senzor jednoducho odpojiť práčku od elektrickej energie. Stačí, že senzor zaznamená aj malé množstvo vody.

Ďalšie senzory sú určené na sledovanie pohybu, ide o DCH-Z110 DCH-Z120. Prvý zmienený senzor je určený na okná a dvere, druhý zase do interiéru. Narozdiel od modelu S150 pracujú nové zariadenia na Z-Wave sieti a batérie vydržia výrazne dlhšie. Párovanie zariadení s HUBom prebieha vďaka jednoduchej maličkej páčke, zvládne to každý laik.

Senzory pohybu je vhodné spárovať so sirénou. D-link ponúka model DCH-S220 a DCH-Z510. Prvý model je jednoduchší a opäť nepracuje so sieťou Z-Wave. Aplikácia ponúka na výber zo 6 zvukov. Nechýba možnosť nastaviť hlasitosť od (-100 až po – 80dB). Hlasitosť je skutočne výrazná. Pri teste sa mi podarilo „vystrašiť“ celý dom, vrátane psa. Novší model Z510 pracuje v Z-Wave sieti, má vyššiu hlasitosť (-110 dB). Obrovskou výhodou na rozdiel od staršieho modelu je možnosť doplniť sirénu voliteľnou batériou s kapacitou 1150mAh (BL-5C).

kamera mydlink

D-link nezabudol ani na inteligentné kamery, ktoré by ste mali používať spolu so senzormi pohybu. Na výber máte z viac než 10 modelov, pričom najvyššie modely ponúkajú HD obraz, zabudované infračervené a nočné videnie, no nechýbajú ani „Pan-Tilt“ modely. Tie umožňujú natáčanie základne či optický zoom. Nezabudlo sa ani na možnosť nahrávania videa na SD kartu (ponúka jeden model). My sme mali na testovanie k dispozícii HD kameru DCS-935L. Tá ponúka rozlíšenie 720p pri rýchlosti 30FPS. Senzor je typu CMOS a má veľkosť ¼“ (0,25 palca). Kamera má zabudované nočné videnie s dosahom 5 metrov. Ohnisko je fixné 2,38mm, svetelnosť čipu je f/2,4. Dlink pri tejto kamere šetril, pričom kamera podporuje výlučne digitálne ostrenie (4x). Nechýba možnosť nahrávania zvuku vo formáte AAC. Fotografie si uložíte vo formáte JPEG, video je kódované vo formáte H.264. Kvalita videa cez deň je dobrá, počas testovania v noci som taktiež nemal výhrady.

Problémom tejto kamery je kompatibilita a problém párovania. Kamera sa sama odpájala (v prípade, že som sa ku kamere pripojil 3-4×) od mydlink home a bolo ju nutné prepárovať. Reštart väčšinou nestačil.

Aplikácia podporuje nastavenie jasu, kontrastu, saturácie, kvality a rozlíšenia videa a možnosť vypnúť a zapnúť zvuk. Len dodám, že nahrávanie videí úplne chýba. Vzhľadom na to, že problém s odpájaním nie je ojedinelý (na internete sa viacero používateľov sťažuje na tento problém), kameru neodporúčam, pretože môže zlyhať, keď to budete potrebovať najviac.

Music Everywhere

Posledným zariadením, ktoré sme mali k dispozícii bol mydlink Home Music Everywhere DCH-M225. Zariadenie umožňuje streamovať hudbu z počítača či z Androidu (DLNA) a iOS zaradenia (AirPlay) (WP8.1/WM10 nie sú podporované) kdekoľvek v byte či dome. Stačí dosah Wi-Fi. Zariadenie má 3,5mm jack výstup, umožňuje tak pripojiť všetky druhy bežných reproduktorov. Len dodám, že zariadenie môže fungovať ako Wi-Fi extender a to bol zrejme pri testovaní kameň úrazu. Zariadenie sa mi totiž nepodarilo nijako rozchodiť. Po nastavení Wi-Fi siete mi totiž neustále M225 zhadzovalo Wi-Fi sieť a posielalo router do reštartu. Problémom mohla byť kompatibilita zariadenia s lacným routrom.  Len dodám, že zariadenie dokáže fungovať aj samostatne a tak viete zo smartfónu posielať „zvuk“ priamo do reproduktorov niekde na chate aj bez internetovej prípojky.

Záver

Väčšina mydlink zariadení svoj účel spĺňa. Umožňujú jednoduché párovanie pomocou WPS či priloženej kartičky s QR kódom, jednoduchú manipuláciu vďaka jednej univerzálnej aplikácii mydlink Home, kde si môžete zariadenia združovať, nastavovať či programovať a taktiež jednoduchú inštaláciu. Pri testovaní som sa stretol s dosť zásadným problémom a to, že aplikácia nevie fungovať v prípade, ak máte SSID skryté. Korektne nefungovala ani kamera, ktorá sa sama odpájala a potom vyššie zmienený problém nekompatibility s routrom. Výhodou zariadení je relatívne nízka cena narozdiel od profesionálnych riešení. Nevýhodou, že väčšina zariadení nemá zabudovanú batériu a systém vyžaduje neustále pripojenie do internetovej siete ako aj el. siete. Je vhodné systém doplniť záložným zdrojom a taktiež v prípade Z-Wave Hub poistiť pripojenie dátovým modemom. Celý systém na mňa pôsobil pozitívnym dojmom, pričom byt či menšiu chatu si viete ošetriť týmto systémom za približne 400 – 500€. Väčšina zariadení stojí okolo 50€ za kus, no D-link ponúka aj zvýhodnené „štartovacie“ balenie (Smart Home Security Kit, resp. Smart Home HD Starter Kit).

Na záver dodám, že D-link ponúka aj detektor dymu, a to model DCH-Z310.

Image Credit: D-link

Comments (2)
M.Arbet
Mam toto zariadenie cca 2 tyzdne.Instaloval som ho na chalupe .je tu moznost online sledovat dianie na chalupe a prijimat na email vystrahu ak motion , sound a door senzor zaznamena udalost.Na email mi pride seria snimok .t.j. 6 snimok po 2sec a video .Takze nepises pravdu,ze kamera DCS-935L nenahrava.Treba si stiahnut /mydlink services plugin/pre widows. Tam v nastaveniach kamery ist do More Settings a dalej do Advanced Settings .v nastaveniach zadat udaje pre foto a video email adresy, spravit test a hotovo.Inac som z tohoto zariadenia sklamany.Neustale zariadenie vypadava kompletne a alebo ako sa uvadza hore len kamera.Casto pomoze restart routera cez aplikaciu co som hore doporucil. V nej ist do nastavenia routera a urobit reset.Pokial som na to dosiel tak som sa viac krat prehnal na chalupu aby som restart urobil priamo na zariadeni.Niekedy ani to nepomoze ten restart na dialku.Totizto HUB nestaci nabootovat skor ako router a potom sa Z wave nespusti a prestane ist sirena a okenny senzor. Skusam ako sa dostat online do Hubu,zatial nic. ak vie niekto poradit budem rad.
Ján Kisty
Vdaka za spatnu vazbu, odporucim reklamovat a kontaktovat vyrobcu.
Add new comment
TOPlist