EN

Elpida Hyper v akcii – GoodRAM Pro 3x2GB DDR3 2000MHz

V krátkom teste sa pozrieme na jedny z najlepších pamäťových čipov typu DDR3 – Elpida Hyper. Do redakcie dorazili v podobe trojkanálového, 6GB kit-u od Wilk Elektronik – GoodRAM Pro. Čo by ste povedali na DDR3 o frekvencii vyše 2000MHz pri nízkom časovaní a napätí iba 1,6V?


Úvod, špecifikácie

Na úvod krátky pohľad do nedávnej histórie.
70nm čipy Elpida Hyper sa hneď po uvedení na trh objavili o mnohých známych výrobcov pamätí v najrýchlejších (a je dobré poznamenať, aj slušne drahých) DDR3 pamäťových kitoch. Špecifikácie sú vynikajúce, výsledky testov ešte lepšie – frekvencie nad 2000MHz pri napätí ešte stále bezpečnom pre integrovaný pamäťový radič Core i7 procesorov (1,65V). Navyše sú všetky Elpida Hyper pamäťové kit-y v konfigurácií 3x2GB, čo je dnes veľmi populárna kombinácia pre LGA1366 platformu. Bolo tu však jedno ale, a dosť podstatné ALE.

Časom sa začali internetom šíriť správy o neprirodzene vysokom počte „umierajúcich“ pamätí práve s týmito čipmi. Nastala menšia hystéria, ak to tak môže nazvať, no niet sa čo čudovať – pokiaľ drahé DDR3 pamäte odchádzajú v tak hojnom počte. Najskôr zareagoval Corsair a stiahol z predaja svoje Dominator-GT kit-y. Nasledovali aj iný výrobcovia (napr. OCZ), medzitým sa firmy snažili prísť na príčinu problémov. Ako sa neskôr ukázalo, išlo pravdepodobne o materiálovú chybu čipov. O niečo neskôr už výrobcovia nanovo uviedli svoje high-end kit-y, tentoraz s novou revíziou čipov, kde už problémy majú byť odstránené.

Dnes by sa tak na trhu nemali nachádzať žiadne postihnuté moduly.

Od poľskej firmy Wilk Elektronik nám prišla ponuka na testovanie kit-u 3x2GB GoodRAM Pro (GP2000D364L7/6GTC), ktorý mal využívať Elpida Hyper čipy. Sám som bol zvedavý, čo dokážu, a hlavne ako sa budú správať pri nižších časovaniach a napätiach. Pozrime sa teda na ne bližšie.

Pamäte sú balené v tradičnom plastovom obale, papierová páska ktorá uzatvára dve časti obalu nesie informácie o presnom značení modulov, kapacite, frekvencii a garantovanom časovaní pri 2000MHz. Výrobca poskytuje „doživotnú“ záruku, no nie úplne pre každého. Výrobca sa zrejme bojí dlhovekosti obyvateľov Francúzska, Rakúska a Nemecka – tu poskytuje 10 ročnú záruku :-).

Pamäte sú vybavené pasívnymi chladičmi, ktoré sú na moduloch prilepené pomocou bielej teplovodivej pásky, uchytenie je istené ešte dvoma sponami. Ako sme u GoodRAM Pro zvyknutí – farba je tradične oranžová.

Informačný štítok hovorí o napätiach pre tieto pamäte – a trocha prekvapivo sa tu uvádza 1,7V až 1.9V. Prekvapivo preto, lebo sa jedná o triple channel kit, určený pre Core i7 procesory v pätici LGA1366, a tieto majú Intel-om odporúčené maximum 1,65V na RAM moduloch. Samozrejme, toto obmedzenie sad á čiastočne obísť – ak sa dodrží rozdiel medzi napätím pre RAM a QPI/DRAM pod 0,5V, problémy by nastať nemali (zvýšená záťaž na procesor).Pamäte sa v systéme detegujú hneď ako 2000MHz moduly, a to z toho dôvodu, že výrobca zapísal takúto frekvenciu už hneď do SPD, teda nepoužil žiadne špeciálne profily (ako napr. XMP). Toto považujem jednoznačne za pozitívum – doska si bude vedieť nastaviť vysokú frekvenciu automaticky, a to aj pri napätí iba 1,5V!


Pohľad „pod kapotu“ odhalí použité čipy – slávne Elpida Hyper


Komentáre (6)
maladaptiv
Chyba mi tam porovnanie zmeny vykonu pri roznych casovaniach, frekvenciach, napatiach a vykon oproti inym kitom.Zaujimalo by ma ci je vyhodnejsie zlepsit casovanie na ukor frekvencii alebo naopak alebo zhorsit casovanie a zvysit frekvenciu.
bborecc
mňa by zaujímala maximálna stabilná frekvencia pri časovaní 8-9-8-24 a napätí 1,65V a 1,75V :)
bborecc
sorry za double post, všimol som si to až teraz... "Treba však vziať do úvahy, že všetky testy prebehli pri doplnkovom časovaní Command Rate na 1T, nastavenie 2T by výsledky nepochybne zlepšilo. " 2T je pomalšie ako 1T takže naopak v tej vete :)
Gudas
AD Výkon: porovnávať oproti iným kitom, pričom by sa testovalo na rovnakých nastaveniach časovaní je bezpredmetné - výkon by bol totožný. Porovnanie frekvencií/časovaní bude v osobitnom článku. AD frekvencia: Kit už nemám dostupný, doplnkové testovanie už teda nie je možné, vystačiť si bude treba s nameraným. AD chybička: 2T je menej agresívne časovanie ako 1T, preto si myslím že 2T by prinieslo lepšie frekvencie ako 1T (=zlepšené výsledky).
bborecc
aha takto, potom OK, škoda že kit už nemáš :)
16cmfan
800mhz na 5-5-5-15 je to isté ako 1600mhz 10-10-10-30 (aspon co sa latencii týka), preto je vždy najlepsie hladat pomer a nie hnat jednu vec do najvyšších mét, btw: CR 1 dokáže v mnohých prípadoch zvýšit výkon ramiek cca o 15-30 %.
Pridať nový komentár
TOPlist